W piątek w Stargardzie gościła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Rozmawiano o realizacji programu Rodzina 500 plus i o sytuacji na rynku pracy.

W stargardzkim starostwie minister spotkała się z samorządowcami, radnymi, kierownikami miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, przedsiębiorcami. Rozmawiano o programie Rodzina 500 plus i rynku pracy.

Elżbieta Rafalska podkreśliła zasługi wprowadzonego przez rząd programu Rodzina 500 plus. Mówiła, że pomoże on w zmniejszeniu ubóstwa w kraju i jest inwestycją w kapitał ludzki. Podkreśliła, że w Stargardzie wypłacono już 21 tysięcy świadczeń, czyli że do stargardzkich rodzin trafiło około 10,5 mln zł.

Nie wszyscy jednak podzielają entuzjazm pani minister. Grzegorz Brochocki, wójt gminy Dolice, widzi minusy.
- Głównym problemem, nie tylko tego rządu, jest to, że pomoc społeczna jest oparta o bardzo wiele programów - mówił wójt Brochocki wymieniając szereg świadczeń oferowanych przez państwo.
Grzegorz Brochocki uważa, że to zniechęca do pracy.
- Od momentu wprowadzenia 500 plus spadło zainteresowanie pracą - uważa Grzegorz Brochocki.
Jako przykład podał sytuację w jego gminie, gdzie firma mająca 5 ha truskawek w minionym roku nie miała problemów ze znalezieniem 100-120 pracowników, a w tym roku zatrudniła tylko 20 osób.
- Nikt nie chce pracować, bo po co - mówił wójt Brochocki.

Minister Rafalska zapewnia, że działanie programu jest cały czas analizowane.
- Ustawa Rodzina 500 plus zobowiązuje ministra rodziny do kompleksowej oceny wszystkich świadczeń, które rodzina otrzymuje, oceny wpływu na rynek pracy i inne obszary i będziemy, jeżeli tego będzie wymagała sytuacja, tych zmian dokonywali.

Burmistrz Suchania Stanisława Bodnar przypomniała, że są też inne programy, między innymi dla seniorów i jest problem z pieniędzmi od państwa na ich działanie. Taki program jest właśnie w gminie Suchań.
- Jest prawie wrzesień, a nie dostałam złotówki od rządu - mówiła Stanisława Bodnar.
- Nie wiem dlaczego te środki nie zostały przekazane, rozpoznam tę sprawę - odpowiedziała minister Rafalska.

Na dzisiejszym spotkaniu w starostwie byli także stargardzcy radni miejscy. Mariola Łada-Siwiec, która jest też kuratorem sądowym, pochwaliła program Rodzina 500 plus, ale i zgłosiła problem dotyczący jej zawodu.
- Mam petycję, którą na pewno poprą kuratorzy w całym kraju, o wpisanie zawodu kuratora sądowego do zawodów trudnych, szczególnie niebezpiecznych - mówiła Mariola Łada-Siwiec, która poruszyła także sprawę problemu egzekucji alimentów.

Minister Rafalska odpowiedziała radnej ze Stargardu.
- W sprawie zawodu kuratora sądowego muszą być działania resortu, pod który państwo podlegacie - mówiła

Elżbieta Rafalska. - Egzekucje alimentów to jest poważny problem. Pracujemy nad tym. Te wszystkie rozwiązania, które wprowadzono, okazały się niewystarczające.

Elżbieta Rafalska w Stargardzie odwiedziła Warsztaty Terapii Zajęciowej, złożyła kwiaty przed pomnikiem smoleńskim. Potem pojechała do Łobza, by tam spotkać się z samorządowcami i odwiedzić Środowiskowy Dom Samopomocy.

Grzegorz Brochocki, wójt gm. Dolice, do min. E. Rafalskiej:


Elżbieta Rafalska odpowiada:

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!