Przez blisko 1,5 godziny ratownicy Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego szukali w nocy z sylwestra na Nowy Rok turystów z okolic Bielska-Białej.

Grupa siedmiu osób w wieku od 64 do 68 lat zgubiła się na górskim szlaku turystycznym w rejonie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.

Piechurzy wyruszyli około godz. 17.00 z Przełęczy Salmopolskiej w Szczyrku. Idąc od strony Białego Krzyża, chcieli dotrzeć aż do schroniska na Przysłopie pod Baranią Górą. Jest to trasa wymagająca dużej sprawności, licząca aż kilkanaście kilometrów.

- Około pierwszej w nocy otrzymaliśmy od nich pierwszy telefon. Powiedzieli, że nie wiedzą gdzie są, ale twierdzili, że wszystko u nich w porządku i są w dobrej kondycji - mówi Marcin Striczek, ratownik dyżurny beskidzkiej grypy GOPR w Szczyrku.

Ratownicy podkreślają, że ciężko było zlokalizować miejsce, w którym znajdują się turyści. W związku z tym, że wszyscy dobrze się czuli, umówili się z nimi, aby poszukali najpierw jakiegoś charakterystycznego punktu, na podstawie którego można byłoby ich namierzyć. Około 2.30 goprowcy wykonali telefon do grupy, aby ustalić czy dalej błądzą, czy też odnaleźli już drogę. Okazało się, że dalej nie wiedzą, dokąd mają zmierzać.

- Wtedy rozpoczęliśmy poszukiwania - mówi Striczek.

Na szlak wyruszyło ośmiu ratowników zawodowych i kilkunastu ochotników. Mieli do dyspozycji skuter śnieżny.

O godz. 3.50 odnaleźli turystów. Jeden z nich miał wychłodzony organizm, więc zwieziono go do samochodu. Reszta w towarzystwie ratowników zeszła o własnych siłach do Małej Wisełki.

Drugi stopień

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR poinformowali, że w niedzielę na północnych stokach Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim (najwyższym beskidzkim szczycie - 1725 m n.p.m.) ogłoszony został drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Wcześniej obowiązywał tam najniższy, pierwszy stopień. Ma to związek z tym, że dosypało śniegu. Jest tam w tej chwili warstwa około 40 cm, a do tego wiatr spowodował, że w rejonie tym powstały spore zaspy. ŁUG

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
*ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU


Wiadomości

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

turysta (gość)

Tym osobom z całą pewnością proporcjonalnie do wieku ubywa rozumu co absolutnie nie oznacza że część młodszych postępuje zawsze mądrzej!

F (gość)

Autor tego tekstu chyba wszystko pomieszał co było możliwe, co ma Barania Góra z Babią ? :P Trochę to inne pasmo, ale dla niego najważniejsze, że to góry i gdzieś na południu Polski, żenada!!!