Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wyjaśniamy w bardzo krótki i przystępny sposób to, w jaki sposób działa samochód zasilany wodorem, na przykładzie Toyoty Mirai.

Wodór jest często nazywany paliwem przyszłości, które już niedługo będzie napędzać większość naszych samochodów. Ogromną zaletą takich pojazdów jest to, że nie produkują żadnych zanieczyszczeń, a jednocześnie nie wymagają wielogodzinnego ładowania akumulatorów, gdyż zbiorniki wodoru tankuje się w 3 minuty. Motoryzacja oparta na wodorze jest faktem już dziś, bo po drogach jeżdżą już pierwsze takie samochody i autobusy. Nazywanie wodoru paliwem jest jednak nieprecyzyjne, ponieważ nie jest on spalany w silnikach, a zużywany w ogniwach paliwowych.
Samochód wodorowy, taki jak produkowany seryjnie sedan Toyota Mirai, to w istocie pojazd elektryczny – koła są w nim poruszane przez silnik elektryczny o mocy 155 KM (114 kW). Prądu dla tego silnika dostarcza zestaw ogniw paliwowych, w których wodór dostarczany ze zbiorników auta nie jest spalany, lecz łączy się „na zimno” z tlenem z powietrza. Jest to możliwe dzięki obecności odpowiednich katalizatorów i specjalnej membrany, rozdzielającej wodór i tlen. Membrana ta nie przepuszcza atomów wodoru, ale przepuszcza ich pozbawione elektronów jądra – dodatnio naładowane protony.

Czytaj dalej na: Conowego.pl

Porady - Promocje

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Bartosz (gość)

Samochody napędzane wodorem takie jak Mirai to nasza przyszłość, są przyjazne dla środowiska i ekonomiczne w eksploatacji. Ciekawe jak dużo czasu będzie trzeba, aby stały się powszechne.

tobi (gość)

mirai to bezpieczny samochód. wodór z niego nie ucieknie. jest w trójwarstwowym zbiorniku z włókna szklanego i węglowego a dodatkowo ten zbiornik otaczają czujki. nie ma opcji żeby cokolwiek się ulotniło.