(© arch. Polskapresse / zdj. ilustracyjne)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nic nie zyskujemy, przekazując na wybrany cel jeden procent swoich podatków – ale też nic nie tracimy, a mamy świadomość, że czynimy dobro.

Że bez uszczuplania domowego budżetu, finansowo pomagamy organizacji, osobie, dzieciom, zwierzętom – tym wszystkim, którzy mają niewielkie szanse na pozyskanie funduszy z innych źródeł. To nasz dar i jednocześnie nasze prawo. A co roku coraz więcej osób korzysta z niego i przekazuje swój jeden procent na szczytny cel, czyli na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Jak informuje portal pit.pl, w 2010 roku przekazano w ten sposób – według Ministerstwa Finansów - 400.241.359,84 zł. Jest więc to kwota niemała, wniesiona w darze przez 10.134.625 podatników.

Pamiętajmy, że przekazujemy jeden procent podatku, a więc pieniędzy, które w danym roku faktycznie doliczane są do naszych dochodów. Zatem dotyczą przychodów, podlegających opodatkowaniu, które nie są z podatku zwolnione.

Cytując dalej portal, możemy więc wymienić jako uprawnionych do odliczenia jednego procenta podatników rozliczających się:
- poprzez skalę podatkową (niezależnie od źródła, np. umowy o pracę, zlecenia, praw autorskich, zbycia akcji, czy z tzw. innych źródeł), czyli poprzez standardowy PIT roczny z opodatkowaniem 18% i 32%
- podatkiem liniowym,
- ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych
- podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT – zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, prawa majątkowe.

Sam proces przekazania procenta jest łatwy: w deklaracji podatkowej znajdujemy dwa wyznaczone pola, w które trzeba wpisać numer KRS wybranej organizacji i przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1% podatków. Numer musimy podać dokładnie i prawidłowo – nie będzie on korygowany, i w razie błędu, przepadnie możliwość przekazania tejże organizacji pieniędzy.

Według pit.pl „podatnik, za którego deklarację wypełnia i składa pracodawca lub organ rentowy, nie rozliczy 1% podatku. Ma on taką możliwość, jeśli przesłaną mu przez pracodawcę deklarację potraktuje wyłącznie jako informację o zaliczkach za dany rok i sam złoży zeznanie podatkowe jeszcze raz we wskazanym terminie. Wówczas ma on możliwość przekazać kwotę 1% na rzecz wybranej organizacji. Terminu wyznaczonego do złożenia deklaracji nie może jednak naruszyć – przekazanie jej po terminie nie pozwala przekazać 1% podatku na OPP”.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na poznan@naszemiasto.pl lub zostaw nam wiadomość na facebookuZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:

Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


1 procent

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

natala (gość) (Karolina)

W zupełności się zgadzam. Mój jeden procent w tym roku również przekazałam temu Stowarzyszeniu. Przekonali mnie swoją działalnością w stu procentach. Skutki ich działań naprawdę są widoczne. Tworząc podworko nowej generacji pomagają rozwijać się dzieciom na wielu płaszczyznach. Zachęcam do zapoznania się ich dzialalnością i przekazywania im 1% http://siemacha.org.pl/

xena (gość)

Nie trzeba już z ołówkiem w ręku liczyć swojego dochodu, bo teraz bez większych problemów zrobi to za nas darmowy program internetowy. Można go na przykład znaleźć na Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom, tj. stronie pomocdzieciom.eu Kiedy wy rozliczacie się w ten sposób za free jakieś dziecko przez podarowanie na rzecz Fundacji 1% podatku może zacząć się leczyć!!

Karolina (gość)

Ciekawy artykuł. Myślę, że każda osoba rozliczając się powinna pomyśleć nad tym komu przekazuje 1% podatku -> to nic nie kosztuje a bardzo pomaga! Ja od lat swój 1% przekazuję Stowarzyszeniu SIEMACHA. Jest to organizacja, która wspiera dzieci i młodzież w realizacji ich celów, a także pozwala im spełniać marzenia. Zajęcia prowadzone są bezpłatnie, dzięki czemu każde dziecko może skorzystać z ich usług. Myślę, że ważne jest pomaganie młodych ludzi w ich rozwoju osobistym. Dlatego zachęcam do przekazywania 1% na to Stowarzyszenie http://jedenprocentopp.pl/

linea (gość)

Statystyki wyglądają zachęcająco. Coraz większa rzesza podatników rozumie i korzysta ze swojego prawa.
Znaczący wzrost z ostatnich lat to w znaczącej mierze zasługa subkont i związanego z nimi konkretnego celu, konkretnego dramatu ludzkiego. Łatwiej jest "śledzić losy swojego 1 %" w takim przypadku niż powierzając te środki dużej organizacji.
Wg NGO 10 największych OPP zebrało 30% pieniędzy, a 50 pirwszych OPP zebrało 50 % środków z 1% ! Gdzie pozostałe 7000 organizacji? Do tego NGO donosi że nawet 20-50% zgromadzonych środków pochłonęła wcześniej kosztowna reklama.

Niezależnie jednak od intencji, preferencji najważniejsze jest przekazać 1 % dla OPP. Skorzystać ze swojego prawa i poświęcić odrobinę więcej czasu na wypełnienie PITa.

Jest to bezcenny dla wielu chorych dar.
Dar, który podatnika nic nie kosztuje.

Zachęcam więc głęboko wszystkich do przekazania 1 procenta podatku dla wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego.

Jeżeli ktoś ma dylemat, nie wie komu przekazać swój cenny 1 % podatku, to proszę o podarowanie go Adamowi choremu na Leśniowskiego-Crohna, bardzo ciężką chorobę przewodu pokarmowego.
- KRS organizacji (DolFROZ): 0000050135
- nazwa subkonta i cel 1% podatku: „ZUCH”

Więcej o Adasiu na:
http://adam-crohn.strefa.pl
i
http://nzjelita.strefa.pl

gdzie znajdują się też informacje "krok po kroku" jak przekazać 1 % podatku Adamowi poprzez OPP DolFROZ we Wrocławiu.