I pielgrzymka nordic walkerów w Polsce odbyła się 19 maja 2012 roku w Strefie Sacrum w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej! Ponad 200 pielgrzymów przeszło 11 km z Chyciny do miejsca uświęconego męczeństwem Pierwszych Polskich Męczenników – do Międzyrzecza. Wspaniała, malownicza trasa, niepowtarzalne miejsca sakralne i duchowość która przemawia od tysiąca lat! Cykl pielgrzymek w Strefie Sacrum warto zacząć od tej właśnie trasy!

„Połączenie turystycznej rekreacji z głębią duchowych przeżyć, to dowód na prostotę i mądrość kościoła wobec naszych czasów – zaznacza ks. Marek Kidoń, dyrektor Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – to jest odpowiedź na dzisiejsze wyzwania i potrzeby, których rozumienie jest fundamentem przyszłości wiary w ogóle. Brałem w tym przedsięwzięciu czynny udział i uważam, że jest to cenna, wartościowa i ponadczasowa idea, którą będziemy kontynuować!”

Na szlaku można było spotkać nordic walkerów m.in. z Cybinki, Międzyrzecza, Zielonej Góry, Nowej Soli, Żagania, Żar, Lubska, Gorzowa, Sulechowa, Świebodzina i Sulęcina. To dowód, że nasz region prócz granic administracyjnych, łączy nordic walking i odnalezienie sensu egzystencji.

Nordic walkerzy swoją pielgrzymkę rozpoczęli nad malowniczym jeziorem w Chycinie. Po integracyjnej rozgrzewce przeprowadzonej w blasku majowego słońca przez Międzynarodowego Instruktora Nordic Walking Grażynę Wyczałkowską i krótkiej modlitwie ks. Witolda Lesnera z Gościa Niedzielnego pielgrzymi wyruszyli na trasę ze wsi Chycina do miejsca kultu Pięciu Braci z Międzyrzecza.

Głosuj: Wybierz Lubuskie Perły w Koronie 2012! Atrakcje - osobliwości [PLEBISCYT]

Po drodze ugoszczeni zostali we wsi Gorzyca przez lokalną społeczność z Panią Sołtys na czele i diecezjalną Caritas. Stamtąd pielgrzymi dotarli mijając Obrę do prawdopodobnego miejsca męczeńskiej śmierci pięciu braci – wsi Święty Wojciech, w której powitał ich proboszcz ks. Marek Rogeński SAC. Od Świętego Wojciecha droga do Sanktuarium była już bardzo prosta i była ukoronowaniem istoty tej pielgrzymki.

„Można do Santiago de Compostella, można do Międzyrzecza… to nie ma znaczenia. Ważne pielgrzymowanie i jego cel! – podkreślił podczas homilii Wikariusz Biskupi ks. Zbigniew Kobus, który przewodził koncelebrze – to niezwykle ważne wydarzenie dla diecezji i dla wspólnoty, bo ono inicjuje nową jakość świadectwa wiary, której w kościele chcemy i za którą będziemy podążać.”

„Bez ludzi mury będą puste – dodała pomysłodawczyni pielgrzymki Grażyna Wyczałkowska – mamy wspaniały Caritas, jest ksiądz Marek Kidoń, jest Anna Maria Fedurek i inni… – ludzie pełni inicjatywy. Nie wolno nam tego potencjału zaprzepaścić! Udowodniliśmy, że nordic walking to nie tylko rekreacja, to nie tylko turystyka, to coś więcej… to wartość duchowa, nie do przecenienia, bez której można się obejść, ale która wzbogaca, inspiruje i uszlachetnia, czego tego dowiodła ta pielgrzymka!”

„Strefa Sacrum to miejsce wyjątkowe, różna geometria duchowości, od monumentalnej figury Chrystusa, przez sanktuaria i bazylikę, po szachulcowe wiejskie kościółki – podkreśla Tomasz Biel twórca Strefy Sacrum – obok Częstochowy i Lichenia to najbogatsze miejsce duchowej odnowy w Polsce. Obyśmy umieli to wykorzystać w aspekcie duchowym i turystycznym.”

Druga pielgrzymka nordic walking w Strefie Sacrum już za rok. Tym razem do Chrystusa! Zapraszamy!
Grażyna Wyczałkowska - Szkoleniowiec Nordic Walking

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!