Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Numerowali strony starej księgi. Mali odkrywcy historii z SP 5 w państwowym archiwum

SP 5 Stargard
SP 5 Stargard
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II wzięli udział w ciekawej "Lekcji historii w zabytkowym Arsenale".

W jednym z zabytków Stargardu przy ul. Basztowej nr 2 znajduje się siedziba oddziału Archiwum Państwowego w Szczecinie. Wybudowany jako arsenał, na przestrzeni wieków budynek ten pełnił różne funkcje. Był również siedzibą gildii kupieckiej, a także więzieniem politycznym, aby w 1977 roku stać się siedzibą archiwum państwowego. Dzisiaj gromadzi się tu, przechowuje, opracowuje i udostępnia archiwalia. Obecnie jest ich ok. 700,00 metrów bieżących (co stanowi ponad 100 tysięcy jednostek archiwalnych). Znajdują się tu dokumenty powstałe w różnych instytucjach samorządowych, państwowych i prywatnych z terenu powiatu stargardzkiego, choszczeńskiego, pyrzyckiego i części łobeskiego.

Całość prac należących do zadań Oddziału wykonują Lilianna Kacprzak, Joanna Żar i Ewa Szynal, pod kierownictwem Urszuli Markiewicz. Jednym z zadań archiwów jest popularyzacja zasobu. W jej ramach odbywają się "Lekcje historii w zabytkowym Arsenale". Uczestniczą w nich uczniowie szkół podstawowych, m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II, gimnazjalnych i średnich oraz nauczyciele.

Obiektem wzbudzającym największe zainteresowanie jest Pismo Święte w tłumaczeniu Marcina Lutra wydane w Lüneburgu w 1665 r. Egzemplarz ten został znaleziony po II wojnie światowej w punkcie skupu makulatury przez ówczesnego kierownika archiwum dra Bogdana Frankiewicza. Księga oprawiona jest w drewnianą okładkę obciągniętą skórą, posiada okucia metalowe i złocenia. Prócz tekstu Pisma Świętego zamieszczona w niej jest mapa z wyobrażeniem Ziemi Świętej, opracowana w 1620 r.

Mali odkrywcy historii byli bardzo zainteresowani liczbą stron, gdyż księga nie posiada ich numeracji. Dlatego też za zgodą dyrekcji archiwum uczniowie klasy czwartej Szkoły Podstawowej Nr 5 pod opieką nauczyciela historii Jolanty Kaliciak podjęli się zdania paginacji, czyli numeracji stron. W akcji, która miała miejsce w marcu 2017 r. wzięło udział 9 osób. Trwała ona 4 godz. 20 min. Okazało się, że księga liczy 1843 strony. Rekordzistkami w paginacji okazały się uczennice Karolina Budawska i Tamara Zołotar, które w ciągu 1 godz. ponumerowały aż 701 stron. Było to połączenie nauki z zabawą.

J. Kaliciak, U. Markiewicz

Mali odkrywcy z SP 5 na lekcji historii z MAH Stargard:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto