MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Grudniowe rocznice w Szczecinie: wprowadzenie stanu wojennego i Rewolta Grudniowa [PROGRAM SZCZECIŃSKICH UROCZYSTOŚCI ]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Przed nami dwie bolesne rocznice: wprowadzenia stanu wojennego i rewolty grudniowej z 1970 roku. Instytut Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, przy współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim oraz 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną, planuje uczcić bohaterów tamtych dni.

- Nie chodzi o to, żeby celebrować tę rocznicę. Chodzi o to, żeby w tym dniu, w sposób szczególny pamiętać o ofiarach stanu wojennego. O tych wszystkich, którzy byli internowani, mieli złamane kariery, tych wszystkich, którzy walczyli o wolną, niepodległą, demokratyczną Polskę - mówi Zbigniew Bogucki, Wojewoda Zachodniopomorski. - Mam nadzieję, że 13 grudnia o godzinie 17 będziemy na placu Solidarności. W tym czasie powinniśmy być wspólnie, wszyscy jak jeden mąż.

Po raz pierwszy rocznica wprowadzenia stanu wojennego będzie celebrowana z wojskową asystą 12 SDZ. W czasie uroczystości zostaną przedstawione zdjęcia i filmy sprzed 40 lat. Odbędzie się również pokaz świetlno-muzyczny "W Hołdzie Ofiarom Stanu Wojennego".

Tego samego dnia w "Głosie Szczecińskim" ukaże się specjalny, bezpłatny dodatek przygotowany przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem profesora Sebastiana Ligarskiego.

- Na łamach tego wydawnictwa znajdą się artykuły poświęcone procesowi wprowadzenia stanu wojennego, jego przebiegu, informacje o internowanych, informacje o mordach politycznych dokonywanych przez komunistów na opozycjonistach, ale również informacje o reakcji świata na temat wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i szeregu innych interesujących faktów - informuje dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Wcześniej, bo 11 grudnia (godz. 15-21) przed budynkiem Polskiego Radia Szczecin będziemy świadkami inscenizacji wprowadzenia stanu wojennego zorganizowanej przez Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Rega". Podczas inscenizacji użyte zostaną autentyczne artefakty z czasu stanu wojennego m.in. polewaczka, nysa, czy transporter BTR, z zasobu kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego. Podczas inscenizacji będzie można zostać zarówno "wylegitymowanym", jak i otrzymać materiały edukacyjne stylizowane na "Wiadomości Szczecińskie" o stanie wojennym.

Tego samego dnia o godz. 17.45 rozpocznie się debata "Pamięć i Edukacja" w studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin, a o godz. 19 koncertu zespołu "Fabryka". Będzie to premierowy koncert najnowszej płyty zespołu "Dziwny Stan". Nagranie składa się z dwunastu anonimowych piosenek napisanych w czasie stanu wojennego i zaaranżowanych przez zespół. Każdy uczestnik debaty i koncertu otrzyma płytę.

Od kilku dni, przed budynkiem Polskiego Radia Szczecin, można zapoznać się z wystawą "Stan wojenny 1981-1983". Wystawa zawiera 6 plansz dotyczących przebiegu stanu wojennego w naszym regionie. Pokazuje historię strajków w przedsiębiorstwach i zakładach Szczecina i regionu. Informuje o osobach internowanych i osądzonych przez PRL-owskie sądy. Pokazuje manifestacje i działania tych, którzy podjęli walkę z komunistycznym reżimem.

W tym roku minie 51 lat od krwawej Rewolty Grudnia 1970 roku

- Dla nas grudzień '70 w Szczecinie to 16 ofiar zabitych przez reżim komunistyczny na ulicach naszego miasta. To jest fundament polskości Szczecina i staramy się o tym bardzo dobrze pamiętać. Dlatego tak jak co roku wspólnie z panem wojewodą, ale też stowarzyszeniem "Grudzień '70, Styczeń '71" oraz szczecińską "Solidarnością" spotykamy się 16 grudnia o godzinie 12 na Cmentarzu Centralnym, w alei ofiar Grudnia roku 70 i wspólnie odwiedzamy 13 grobów, 13 z 16 ofiar - mówi dr Paweł Skubisz. - W tym roku ostatni raz spotykamy się przy Pomniku Męczeństwa Narodu Polskiego. Właśnie podpisana została umowa i przyjmowany jest plac pod budowę Pomnika Ofiar Grudnia roku 70 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Natomiast główne uroczystości odbędą się 17 grudnia. O godz. 10 rozpocznie się msza święta w kościele św. Stanisława Kostki, a o godz. 12. uroczystości pod bramą główną Stoczni Szczecińskiej, a stamtąd w zależności od okoliczności epidemicznych albo przejdziemy, albo przejdziemy na plac Solidarności, gdzie pod Aniołem Wolności - około godziny 14 będą kontynuowane uroczystości.

Z kolei o godz. 16 rozpocznie się spotkanie na pl. Solidarności: odbędzie się pokaz na telebimie filmu zrealizowanego na podstawie widowiska historycznego pt. „Grudzień ‘70” w 2020 r. w Szczecinie oraz teledysku, który powstał w oparciu o ten film, odczytanie fragmentów prac nadesłanych na konkurs MNS-CDP dotyczących Grudnia ’70. O godz. 17 będziemy mogli uczestniczyć w akcji „Światła Pamięci” – układaniu zniczy w napis GRUDZIEŃ 70.

ZOBACZ TEŻ:

Szczeciński Grudzień '70. Inscenizacja historyczna na placu ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto