Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ArtFestiwal. Maski Bernadety Wdzięcznej, malarstwo Hanny Michalskiej-Żurych i Stowarzyszenia ArtFriends, neowitraż Piotra Barszczowskiego

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
W piątkowy wieczór, w Galerii 108 Stargardzkiego Centrum Kultury, odbył się poczwórny wernisaż. Uroczyście otwarte zostały 4 nowe wystawy, które oglądać można w 4 miejcach SCK. Na parterze w holu eksponowane są maski stargardzkiej artystki Bernadety Wdzięcznej. Na holu piętro wyżej oglądać można, wystawione pod szyldem "Złożoność światła", obrazy Hanny Michalskiej-Żurych, malarki ze Stargardu. W foyer jest dzieło dr Piotra Franciszka Barszczowskiego z Tarnowa, neowitraż pt. "Ostatnia Wieczerza XXI". W Galerii 108 natomiast - malarstwo Stowarzyszenia ArtFriends, związanego z regionem słupskim. To preludium do ArtFestiwalu Stargard 2021.

NASZA RELACJA LIVE Z DZISIEJSZEGO WERNISAŻU W SCK:

Wystawy otworzyła przedstawicielka stargardzkich władz.
- Państwo są dla nas prezentem, bo pozwalają po pandemii wrócić nam z wielkim przytupem do normalności, bo od razu z kulturą i sztuką - mówiła do artystów Małgorzata Wójcik-Bąk, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Urzędu Miejskiego w Stargardzie. - Z czymś, co w życiu człowieka jest najważniejsze i bez czego nigdy byśmy się nie rozwijali. Cieszę się bardzo, że ta wystawa otwiera nasz ArtFestiwal, którym wracamy do normalności. Mam nadzieję, że będą państwo brali udział we wszystkich wydarzeniach.

Neowitraż P. Barszczowskiego to nie szkło lecz podświetlane płótno, na które techniką cyfrową naniesione są zdjęcia.
- Praca stworzona jest z ponad 2 tysięcy zdjęć chleba i wina, w technice makro i mikro, czyli bardzo blisko i super blisko - pod mikroskopem - mówił o swoim neowitrażu "Ostatnia Wieczerza XXI" Piotr Barszczowski. - To wszystko po to, by przedstawić najsłynniejszy motyw z Biblii, z Nowego Testamentu - Ostatnią Wieczerzę, ale XXI wieku.

Hanna Michalska-Żurych w ostatnim czasie tworzy duże wymiarami obrazy, które jak wyznaje są przeniesieniem na płótno obrazów jej pamięci.
- To wystawa obrazów, które w pewnym momencie do mnie przemówiły - mówiła malarka Hanna Michalska-Żurych. - Na pewnym etapie życia człowiek zaczyna widzieć pewne sytuacje, wrażenia obrazami. To, co uderzy, co zapisze się niejako w pamięci, przenoszę na płótno. Z takich obrazów, wrażeń, przeżyć będzie się składała cała moja szczecińska wystawa. W Starej Rzeźni w Szczecinie będzie wisiało około 50 obrazów. Tutaj w SCK jest kilkanaście, jest to zapowiedź. Zapraszam, najprawdopodobniej w styczniu, do Szczecina.

Na ArtFestiwalu Stargard nie może zabraknąć uznanej w Polsce i za granicą artystki malarki Bernadety Wdzięcznej, dzięki której w naszym mieście jest to święto kultury i sztuki.
- To dla mnie wielki sukces, że ArtFestiwal trwa i wraca po okresie pandemicznym - mówiła Bernadeta Wdzięczna, autorka masek, inicjatorka ArtFestiwalu Stargard. - To będzie wydarzenie, które corocznie będzie wzbogacało coraz bardziej, aktywniej i kulturalniej nasze miasto. Co roku jestem na ArtFestiwalu, tym razem symbolicznie pokazuję swoje maski. To nietypowy motyw w mojej twórczości. Motywem jest zawsze człowiek, niezależnie czy jest malowany, tkany, czy lepiony. Maski nawiązują do moich obserwacji, do różnych kierunków, do sztuki antycznej. Kilka masek to fragment kolekcji, ale mam nadzieję, że znajdziecie państwo coś interesującego. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w ArtFestiwalu.

BERNADETA WDZIĘCZNA
Artystka malarka preferująca malarstwo portretowe i figuratywne. Uprawia malarstwo sztalugowe w technice olejnej i pasteli. Stworzyła unikatową technikę malowania na autorskich tkaninach z ich reliefowym użyciem. W pracach wykorzystuje bawełniane, jedwabne i lniane tkaniny oraz włókno naturalne, jutę i gazę. Uprawia także rysunek, tworzy tkaninę artystyczną i ceramikę. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków od 2002 roku, Ars Pomerania, także Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża „Era Art.” Współpracuje ze środowiskami artystycznymi i placówkami kulturalnymi w Niemczech. Uczestniczy w licznych działaniach społecznościowych, jest animatorką kultury. Artystka jest twórcą i organizatorem artystycznym miejskiego wydarzenia kulturalnego ArtFestiwal Stargard. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy Polnische Kunst der Moderne w Rathaus-Galerie w Berlinie. Promuje polską kulturę i Stargard w Europie. Prace artystki znajdują się w zbiorach państwowych, galeryjnych i prywatnych kolekcjach. Wystawiane były na ok. 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i zagranicą.

HANNA MICHALSKA-ŻURYCH
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka w Zieleniewie. Maluje od 2007 r. Od roku 2010 uczestniczy w warsztatach artystycznych organizowanych przez Stowarzyszenie Artystyczne Integracji Europejskiej SAIE. Należy do grupy plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stargardzie, Szczecińskiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich „Pod Masztami”, Stowarzyszenia SAIE. Maluje pejzaże, architekturę, martwe natury, kwiaty. Techniki: olej, akryl, akwarela, pastele, techniki mieszane. Wciąż uczy się nowego spojrzenia na temat, nowych sposobów malowania. Doceniła to Kapituła Redakcji „Głosu Szczecińskiego” nominacją do tytułu Osobowość roku 2017 za pracę twórczą, udział w plenerach, tworzenie wystaw. Prace artystki prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Wiele z nich znajduje się w zbiorach prywatnych w Polsce, Czechach i Francji.

Stowarzyszenie ArtFriends
Grupa ludzi, którzy kochają sztukę, chcą współpracować z instytucjami zajmującymi się propagowaniem szeroko pojętej sztuki, osobami fizycznymi oraz z artystami z Polski i świata.
Wystawa po Sympozjum artystycznym Rowy 4-10 maja 2021. Przez prawie siedem dni 22 artystów z całej Polski przekładało swoje artystyczne wizje na płótno i inne tworzywa plastycznego wyrazu. Organizator pleneru, czyli Stowarzyszenie ArtFriends z prezes Urszulą Jagodzińską i wiceprezes Klaudią Gołębiewską na czele, stworzyło doskonałe warunki do oddania się z pełnym zaangażowaniem sprawom malarstwa, a artyści świetnie to wykorzystali. Wśród uczestników sympozjum był gościnnie Piotr Kosmal, artysta plastyk ze Stargardu.

„Ostatnia Wieczerza XXI” - neowitraż dr Piotra Franciszka Barszczowskiego, artysty, fotografa, teologa, pedagoga i wykładowcy Wydziału Sztuki PWSZ w Tarnowie. Współczesna interpretacja biblijnego wydarzenia, próbą rezygnacji z silnego wzoru jakim jest kompozycja „długiej ławy Da Vinciego” na rzecz nowatorskiego rozwiązania w warstwie plastyczno-teologicznej. Piotr Barszczowski proponuje nowy układ kompozycji, niespodziewaną perspektywę; osadza biblijną historię w XXI wieku, stosuje Złoty Podział, bryły platońskie, atrybuty, znaki i symbole. „Neowitraż” stanowi autorską technikę łączącą stare tradycje warsztatu malarskiego i witrażowego z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi foto-kolażu i druku. Kolaż zdjęć został wypełniony 2021 elementami powiększonych pod mikroskopem zdjęć chleba i wina, przez co ponad 2 tys. zdjęć chleba i wina dosłownie i w przenośni mówi o ustanowieniu przez Jezusa Eucharystii. Obraz został naniesiony na specjalne płótno do podświetlania.
W projekcie wzięli udział statyści dobrani do poszczególnych ról, występujący w swoich codziennych ubraniach. W 26-osobowej grupie młodych ludzi znaleźli się ówcześni studenci Wydziału Sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto