Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stargard. Wciąż nie wszyscy właściciele psów znają swoje obowiązki

Emila Chanczewska
W Stargardzie na Osiedlu Zachód między blokami B6, B5 spaceruje sobie pani z rottweilerem bez smyczy!!! Na uwagi braku smyczy czy kagańca używa słów wulgarnych i twierdzi że nie jest jej potrzebna. Straż Miejska umywa ręce od  tego. Walka z tą panią trwa kilka lat. Chciałbym zauważyć, że po drugiej stronie tego bloku jest plac zabaw, gdzie bawią się dzieci i ten pies tak swobodnie sobie biega. Czy musi wydarzyć się nieszczęście aby ktoś zareagował?!
W Stargardzie na Osiedlu Zachód między blokami B6, B5 spaceruje sobie pani z rottweilerem bez smyczy!!! Na uwagi braku smyczy czy kagańca używa słów wulgarnych i twierdzi że nie jest jej potrzebna. Straż Miejska umywa ręce od tego. Walka z tą panią trwa kilka lat. Chciałbym zauważyć, że po drugiej stronie tego bloku jest plac zabaw, gdzie bawią się dzieci i ten pies tak swobodnie sobie biega. Czy musi wydarzyć się nieszczęście aby ktoś zareagował?! Czytelnik Głosu Szczecińskiego

INFORMACJA ZE STARGARDZKIEJ POLICJI:

Masz psa? - to pamiętaj!

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami. O tym, że psa należy wyprowadzać na smyczy i wypadałoby mieć również kaganiec, a przede wszystkim pilnować go, aby nikogo nie pogryzł słyszał prawie każdy, jednak nie każdy się do tego stosuje.

W ostatnim czasie stargardzka policja otrzymuje coraz więcej zgłoszeń dotyczących bezpańskich psów lub braku właściwej opieki nad czworonogami. Decydując się na posiadanie psa trzeba uwzględnić szereg obowiązków z tym związanych. Właściciel musi zapewnić nie tylko odpowiednie wyżywienie i schronienie, ale i właściwe traktowanie czworonoga. Niestety nie wszyscy właściciele psów wywiązują się ze swoich obowiązków. Dlatego warto przypomnieć sobie podstawy.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane. Należy chronić psy przed zimnem, upałem, a także przed opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie. Uwięź, na której trzymane będzie zwierzę, nie może być krótsza niż 3 metry. Zabronione jest również tzw. kopiowanie, czyli przycinanie psom ogonów i uszu dla celów estetycznych. Ponadto każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych.

Jednak równie ważne, jeśli nie ważniejsze jest odpowiednie pilnowanie swoich czworonogów. Ustawa o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a także Kodeks Wykroczeń nakładają na właścicieli czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólnodostępne. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada, bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń: kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego. Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu częściej znajdziemy w stosownych uchwałach Rady Miasta. Nakazy, co do sposobu trzymania psa na smyczy lub w kagańcu może ponadto wynikać z regulaminów wewnętrznych przewoźników, obiektów sportowych czy centrów handlowych. Regulamin taki może przewidywać własną sankcję finansową za nieprzestrzeganie jego postanowień.

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowana przez właścicieli psów jest poszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń, a w szczególności art. 166: kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.

Pamiętajmy również, że niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka czy nawet dorosłej osoby. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna.

Problemy mogą wynikać również z nadmiernego szczekania psa zwłaszcza w nocą – w grę może wchodzić odpowiedzialność z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń: kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Niejednokrotnie spotkać się można również z sytuacją, kiedy właściciel czworonoga szczuje psem inną osobę, a takie zachowanie również jest uregulowane w kodeksie wykroczeń, który za taki czyn przewiduje karę grzywny do 1 000 złotych albo karę nagany.

Ponadto pamiętajmy, że utrzymywanie psa należącego do ras agresywnych wymaga zezwolenia właściwego organu gminy. Do takich psów należą amerykański pit bull terrier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.

Istotne jest również zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie, które należy do zadań własnych gmin. Rada gminy wypełniając swój obowiązek, corocznie uchwala do dnia 31 marca program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

Jednak zawsze za zachowanie psa odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii!
podkom. Łukasz Famulski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto