Anielskie głosy wypełniły prawosławną cerkiew w Stargardzie. Odbyło się "Mikołajkowe kolędowanie - pieśni liturgiczne, kolędy i pastorałki"

Emila Chanczewska
Udostępnij:
W niedzielne popołudnie, w cerkwi prawosławnej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie, odbyło się kolędowanie. A capella wspaniale zaśpiewały zespoły: męski Grabarka z Podlasia oraz mieszany Cantus Delicium z Pyrzyc.

- Działamy od 2009 roku w parafii św. Ottona w Pyrzycach, w stargardzkiej cerkwi mamy przyjemność wystąpić już po raz drugi - mówi Tomasz Szutkowski, dyrygent i kierownik zespołu Cantus Delicium, organista i prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. nauk humanistycznych. - Dziś jesteśmy w kameralnym składzie, bo w sumie jest nas ponad 20 osób. To sami młodzi ludzie, od 18 do 30 paru lat. Zaprezentujemy repertuar częściowo prawosławny, częściowo kolędowy, świąteczny.

Łagodny, subtelny głos - to w wolnym tłumaczeniu z łaciny oznacza nazwa pyrzyckiego zespołu, który z początku śpiewał głównie w języku łacińskim. Ma za sobą ok. 250 koncertów w kraju i za granicą. Z powodzeniem bierze udział w festiwalach i konkursach.

Z sobotniego jubileuszowego koncertu w Szczecinie w niedzielę do Stargardu przyjechał zespół Grabarka z Podlasia.
- Tworzą go studenci szkół teologicznych, absolwenci, chór śpiewa podczas nabożeństw, koncertuje w Polsce i za granicą - mówił ks. Jarosław Biryłko, organizator koncertu. - Inicjatorem przyjazdu zespołu Grabarka na Pomorze Zachodnie jest Krzysztof Tarasiuk, który pochodzi z Białegostoku, ale od 25 lat pracuje w teatrze Pleciuga w Szczecinie.

- Połączyła nas pasja śpiewania - mówi o zespole Grabarka Krzysztof Tarasiuk. - Kiedy byłem małym chłopcem, 15-letnim Krzysiem, ojciec braci dyrygenta Filipa i Maćka z naszego zespołu, był moim dyrygentem. Po wielu latach spotkaliśmy się w jednym zespole. Jesteśmy jak bracia, jak jedna prawosławna rodzina. To ogromna radość móc śpiewać, tworzyć z ludźmi, z którymi czujemy się wyjątkowo dobrze.

Występy poprzedził wykład proboszcza parafii prawosławnej w Stargardzie, poświęcony muzyce sakralnej.

Muzyka jest wykorzystywana we wszystkich religiach świata. Pogrąża się w niej w czasie aktu nabożeństwa. Prawosławie przywiązuje wielką wagę do śpiewu liturgicznego. Śpiew towarzyszy wszystkim nabożeństwom, udzielaniu sakramentów, procesjom. Kto śpiewa, ten dwa razy się modli, wyraża swój zachwyt i wiarę. Teksty liturgiczne mówią o tym, że wierni śpiewają razem z aniołami.

Ks. Jarosław Biryłko
proboszcz parafii prawosławnej pw. Św. App. Piotra i Pawła w Stargardzie

Po koncercie przy cerkwi w centrum Stargardu był poczęstunek barszczykiem z uszkami z Centralnej Kuchni.

Koncert odbył się 19 grudnia, który to dzień w kościele prawosławnym jest poświęcony pamięci św. Mikołaja Cudotwórcy. Odbył się pod błogosławieństwem abp. Jerzego. To polski arcybiskup prawosławny, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej, prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, podporucznik. Profesor nauk teologicznych, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Wydarzenie zorganizowały Stowarzyszenie Chrześcijańska Godność i parafia prawosławna pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Stargardzie. Nasza redakcja sprawowała nad nim patronat medialny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie