Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe ścieżki rowerowe w Warszawie. Gdzie powstaną i ile będą mieć kilometrów?

Aleksandra Podgórska
Nowe ścieżki rowerowe w Warszawie. Gdzie powstaną i ile będą mieć kilometrów?
Nowe ścieżki rowerowe w Warszawie. Gdzie powstaną i ile będą mieć kilometrów? Bruno Fidrych
Nowe ścieżki rowerowe w Warszawie. Od 1 marca znów można korzystać z Veturilo. Po zimowej przerwie rowery wróciły na stołeczne ulice, a mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowych dróg i stacji.

Nowe ścieżki rowerowe w Warszawie. Gdzie powstaną i ile będą mieć kilometrów?

Rok 2014 pod względem inwestycji rowerowych był bardzo owocny. Zrealizowanych zostało blisko 50 inwestycji, powstały również nowe drogi i pasy dla rowerów. Teraz warszawiacy poruszający się nimi mogą korzystać z 412 km infrastruktury rowerowej. Ogółem do dyspozycji rowerzystów jest już 345,6 km dróg rowerowych, 51,7 km ciągów pieszo-rowerowych, 16 km pasów i kontrapasów rowerowych. Połowa ze ścieżek, którymi poruszają się rowerzyści, ma asfaltową nawierzchnię.

Czytaj też: Komunikacja miejska po otwarciu II linii metra [sprawdźcie zmiany]

Również w tym roku planowana jest budowa kolejnych tras. –Trudno w tej chwili powiedzieć, ile kilometrów dróg rowerowych uda się zbudować w tym roku. Ruszyła już jednak budowa kilku ścieżek i szacujemy, że łącznie będą miały one długość 23 km – mówi Mikołaj Pieńkos z Sekcji Rozwoju Ruchu Rowerowego ZTM. – Część inwestycji może jednak nie zostać zrealizowana w 2015 r. – dodaje.
Kolejnych 10 km dróg czeka rozpoczęcie tzw. sezonu budowlanego, czyli na wiosnę i lepszą pogodę, kiedy będzie ciepło i sucho.

Czytaj też: W niedzielę rano otwarto II linię metra

Wiemy też, gdzie powstaną nowe trasy dla rowerów. Krótki odcinek, bo liczący zaledwie 400 m, ale bardzo ważny, zostanie zbudowany pomiędzy ul. Świętokrzyską a Królewską. Drogi dla rowerów powstaną też po obu stronach ul. Rzymowskiego – łącznie o długości 2 km. Ponadto nowe trasy zostaną wytyczone przy al. Stanów Zjednoczonych i będą biegły do ul. Ostrobramskiej oraz do Wału Mie­dze­szyńskiego. Będzie to 5-kilometrowy odcinek. W planach są również drogi na Żwirki i Wigury, Polnej, Wrocławskiej i Słonimskiego. – Projekt na ulicy Żwirki i Wigury zakłada zbudowanie ścieżki po obu stronach, jest jednak wyjątkowo skomplikowany – wyjaśnia Mikołaj Pieńkos. Wyremontowana zostanie też stara trasa przy ul. Belwederskiej. Poza tym rowerzyści będą mogli korzystać także z pasów rowerowych, które zostaną namalowane na ulicach Dickensa, Raszyńskiej, Zakroczymskiej i Wóycickiego.

Ty też decydujesz
Swoją cegiełkę w budowaniu dróg dla rowerów mają również mieszkańcy Warszawy. W tym roku będą powstawały pierwsze inwestycje rowerowe finansowane z bud­żetu partycypacyjnego. Na ten cel przeznaczono 4,36 mln zł, a długość tras rowerowych wydłuży się o blisko 28 km. Projekty obejmują między innymi: wyznaczenie pasów rowerowych na ulicy Korotyńskiego – 1,5 km, sieć pasów rowerowych na Starej Pradze –Kłopotowskiego, Okrzei, Białostocka, Ząbkowska – 2,6 km, i wyznaczenie pasów rowerowych w ul.Krasińskiego.
Swoje propozycje mieszkańcy Warszawy mogą zgłaszać jednak nie tylko do budżetu party­cy­pa­cyjnego, ale też do ZTM. – Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły warszawiaków – przekonuje Mikołaj Pieńkos. – Staramy się je rozpatrywać, uwzględniając możliwości naszego budżetu. Pas rowerowy, który ma powstać na ulicy Dickensa, to właśnie pomysł zgłoszony przez mieszkańców.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto