Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard. Grzyby na wystawie sanepidu w Hufcu ZHP

Kinga Furtak
Starogard. Grzyby na wystawie
Starogard. Grzyby na wystawie K.Furtak
Starogard. Grzyby na wystawie: Gołąbek zielony, czubajka czerwieniejąca czy lakówka ametystowa - te i wiele innych grzybów możemy spotkać w naszych lasach. Jednak nie wszystkie są jadalne. Dzięki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starogardzie Gd. możemy dowiedzieć się m.in. jak należy zbierać grzyby.

Na wystawie grzybów zorganizowanej przez starogardzki sanepid w sali kominkowej Hufca ZHP, mieszkańcy mogli poczuć się jak w lesie: był śpiew ptaków, dookoła leżące liście i zapach grzybów unoszący się w sali. Edukacyjne spotkanie miało na celu pokazanie, jakie grzyby należy wybierać i w jaki sposób je zbierać.

- Jeśli zbieramy grzyby musimy wykręcić cały owocnik – mówi Monika Michna z sanepidu. - Kiedyś się mówiło, że należy obcinać grzyby nożykiem. Są dwa powody, dlaczego nie należy tego robić. Niektóre grzyby jadalne i trujące są do siebie bardzo podobne. Różnią się tylko jakąś cechą, którą jesteśmy w stanie zauważyć przy dokładanym obejrzeniu całego egzemplarza. Drugim powodem jest grzybnia, która psuje się jeśli pozostawimy część grzyba w ziemi. Dlatego grzyby należy wyciągać w całości.

W październiku można znaleźć w okolicznych lasach bardzo dużo grzybów. Zaczynają się pojawiać gąski, można znaleźć rydze, a to raczej trudno dostępne okazy.
- W lasach można znaleźć goryczaka nazywanego szatanem. Jest bardzo gorzki, ludzie go zbierają bo myślą, że jest to borowik – mówi Monika Michna. - Jednak wystarczy kawałek takiego grzyba, aby całe danie się zepsuło. On jest niejadalny, ale nie jest silnie trujący.

Starogard. Grzyby na wystawie - trzy rodzaje

Na wystawie grzyby były podzielone na trzy kategorie: jadalne, niejadalne i trujące.
- Do niejadalnych zaliczamy grzyby kontrowersyjne – informuje Monika Michna. - Takie grzyby np. w połączeniu z alkoholem mogą być trujące albo mogą być przyczyną niestrawności i biegunki.

Grzybów nie powinno zbierać się do plastikowej siatki.
- W reklamówce grzyby pocą się i pleśnieją. Jeśli w danym dniu ktoś zebrał grzyby, powinien je od razu przyrządzić – mówi Monika Michna. - Nawet grzyb jadalny może po jakimś czasie wytworzyć toksyny i stać się ciężko strawnym.

Jeśli osoby zbierające grzyby chciałby upewnić się, czy zebrane okazy są na pewno jadalne, to wystarczy przyjść do starogardzkiego sanepidu, gdzie specjaliści wyjaśnią wszelkie wątpliwości.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto