Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zacznij od zdrowego jedzenia! Czy dieta to wyrzeczenia?

Celina Wojda
Dieta kojarzy nam się najczęściej z wyrzeczeniami, odchudzaniem, utratą wagi, zieleniną i niczym przyjemnym.

Czas najwyższy obalić ten mit i powiedzieć sobie jasno, że dieta to nie głodzenie się, a sposób naszego odżywiania. Jaki będzie, możemy zadecydować sami. Najlepiej, żeby był zdrowy i świadomy.

Tekst: Celina Wojda / Foto: Andrzej Szkocki / Sebastian Wołosz

Coraz więcej osób przekonuje się, że wcale nie trzeba być na specjalnej diecie, żeby czuć się dobrze, ładnie wyglądać i być zdrowym. Magiczne diety cud odchodzą w zapomnienie, a w ich miejsce pojawia się świadome odżywianie. Zdrowa i zbilansowana dieta to nic innego, jak produkty, które lubimy, dostarczone w odpowiednich ilościach.

Bądź świadomy tego, co jesz

Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. To co i jak jemy może zdecydować o naszym samopoczuciu oraz wydajności. Im szybciej zapanujemy nad naszą dietą, tym lepiej dla nas. Zmieńmy nawyki na zdrowe, zarówno te związane z aktywnością fizyczną, jak i żywieniem. Nie muszą to być od razu drastyczne diety. Każdy powinien przestrzegać podstawowych zasad żywieniowych: dla jednych będzie to pięć posiłków dziennie, a dla drugich np. trzy. To sprawa indywidualna. Ważniejsze jest to, żeby wiedzieć co należy zjeść podczas tych posiłków. Naturalne diety mają to do siebie, że zmieniają przede wszystkim naszą świadomość jedzenia, a przy okazji odchudzają. W dietach naturalnych uczymy się nowych zasad żywieniowych. Nie eliminujemy z jadłospisu tego, co lubimy, co do tej pory jedliśmy, tylko dowiadujemy się w jaki sposób te produkty można łączyć z innymi w smaczne i zdrowe dania. Tu nie chodzi o to, aby czegoś się wyrzekać, katować się i głodzić, tylko o to, by wiedzieć co się je, czytać etykiety, przygotowywać posiłki samemu w domu, a nie iść na łatwiznę i kupować gotowce.

Jak jeść zdrowo?

Niezależnie od tego czy będziemy jeść pięć czy trzy posiłki w ciągu dnia, naszą podstawą żywieniową powinny być warzywa, owoce, produkty z pełnego przemiału (kasze, ryże, makarony, pieczywo), nabiał, ryby, oleje. W naszej kuchni powinny pojawić się takie produkty, jak mąka pełnoziarnista, olej kokosowy, imbir, kurkuma, które bardzo dobrze wpływają na perystaltykę naszych jelit. Przykładowo - pierwsze śniadanie w zdrowej diecie powinno być białkowe lub białkowo-tłuszczowe, stąd zaleca się spożycie twarogów, serków wiejskich, jaj, ryb. Oczywiście dodatkiem mogą być produkty węglowodanowe, czyli pieczywo pełnoziarniste, warzywa, owoce. Pierwsze śniadanie ma na celu nasycić nasz organizm na kilka godzin intensywnej pracy. Drugie śniadanie powinno składać się z 300 g owoców, świeżych soków, sałatek, koktajli. Obiad w swoim składzie powinien posiadać źródła białka, węglowodanów i tłuszczy. Czyli porcja mięsa, warzywa i dodatek sycący (kasze, ryże, makarony) oraz orzechy, nasiona, oleje. Obiad powinien nas nasycić, ale nie obciążyć organizmu na tyle, że będziemy senni.
Podwieczorek to przekąska - warzywna, owocowa, czy też jogurtowa. To lekki posiłek, ale najprzystojniej by było to wysokowitaminowe danie. Kolacja, czyli ostatni posiłek w ciągu dnia. Można spożyć sałatki, zdrowe kanapki, zupy, a w upalne dni chłodniki. Na kolację nie zaleca się ogromnej ilości białka przez jego ciężkostrawne właściwości.

Nie dajmy się zwariować

Jeśli chcemy zdrowo się odżywiać, to powinniśmy unikać żywności wysokoprzetworzonej oraz produktów ciężkostrawnych. Z diety powinniśmy wyeliminować też fastfoody, smażenie w panierkach, tłuste mięsa, dania instant, ale również słodycze. Ale nie dajmy się zwariować, wszystko przecież jest dla ludzi. Od czasu do czasu możemy pozwolić sobie na szaleństwo i zjeść kawałek tortu z bitą śmietaną czy tradycyjnego schabowego - jednak te produkty nie powinny mieć miejsca w codziennym jadłospisie. Przy zdrowym trybie życia niewskazany jest oczywiście alkohol, który obniża sprawność organizmu, a dodatkowo odwadnia. - Słodycze i alkohol nie są wskazane w zdrowym stylu życia – radzi dietetyczka Zuzanna Janicka. - Oczywiście, od czasu do czasu możemy sobie pozwolić na małe szaleństwo.

Obal mity

Na temat żywienia istnieje wiele mitów, które można z miejsca obalić. Jednym z nich jest ten dotyczący aktywności fizycznej i odchudzania. Często słyszy się, że jak to po intensywnym treningu, nie wolno zapominać o jedzeniu. Przecież nie po to wyciskało się siódme poty, żeby teraz wszystko zaprzepaścić. A no właśnie. - Po aktywności fizycznej zawsze powinniśmy spożyć posiłek - mówi dietetyk. - Zaleca się dostarczenie energii do 20 minut po zakończeniu treningu. Korzystnym jest spożycie posiłku węglowodanowo-białkowego, czyli np. banan z jogurtem naturalnym, baton musli z płatków owsianych. W produktach kupnych proszę uważać na skład - ogromne dodatki cukru.

Kolejnym mitem, który można schować w kieszeń, jest popularne „jedzenie po 18”. Nie bój się zjeść kolacji o godzinie 20-21. Ostatni posiłek powinniśmy spożyć minimum dwie godziny przed snem, więc jeśli idziesz spać o północy, to nie głodź się, nie podjadaj krakersów czy czekoladek, tylko zjedz sałatkę, wypij dobry koktajl.

Woda!

Produkt, o którym nie powinniśmy zapominać, to woda. Każdy z nas powinien wypijać około dwóch litrów wody w ciągu dnia. Zielona herbata lub gorąca woda z cytryną powinny być cały czas w pogotowiu. Aby wspomóc trawienie na czczo najlepiej jest wypić wodę z babką płesznik lub siemieniem lnianym. A na noc melisę, które ukoi wątrobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto