Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezbędnik maturzysty, czy co powinniśmy wiedzieć przed studniówką?

Celina Wojda
A to kilka cennych zwyczajów, które powinien znać każdy maturzysta przed pójściem na swoją studniówkę.

Bal studniówkowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla maturzystów. Po pierwsze oznacza on, że zaczęło się odliczanie do matury, a po drugie jest to ostatnia szkolna zabawa w tak licznym gronie. Każdy maturzysta wie, że studniówka niesie za sobą pewne zobowiązania. Zwyczajów i przesądów z nią związanych jest cała masa. Należy jednak pamiętać, że trzeba je traktować nieco z przymrużeniem oka, ale nie powinno się o nich też zapominać, ponieważ gwarantują one pomyślność podczas egzaminu maturalnego.

Każda studniówka rozpoczyna się tradycyjnym polskim tańcem, jakim jest polonez. Jest to jeden z najstarszych tańców ludowych, którego pierwowzorem był taniec pieszy, wykonywany wśród ludu. Z czasem przyjął się on na dworach królewskich i stanowił on element ceremoniału dworskiego – parada szlachty przed monarchą. Tańczony był również na rozpoczęcia balów i tak pozostało do dziś.

Kolejnym przesądem jest kolor czerwony. Tradycja głosi, że każda dziewczyna powinna mieć założoną na lewą stronę, czerwoną bieliznę, którą w dniu egzaminu także założy z tym, że na stronę prawą. Dodatkowo żadnej z pań nie powinno zabraknąć czerwonej podwiązki.

W trakcie studniówkowej zabawy, pod żadnym pozorem nie można ściągać butów! Dlaczego? Bo tańczenie na bosaka może przynieść pecha podczas egzaminu.

Jednym z najbardziej znanych przesądów studniówkowych jest tan, który mówi wyraźnie: żadnego obcinania włosów aż do samej matury.

Obowiązkowo należy mieć coś pożyczonego, a panowie muszą zainwestować w nowy garnitur, który później założą na egzamin.

Jak poradzić sobie z maturalnym stresem?

Gdy opadną emocje związane z balem maturalnym przyjdzie czas na naukę. A co zrobić, gdy wiedza nie będzie chciała wchodzić do głowy i nerwy wezmą górę?

- Stres jest naturalną reakcją organizmu, pojawia we wszystkich ważnych dla nas okolicznościach – mówi Krempińska Izabela, Pedagog specjalny, logopeda, neurokognitywista, kierownik Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "Carpe Diem" w Szczecinie - Stres jako reakcja biochemiczna organizmu powoduje uwolnienie adrenaliny , dopaminy czyli substancji pobudzających nasz mózg do pracy. A prawidłowe działanie kory mózgowej podczas egzaminów maturalnych jest kluczowe.

Stres możemy podzielić na dwa typy, ten dobry – mobilizujący i pobudzający nas do działania oraz zły - paraliżujący, powodujący, że zapominamy wszystkiego czego się wcześniej uczyliśmy.

Najlepszym sposobem na brak stresu jest przygotowanie się do egzaminów.

- W związku z tym, że do matury jeszcze trochę czasu można zainteresować się technikami relaksacyjnymi, technikami medytacji i jogą. Poradą dla osób przystępujących do matury, niech będzie wskazówka aby odpowiednio szybko zacząć się przygotowywać do egzaminu. Następnie, kilka dni przed maturą odłożyć podręczniki na dno szuflady i oddać się spokojnemu wypoczynkowi, relaksacji – zauważa pedagog.

W sytuacjach stresowych unikajmy różnych medykamentów. Jeśli nie wiemy jak się odnaleźć w nerwowych sytuacjach to możemy udać się na specjalne kursy, podczas których nauczymy się opanowywać strach związany z egzaminem.

- Aby umiejętnie radzić sobie ze stresem trzeba się nauczyć pewnych strategii. Dobór strategii jest indywidualną decyzją każdego z pacjentów, dlatego to ostatni dzwonek, aby skonsultować się ze specjalistą. Nie dopuśćmy do tego, aby przez negatywne skutki stresu został zaprzepaszczony cały trud związany z przygotowaniem się do egzaminów – mówi specjalista.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto