Fabryka żurawi już działa

Takie żurawie montuje nowy stargardzki zakład. Mogą być sterowane radiowo. Jeden z operatorów, sterując żurawiem za pomocą joysticka, ułożył z małych deseczek nazwę firmy Hiab. (© Tadeusz SURMA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Gospodarka Hiab, nowoczesna fabryka urządzeń do obsługi ładunków, wczoraj została oficjalnie uruchomiona przy ulicy Stalowej w Stargardzie. Do końca roku pracę ma znaleźć tam ponad 300 osób.

Choć praca wre tam już od roku, wczoraj nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi. Otwarcie stargardzkiej fabryki połączone było z obchodami 70-lecia fińskiej marki Hiab. Zakład montażowy Hiab, będący częścią korporacji Cargotec, przy ulicy Stalowej 2 w Stargardzie produkuje żurawie wykorzystywane w budownictwie, leśnictwie, w recyklingu oraz w wojsku. Mają możliwości udźwigu od 600 kg do 30 ton, w leśnych są klimatyzowane kabiny, a we wszystkich kolory dobierane na życzenie klienta. Np. do Kanady trafił żuraw w kolorze blue... W przestronnym i jasnym zakładzie znajduje się magazyn, lakiernia, montażownia, dział rozwoju, przy nim jest magazyn komponentów oraz skład materiałów gotowych do wysyłki. Dwa tysiące metrów kwadratowych zajmują same biura, w których już pracuje około 70 osób.- Dlatego tyle jest tu miejsca do konferencji i spotkań, bo stargardzka jest jedną z najważniejszych fabryk firmy Hiab - tłumaczył oprowadzając po zakładzie Maciej Komorowski z firmy. - Koncentrujemy tu produkcję do tej pory realizowaną w kilku zakładach.Na wczorajszym otwarciu nie zabrakło zarządów firm Hiab i Cargotec oraz władz miasta i regionu.- To wyjątkowy dzień dla Stargardu Szczecińskiego i dla Pomorza Zachodniego - mówił Andrzej Jakubowski, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. - Przemysł metalowy to dla nas strategiczna dziedzina, którą chcemy z takimi partnerami jak Hiab rozwijać.Wicemarszałek od prezydenta Hiaba otrzymał figurkę słonia, który jest symbolem tej firmy, w zamian dostał gryfa trzymającego bursztyn. Prezydent Stargardu natomiast odwdzięczył się akwarelą z widokiem Bramy Portowej. Sławomir Pajor podkreślał, że gdy zasiadł na tym urzędzie, największym problemem okazało się bezrobocie, więc postawił sobie za cel zwiększenie atrakcyjności miasta dla inwestorów i wiele już na tym polu udało się zdziałać.O dumie firmy Hiab - nDurance - rewolucyjnym procesie ochrony przed korozją, stosowanym w stargardzkim zakładzie mówił Roland Sunden, prezydent firmy Hiab. Niespodzianką dla zebranych na uroczystym otwarciu Hiaba gości, był półgodzinny recital jazzowy w wykonaniu pięciu świetnych muzyków, występujących pod szyldem Wojtek Mazolewski Quintet. 

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!