Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Opoczno Stolicą Oberka 2017. Wkrótce koncerty na ulicach miasta i emdeku

Dagmara Kubczak, MDK
W Opocznie trwa jeden z największych w regionie festiwali - Opoczno Stolicą Oberka 2017. Za nami już kilka wydarzeń, ale to nie koniec. Będzie się jeszcze działo!

Za nami już kilka wydarzeń kulturalnych w ramach festiwalu Opoczno Stolicą Oberka:

19 kwietnia opoczyńskie oberki opanowały Krakowskie Przedmieście!
Dzięki współpracy z organizatorami festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" w środę 19 kwietnia odbył się Koncert "Opoczno stolicą oberka"! W Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie setki osób zafascynowanych muzyką tradycyjną bawiło się przy naszych oberkach. Serdeczne podziękowania dla wszystkich muzykantów i muzyków, którzy w tak fantastyczny sposób promowali Opoczno! Kapela Opocznianka, Odpoczno, Kapela Jana Kępy z Bobrowca, Kapela Biniek – Wojciechowski – Lipski.

25 kwietnia o fascynacji oberkami, ale również o swojej pasji opowiadał w opoczyńskiej bibliotece Wit Szostak, autor książki „Oberki do końca świata”.
Podczas spotkania gość mówił o swojej fascynacji kulturą ludową i tradycją. Wit Szostak swoją karierę pisarską rozpoczynał jako autor powieści fantastycznych, z czasem jednak krąg jego zainteresowań przeniósł się w inne obszary.

„Oberki do końca świata” to książka o ostatnim pokoleniu wiejskich muzykantów. To nie tylko powieść etnograficzna ale również historia ludzi mieszkających na wsi i tworzących niesamowitą muzykę i jednocześnie borykających się z problemami codzienności. Autor zafascynowany oberkiem jeździł na wieś i uczył się gry na skrzypcach. Po kilku latach nauki narodził się pomysł by to doświadczenie opisać i przekazać czytelnikom zupełnie inną perspektywę widzenia świata.

Wśród zgromadzonych gości znalazło się szerokie grono fanów twórczości Wita Szostaka. Spotkanie było dla nich okazją do nawiązania dialogu z autorem na temat miejsca kultury ludowej w literaturze współczesnej.

25 i 26 kwietnia Festiwal Opoczno Stolicą Oberka 2017 zawitał do Muzeum Regionalnego w Opocznie.
W Muzeum odbyły się dwudniowe warsztaty z etnodizajnu zatytułowane „Docenić dziedzictwo”. Warsztaty prowadził Olaf Cirut, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektant, dyrektor artystyczny „Czasopisma o kulturze wizualnej – grafia”. Spotkanie rozpoczęło się od niezwykle interesującej prezentacji multimedialnej poświęconej wykorzystywaniu motywów etnograficznych w przestrzeni publicznej. W czasie trwania warsztatów uczestnicy przygotowali własne prace inspirowane wzornictwem tradycyjnej, opoczyńskiej kultury ludowej.

28 kwietnia spotkaliśmy się z twórczością wybitnej i utalentowanej śpiewaczki ludowej pani Henryki Kowalczyk z Sielca pod Opocznem. Spotkanie odbyło się w Muzeum Regionalnym. Wyświetlony został film Edyty Zajdlic-Kądzieli poświęcony bohaterce. Była to również okazja do wysłuchania na żywo wielu wyjątkowych utworów o tematyce ludowej w wykonaniu Pani Henryki. Część teoretyczną poprowadził dr Jan Łuczkowski, który opowiedział jak dawniej przebiegało tradycyjne wiejskie wesele w opoczyńskiem. Później była już tylko wspaniała zabawa z udziałem Pani Henryki. Śpiewaczka, pomimo swoich prawie 90 lat, dała niesamowity popis wyjątkowych umiejętności wokalnych. Przesympatyczna aparycja i usposobienie wyjątkowego Gościa porwały wszystkich do wspólnych śpiewów a nawet tańca! Przygrywała kapela w składzie Julian Jarząb, Andrzej Rożej, Marian Pabianek z udziałem śpiewaczki ludowej Urszuli Tomasik.

Wkrótce opoczyńskie muzykowanie na targu
W Opocznie na dobre rozpoczął się festiwal Opoczno Stolicą Oberka 2017. Za nami już m.in. warsztaty z etnodizajnu i spotkanie z Henryką Kowalczyk, wybitną śpiewaczką z Sielca, które odbyły się w muzeum i spotkanie z pisarzem Witem Szostakiem w książnicy.

Ale przed nami jeszcze kilka głównych imprez. **Już w najbliższy czwartek (11 maja) na placu Targowym w godz. 9 - 12 przygrywać będą Kapela Niwińskich** (Agnieszka Niwinska – bębenek, Mateusz Niwiński – skrzypce, Tomasz Stachura – akordeon). Ta znana w kraju kapela swój repertuar czerpie przede wszystkim ze skrzypcowej muzyki pogranicza radomsko-opoczyńskiego, głównie od kajockiego skrzypka Piotra Gacy.

Zagra też znana wszystkim Kapela Opocznianka (Julian Jarząb – akordeon, Andrzej Rożej – skrzypce, Marian Pabianek – bęben).

Tego samego dnia, ale o godz. 17 w Skansenie Niebowo w Wincentowie odbędzie się zgromadzenie śpiewacze, które poprowadzi Paweł Grochocki – psycholog i specjalista muzykoterapii.

Dzień później Dom Ludowy w Kraśnicy zaprasza na skoczne warsztaty oberka (g. 17, wstęp wolny) i oczywiście pograjkę Wielki Ober (g. 19, wstęp wolny). Do tańca przygrywać będą Katarzyna Zedel i Sekund Hand, Rodzinna Kapela Bińków, Rodzinna Kapela Stępniów z Mroczkowa Gościnnego i Opoczyńskie Świty.

Będzie się działo także za tydzień w sobotę, podczas inscenizacji opoczyńskiego obrzędu weselnego wyprowadzenia panny młodej i opoczyńskiej pograjki weselnej w MDK.

Najbliższe imprezy w ramach II edycji Festiwalu „Opoczno stolicą oberka” to:
- 11 maja o godz. 9.00 opoczyńskie muzykowanie na targu, a o godz. 17.00 w Skansenie Niebowo w Wincentynowie zgromadzenie śpiewacze, które poprowadzi Paweł Grochocki, - 12 maja o godz. 17.00 warsztaty tańca – oberek w Domu Ludowym w Kraśnicy, które poprowadzą Mirosław Cieluch i Zbigniew Więckowski,
- 19.00 odbędzie się pograjka „Wielki Ober”
- 13 maja o godz. 14.00 warsztaty gry na bębenku obręcznym w Muzeum Regionalnym, a o godz. 17.00 plenerowa inscenizacja opoczyńskiego obrzędu weselnego wyprowadzenia panny młodej przy MDK w Opocznie

Więcej informacji na stronie www.opocznostolicaoberka.pl
Projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo przekazało na organizację festiwalu 45 tys. zł dotacji.

Opoczyński festiwal w stolicy
Festiwal "Korzenie Europy" nawiązał współpracę z Festiwalem Opoczno Stolicą Oberka! Z tej okazji 27 maja na scenie wystąpi doborowa reprezentacja opoczyńskiej sceny etno. Będzie to Kapela Biniek – Wojciechowski – Lipski (old school) oraz progresywna formacja Odpoczno! Pojawi się też lokalne Koło Gospodyń Wiejskich z opoczyńskimi przysmakami i regionalnymi wiktuałami.
Mecenat - Gmina Opoczno.
27.05.2017.
Start - godz. 15.00. Park Bródnowski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto