Cukrownia Kluczewo ma 130 lat!

W krajobrazie cukrowni wyróżnia się silos na cukier o pojemności 50 tys. ton. Oddano go do użytku w 2002 roku, był wtedy największy w Polsce i drugi co do wielkości w Europie. (© Cukrownia Kluczewo)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jedyna w regionie fabryka cukru świętuje 130-lecie powstania. To dla pracowników Cukrowni Kluczewo czas na wspomnienia i podsumowania. To również okazja na konkurs.

Historia kluczewskiej cukrowni sięga 1883 roku, kiedy to grupa przedsiębiorców z rejonu Pyrzyc i Stargardu powołała spółkę akcyjną i podjęła decyzję o budowie cukrowni. O wyborze lokalizacji zadecydowało przede wszystkim położenie w pobliżu rozwiniętej sieci linii kolejowych. Wśród przedwojennych pracowników Cukrowni Kluczewo byli Polacy. Fabryka w Kluczewie produkowała cukier nieprzerwanie do 1945 roku. Po II wojnie światowej zakład odbudowano i uruchomiono ponownie 15 grudnia 1948 roku. 20 stycznia 2005 roku Cukrownia Kluczewo stała się częścią Krajowej Spółki Cukrowej i jest obecnie jedyną cukrownią na Pomorzu Zachodnim. Najdłużej w powojennej historii fabryki dyrektorem był Stanisław Grabias (1977-1998). Obecnie dyrektorem Oddziału Cukrownia Kluczewo jest Paweł Dawiskiba. Dumny szczególnie z tych inwestycji, które poprawiły komfort pracy.- W ostatnich latach zakończyliśmy przebudowę budynku technicznego w nowoczesny kompleks socjalny składający się z szatni, stołówki i estakady którą pracownicy przechodzą na swoje stanowiska pracy - mówi dyrektor Paweł Dawiskiba.Powstały także: pierwszy w Krajowej Spółce Cukrowej ekstraktor wieżowy, stacja segregacji cukru, zmodernizowano stację oczyszczania i filtracji soków. Najciekawsze inwestycje ostatnich lat to również nowe wirówki, budowa kotła wraz z instalacją do odpylania i odsiarczania spalin.- W roku 2012 padł historyczny rekord: w Kluczewie wyprodukowano ponad 115 tys. ton cukru! - mówi Olimpia Janiszewska, kierująca działem logistyki w Cukrowni Kluczewo. - W trakcie kampanii codziennie przerabianych jest około 8,5 tys. ton surowca , z których produkuje się ponad 1200 ton cukru na dobę. W Kluczewie aktualnie pracuje na stałe 150 osób oraz około 100 pracowników sezonowych, załoga jest bardzo zaangażowana, innowacyjna i otwarta na zmiany.Główni klienci Oddziału Kluczewo to wiodący producenci artykułów spożywczych w Polsce oraz firmy z Niemiec, Danii czy Szwecji. Najczęściej odbierany przez klientów asortyment cukru w oddziale Kluczewo to cukier luzem odbierany autocysternami. KONKURS:Cukrownia Kluczewo zaprasza czytelników Głosu oraz internautów portalu MM Stargard do udziału w konkursie z nagrodami. Trzy pierwsze osoby, które dobrze odpowiedzą na jedno pytanie, dostaną zestawy cukru i gadżetów firmowych. Pytanie konkursowe:Jak nazywa się koncern, w skład którego wchodzi obecnie Cukrownia Kluczewo? Odpowiedzi przysyłać należy na adres emilia.chanczewska@mediaregionalne.pl.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!