Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Boba Marleya

czesiek
czesiek
San Francisco. Graffiti przedstawiające Boba Marleya i fragment tekstu.
San Francisco. Graffiti przedstawiające Boba Marleya i fragment tekstu.
Wśród 10 świąt państwowych Jamajki znajdziemy Dzień Boba Marleya, który ustanowiono 6 lutego, w dzień urodzin artysty. W tym roku wypada 32. rocznica śmierci króla reggae.

Mówi się, że Bob Marley zrobił dla ideologii rasta więcej niż sam cesarz Etiopii, który jest znany jako symbol religijny ruchu Rastafari. Społeczno-religijny ruch rozwinął się na Jamajce w latach 30-tych ubiegłego wieku, gdy w Etiopii panował Haile Selassie, uważany za jedno z wcieleń Jah (Boga).
Jamajczycy świętują Dzień Boba Marleya gromadząc się i wspólnie śpiewając piosenki artysty. Przed laty święto było połączone z festiwalem Reggae Sunsplash, jednak od kliku lat przestał się on odbywać. Dzień Marleya ustanowiono 9 lat po śmierci artysty.
Zmarł w 1981 roku, w wyniku przerzutów choroby nowotworowej do płuc i mózgu. Został pochowany na cmentarzu w Saint Ann's, niedaleko miejsca, w którym przyszedł na świat. Gdyby żył, dziś kończyłby dopiero 68 lat.
6 lutego Dzień Boba Marleya obchodzony jest również w Etiopii. W Polsce od lat organizuje się tzw. Marleyki, czyli imprezy klubowe z muzyką reggae. Kult króla reggae jeszcze dalej posunął się w Nepalu, gdzie Marley uznawany jest za wcielenie hinduistycznego boga Wisznu.
Kilka ciekawostek o Bobie Marleyu:- Przyznano mu Jamajski Order Zasługi odebrany w imieniu artysty przez jego syna Ziggy'ego.- Miał 170 cm wzrostu.- ONZ przyznało mu Medal Pokoju ONZ, za zasługi jakie poczynił w kierunku pojednania ludności.- Ostatni koncert zagrał 23 września 1980r. w Pittsburgu.- Po przeprowadzce na Florydę w 1976 r. wykryto u niego komórki nowotworowe, co spowodowało usunięcie dużego palca u nogi. Zakażenie, w wyniku którego stracił palec u stopy wynikło z rany, jaką zadał sobie podczas gry w jeden ze swoich ulubionych sportów - piłkę nożną.- Jego grób znajduje się w St.Ann's, a pogrzeb odbył się z honorami należnymi głowie państwa.- Marley był szeroko znany z poświęcenia się Rastafari, który poznał dzięki swojej żonie, Ricie. Pobierał nauki od Mortimera Plannera, uznanego jako jednego z ideologów tej religii.- Jego choroba była ukrywana przed publicznością.- W 1978 roku przyznano mu Międzynarodowy Medal Pokoju.- Został pochowany ze swoją ulubioną, czerwoną gitarą, Fender Stratocaster.- Jego ojciec, Norval Marley, był białym oficerem armii brytyjskiej, a matka, Cedella Booker, jamajską piosenkarką i pisarką.- Jego córka Makeda urodziła się w 19 dni po śmierci Marleya. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Boba Marleya - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto