Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe ścieżki rowerowe w Warszawie. Gdzie powstaną i ile będą mieć kilometrów?

Aleksandra Podgórska
Nowe ścieżki rowerowe w Warszawie. Gdzie powstaną i ile będą mieć kilometrów?
Nowe ścieżki rowerowe w Warszawie. Gdzie powstaną i ile będą mieć kilometrów? Bruno Fidrych
Nowe ścieżki rowerowe w Warszawie. Od 1 marca znów można korzystać z Veturilo. Po zimowej przerwie rowery wróciły na stołeczne ulice, a mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowych dróg i stacji.

Nowe ścieżki rowerowe w Warszawie. Gdzie powstaną i ile będą mieć kilometrów?

Rok 2014 pod względem inwestycji rowerowych był bardzo owocny. Zrealizowanych zostało blisko 50 inwestycji, powstały również nowe drogi i pasy dla rowerów. Teraz warszawiacy poruszający się nimi mogą korzystać z 412 km infrastruktury rowerowej. Ogółem do dyspozycji rowerzystów jest już 345,6 km dróg rowerowych, 51,7 km ciągów pieszo-rowerowych, 16 km pasów i kontrapasów rowerowych. Połowa ze ścieżek, którymi poruszają się rowerzyści, ma asfaltową nawierzchnię.

Czytaj też: Komunikacja miejska po otwarciu II linii metra [sprawdźcie zmiany]

Również w tym roku planowana jest budowa kolejnych tras. –Trudno w tej chwili powiedzieć, ile kilometrów dróg rowerowych uda się zbudować w tym roku. Ruszyła już jednak budowa kilku ścieżek i szacujemy, że łącznie będą miały one długość 23 km – mówi Mikołaj Pieńkos z Sekcji Rozwoju Ruchu Rowerowego ZTM. – Część inwestycji może jednak nie zostać zrealizowana w 2015 r. – dodaje.
Kolejnych 10 km dróg czeka rozpoczęcie tzw. sezonu budowlanego, czyli na wiosnę i lepszą pogodę, kiedy będzie ciepło i sucho.

Czytaj też: W niedzielę rano otwarto II linię metra

Wiemy też, gdzie powstaną nowe trasy dla rowerów. Krótki odcinek, bo liczący zaledwie 400 m, ale bardzo ważny, zostanie zbudowany pomiędzy ul. Świętokrzyską a Królewską. Drogi dla rowerów powstaną też po obu stronach ul. Rzymowskiego – łącznie o długości 2 km. Ponadto nowe trasy zostaną wytyczone przy al. Stanów Zjednoczonych i będą biegły do ul. Ostrobramskiej oraz do Wału Mie­dze­szyńskiego. Będzie to 5-kilometrowy odcinek. W planach są również drogi na Żwirki i Wigury, Polnej, Wrocławskiej i Słonimskiego. – Projekt na ulicy Żwirki i Wigury zakłada zbudowanie ścieżki po obu stronach, jest jednak wyjątkowo skomplikowany – wyjaśnia Mikołaj Pieńkos. Wyremontowana zostanie też stara trasa przy ul. Belwederskiej. Poza tym rowerzyści będą mogli korzystać także z pasów rowerowych, które zostaną namalowane na ulicach Dickensa, Raszyńskiej, Zakroczymskiej i Wóycickiego.

Ty też decydujesz
Swoją cegiełkę w budowaniu dróg dla rowerów mają również mieszkańcy Warszawy. W tym roku będą powstawały pierwsze inwestycje rowerowe finansowane z bud­żetu partycypacyjnego. Na ten cel przeznaczono 4,36 mln zł, a długość tras rowerowych wydłuży się o blisko 28 km. Projekty obejmują między innymi: wyznaczenie pasów rowerowych na ulicy Korotyńskiego – 1,5 km, sieć pasów rowerowych na Starej Pradze –Kłopotowskiego, Okrzei, Białostocka, Ząbkowska – 2,6 km, i wyznaczenie pasów rowerowych w ul.Krasińskiego.
Swoje propozycje mieszkańcy Warszawy mogą zgłaszać jednak nie tylko do budżetu party­cy­pa­cyjnego, ale też do ZTM. – Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły warszawiaków – przekonuje Mikołaj Pieńkos. – Staramy się je rozpatrywać, uwzględniając możliwości naszego budżetu. Pas rowerowy, który ma powstać na ulicy Dickensa, to właśnie pomysł zgłoszony przez mieszkańców.


od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto