Dziś w Szkole Podstawowej nr 5 zakończy się akcja pod hasłem "Chroń dziecięce uśmiechy". Dzięki niej przez trzy dni uda się przebadać zęby u ponad 900 uczniów.

Trwa akcja pod hasłem "Chroń dziecięce uśmiechy". To dzięki niej kilkuset uczniów ze stargardzkich szkół dowie się czy ma zdrowe zęby. Program edukacyjno-profilaktyczny "Chroń dziecięce uśmiechy" jest w Polsce realizowany od 3 lat. W tym roku w województwie zachodniopomorskim objął 4 szkoły; 2 w Szczecinie i podstawówki w Kołobrzegu i Stargardzie. Przeglądy stomatologiczne są prowadzone w sali gimnastycznej. Rozstawiono w niej 6 stanowisk do kontroli stanu uzębienia oraz stoły przy których dzieci uczą się prawidłowo szorować zęby.

- Badaniem zostaną objęci niemal wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz 3 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1, których rodzice wypełnili stosowne deklaracje - mówi Małgorzata Tyszkiewicz, nauczycielka z "piątki". - Udało się nam zakwalifikować do tego programu dzięki wieloletniej współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem.

Każde przebadane dziecko dostaje w prezencie szczotkę i pastę do zębów oraz wynik badania do wglądu dla rodziców.

- Raz w roku odwiedzam dentystę - mówi Dominik Kordykiewicz, uczeń "piątki". - Myję zęby dwa razy dziennie, ale nie wszyscy tak robią. A potem mają kłopoty z zębami.

Poza kontrolą uczniowie są uświadamiani nie tylko o konieczności regularnego szczotkowania zębów, ale też czyszczenia przestrzeni międzyzębowych irygatorami lub nicią dentystyczną i systematycznych kontroli u stomatologa.

- W każdej szkole takie badania powinny być przeprowadzone - uważa Michał Skiba z SP5. - Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że coś z zębami może dziać się nie tak, bo nic nie boli.

Wyniki kontroli prowadzonych przez 3 minione lata wykazały, że problem próchnicy zębów dotyczy aż 76 procent dzieci ze szkół podstawowych. Prawie 40 proc. uczniów ma co najmniej 4 zęby z próchnicą, a ok. 30 proc. już leczyło zęby stałe.

- Wynik badania, które dziecko zaniesie do domu rodzicom jest dla nich takim pstryczkiem w nos - mówi Łukasz Dereń, koordynator akcji organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż, Wrigley Poland pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej we współpracy z Grupą LUX MED.

Podstawówka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!