936 uczestników biegu w Stargardzie. Polak wyprzedził Ukraińca [filmiki]

Damian Kabat wygrał IX Międzynarodowy Bieg Uliczny o Błękitną Wstęgę w Stargardzie. Wśród kobiet triumfowała Ukrainka Katsiarina Ptashuk.

Na starcie dziewiątej edycji biegu ulicznego, który rozpoczął się w sobotę krótko po godzinie 21, stanęło 936 osób. To rekord tej imprezy, która jest głównym punktem pierwszego dnia Dni Stargardu 2015.

Od początku biegu na czoło wysunęli się Ruslan Savchuk z Ukrainy, który reprezentuje klub Achilles Leszno i Damian Kabat z WMLKS Pomorze Stargard. W połowie 10-kilometrowej trasy, która prowadziła ulicami Szczecińską, Wyszyńskiego i Czarnieckiego, czyli przez centrum Stargardu, ta dwójka biegła już sama i wiadomo było, że między sobą rozstrzygnie sprawę zwycięstwa.

W ostatnich edycjach biegu triumfowali zawodnicy zagraniczni i także teraz stawiano ich w roli głównych faworytów. Ale tym razem zwyciężył Polak. Damian Kabat kilometr przed metą odskoczył od Savchuka i samotnie finiszował. Jego czas to 30.11 min. Na drugim miejscu uplasował się Ruslan Savchuk (30.27), a na trzecim kolejny Ukrainiec Anton Pototskyi (31.12).
- Początek biegu był dla mnie trochę za szybki, ale na trzecim kilometrze tempo się unormowało i dalej rozegrałem bieg zgodnie z planem - mówi Damian Kabat.

Najszybsza wśród kobiet była Ukrainka Katsiarina Ptashuk, która w ogólnej klasyfikacji uplasowała się na 21 miejscu. Jej czas to 35.52 min. Na drugim miejscu wśród kobiet uplasowała się Natalya Lehonkowa (36.50), a na trzecim Snizhana Rybak (37.47).

Organizatorem IX Międzynarodowego Biegu Ulicznego o Błękitną Wstęgę w Stargardzie jest Stargardzki Związek Weteranów Lekkiej Atletyki. Głos Szczeciński jest patronem medialnym tego wydarzenia.