Ścieżki rowerowe mają być jedną z atrakcji Korbielowa Ścieżki rowerowe mają być jedną z atrakcji Korbielowa

Ścieżki rowerowe mają być jedną z atrakcji Korbielowa (© 123rf)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Słynący do tej pory głównie z sypiących się wyciągów narciarskich oraz wiosennego redyku owiec na hale Korbielów na Żywiecczyźnie ma szansę zmienić swój wizerunek.

Gminie udało się pozyskać prawie 3 miliony złotych, za które zamierza wybudować 30 kilometrów tras rowerowych i do narciarstwa biegowego. Górale liczą, że dzięki temu miejscowość będzie odwiedzana przez turystów przez cały rok.

- Nasz region zimą czerpie korzyści z narciarstwa, ale na lato potrzebuje takich inwestycji jak budowa tras rowerowych. W dolnych partiach gór teren nie jest trudny, można na nim śmiało jeździć na dwóch kółkach. Dlatego niektórzy już teraz przyjeżdżają do nas na rowery. Najważniejsze, żeby te przyszłe trasy nie były dewastowane przez quady, które mogą być zagrożeniem - uważa Michał Durlik, pracownik schroniska na Hali Miziowej.

Jak informuje jeleśniański Urząd Gminy, w Korbielowie powstaną przede wszystkim trasy podzielone na cztery pętle biegnące w kierunku Przybo-rowa i Krzyżówek, w okolice szczytu Jaworzyny, w niektórych miejscach zbliżające się do granicy ze Słowacją. Latem trasy przeznaczone będą dla miłośników rowerów górskich i crossowych, zimą dla narciarzy biegowych, a przez cały rok dla spacerowiczów i osób uprawiających nordic walking. Wszystkie trasy zostaną oznakowane, pojawią się także na nich specjalne miejsca widokowe z ławeczkami do odpoczynku i mapami okolicy.

Natomiast w wybudowanym przed laty za grube miliony obiekcie na granicy, który niszczeje od czasu wejścia w życie układu z Schengen i zniesienia granic, mają powstać wypożyczalnie sprzętu oraz miejsce odpoczynku.

Cała inwestycja będzie kosztowała około 3,5 mln zł, z czego prawie 3 mln zł to unijne dofinansowanie. Prace powinny ruszyć w najbliższych miesiącach.

Karczma, a później spacer w góry

Co można robić w Jeleśni latem? Oto kilka naszych propozycji:

Wybrać się do słynnej Starej Karczmy przy rynku. Drewniany obiekt o rzadko już spotykanej w Europie konstrukcji zrębowej został wybudowany prawdopodobnie w XVIII wieku, choć niektóre źródła podają, że w XVI wieku. Działają tutaj kawiarnia i restauracja z regionalnymi specjalnościami.

Warto też wstąpić do barokowego kościoła św. Wojciecha. Świątynia nosi cechy pseudobazyliki. Jej architektura i wystrój to kopalnia zabytków pochodzących z XVIII wieku.

Można skorzystać z już istniejącej sieci ścieżek rowerowych, poprowadzonych przez teren Jeleśni i okolicznych wsi, które ułatwiają miłośnikom turystyki rowerowej dotrzeć do najciekawszych zakątków regionu.

Jeleśnia to świetna baza wypadowa w góry. To tutaj rozpoczynają się trasy i szlaki turystyczne, wiodące w kierunku Pilska i Babiej Góry oraz innych szczytów beskidzkich.

Wiadomości

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Laila (gość)

W Beskidach dobrze jest pojeździć na przykład po Istebnej i jej okolicach - piękne miejsca! Lista tras jest tutaj: http://www.hotelzlotygron.pl/pl/rowerzysci. Jeśli chcecie udoskonalić swoje umiejętności, to w ten weekend (7-9.04.2017) Hotel Złoty Groń organizuje trening kolarstwa górskiego z instruktorem. Myślę, że warto o tym pomyśleć.

parano (gość)

Gdyby tak któryś z urzędasów pomyślał o kawałku drogi rowerowej z Sosnowca-Milowic do Katowic Dąbrówki, jednak myślenie boli. Ładniej wygląda las krzyży niż droga rowerowa.
W Czeladzi np. zrobienie drogi rowerowej polegało na umieszczeniu oznakowań, także w miejscach gdzie nie przypomina to dróg rowerowych. Przypuszczalnie drogi rowerowe z tego artykułu juz sa wytyczone przez samych rowerzystów, ale jest kwestia że są pieniądze i trzeba je wydać, i tu należałoby patrzeć urzędnikom na ręce, w jaki sposób te pieniądze zostaną wydane.