Rewitalizacja cmentarza ewangelickiego z początku XIX wieku w Kurcewie

2018-03-18 00:35:55

Może Na początek kim jesteśmy i o co tu wgl chodzi.
Jesteśmy grupą osób, którą łączy wspólna pasja do historii Pomorza Zachodniego. Są wśród nas detektoryści, numizmatycy, lokalni historycy, nurkowie, eksploratorzy oraz inni wielbiciele przeszłości. Chcemy realnie działać na rzecz naszego regionu i jego historii. Działamy na terenie województwa Zachodniopomorskiego. Nazywamy się Grupą Historyczno-Eksploracyjną Pomerania.

W naszym regionie pełno jest zapomnianych miejsc. Jednym z nich są stare cmentarze. Dużo ich jest w regionie. Po wojnie nowi mieszkańcy zamieniali je na swoje równając z ziemią stare. Tam gdzie nie było takiej konieczności cmentarze ignorowano latami lub w skrajnych przypadkach demolowano.

Zajęliśmy się dziś cmentarzem w Kurcewie. Jest to wieś pod Stargardem.
Marzec to dogodna pora na takie działania, bo nie przeszkadza nam wtedy gęsta roślinność typu pokrzywy i mocno rosnący bluszcz. Sam od dłuższego czasu sprzątam ten cmentarz. Jednak ostatnio przeprowadziliśmy 2 akcje na terenie tego obiektu.
O godzinie 10.00 zaczęliśmy pracę. Mimo przeszywającego wiatru wykarczowaliśmy dużą część wszechobecnych krzaków (głównie kolczasta akacja). Nasz siedmioosobowy zespół (+1 pies) pracował w pocie czoła usuwając bluszcz z wywróconych nagrobków, płyt i cokołów. Uprzątnęliśmy część poPRLowskich śmieci. Jedyne zarośla pozostały na skraju nekropolii. Udało nam się osadzić z powrotem na swoje miejsce kilka pomników. Pod przewróconymi nagrobkami poszukiwaliśmy również resztek płyt z danymi pochowanych. Niestety duża część grobów była zbyt zdewastowana przez co nie udało się skompletować wszystkich płyt nagrobnych. Według relacji świadków grobowce z marmuru i kamienia zdatnego do dalszej obróbki zostały splądrowane już lata temu. Po przeprowadzonych przez nas pracach cmentarz stał się wyraźnie czystszy i bardziej przejrzysty. Niektóre nagrobki posiadały napisy, które da się odczytać, inne były bogato zdobione ornamentami. W zadumie możemy rozważać ile jeszcze takich inicjatyw trzeba by przeprowadzić na Pomorzu Zachodnim i w całej Polsce... Nie potrafimy zrozumieć tego braku empatii dla miejsca spoczynku zmarłych. Na szczęście co raz częściej można usłyszeć o przypadkach sprzątania zdewastowanych, zapomnianych cmentarzy.
Następną naszą akcją będzie odnawianie czołgu znajdującego się w Pyrzycach.

Na koniec. Często skupiamy się wyłącznie na Stargardzie i jego historii, zapominając jakie perełki historyczne są do wokół nas. Pełno po wioskach pięknych pałaców, które się sypia, a turystyka zawęża się wyłącznie do miast, a nie okolic.



Jesteś na profilu Jan Borowski - stronie mieszkańca miasta Stargard. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj