Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Audiobooki interaktywne – nowa forma rozrywki. Na wyższy poziom podnosi je Jakub Ćwiek, z nową książką, słuchowiskiem i grą w jednym

Anita Persona
Anita Persona
Jakub Ćwiek i plejada gwiazd kontynuują trend na interaktywne audiobooki.
Jakub Ćwiek i plejada gwiazd kontynuują trend na interaktywne audiobooki. Pulp Books
Jakub Ćwiek to polski twórca, który nie boi się technologii i wszedł w początkujący trend audiobooków interaktywnych. W słuchowisku z Cezarym Pazurą to użytkownicy decydują, jak potoczy się historia. Czym jednak jest nowe medium oraz forma rozrywki w postaci interaktywnych audiobooków i jakie ma zalety?

Spis treści

Technologia od lat wspiera rozrywkę na wielu polach. Przykłady te mnożą się wciąż systematycznie wraz z postępami i kolejnymi narzędziami. Takie zjawiska jak wirtualne koncerty czy produkcje filmowe w formie obrazów malarskich, jak polski film „Chłopi”, wciąż zaskakują i dostarczają nowych możliwości. Jednym z przykładów takiego technologicznego wpływu są interaktywne audiobooki zyskujące w ciągu ostatnich lat na popularności. Czym one jednak dokładnie są?

Interaktywny audiobook – co to jest

Interaktywne audiobooki to nowe medium, łączące w sobie książki, słuchowiska i poniekąd gry komputerowe. Bazą do tego są z reguły książki, które przerabiane są na słuchowiska. To akurat nie jest żadną nowością, a tego typu audycje były niezwykle popularne już dawno temu, szczególnie w czasach, gdy np. telewizory nie były jeszcze powszechnie dostępne, a ludzie ochoczo słuchali radia. Nowe podejście do tego typu produkcji przyniosła jednak technologia, która ewidentnie zainspirowała się grami komputerowymi

Wyjątkowość gier komputerowych stanowi m.in. wysoki poziom immersji, czyli możliwości „wczucia się” i personalnego odbioru danego dzieła. Jest to spowodowane szczególnie tym, że to odbiorca kieruje daną postacią, a wielokrotnie także samą fabułą poprzez podejmowane decyzje i działania w trakcie gry.

To właśnie w połączeniu z książką i słuchowiskiem stanowi punkt wyjścia dla interaktywnych audiobooków. W praktyce jest to bowiem słuchowisko, najczęściej na bazie książki, w którym to słuchacz ma możliwość decydowania dalszych losach bohatera i o tym, jak potoczy się historia. Opiera się to w główniej mierze na przygotowaniu przez twórców takiego dzieła licznych wariantów fabuły, łączących się ze sobą w zależności od dokonanych przez odbiorcę wyborów. Tych natomiast użytkownik dokonuje najczęściej poprzez dedykowaną aplikację mobilną lub program komputerowy, które w odpowiednim momencie zatrzymują historie i dają nam możliwość wybrania kolejnej akcji.

Skąd popularność nowego medium i jakie korzyści niesie?

Nowe medium, jakim są audiobooki interaktywne, z roku na rok od już kilku lat zyskuje na popularności. Spowodowane jest to m.in. szybkim tempem życia, przez co mamy coraz mniej czasu np. na chwilę relaksu z książką. W drodze do szkoły czy pracy sprawdzają się wiec choćby e-booki, czyli dla wielu wygodniejsza wersja książek, oraz właśnie audiobooki. Te natomiast są jednocześnie zajmujące i angażujące, a przy tym wygodne oraz często za sprawą dobrego przygotowania wyjątkowo atrakcyjne.

Możliwość decydowania o dalszych losach historii i postaci jest z kolei czymś wyjątkowym, dotychczas niemal niespotykanym. Daje to jednak właśnie poczucie niezwykłej immersji, ponieważ to odbiorca ma realny wpływ i decyzyjność w kwestii wyborów, co czyni słuchaną historię bardziej personalną. Tym samym dzieło jest znacznie bardziej atrakcyjne, a my mamy poczucie przyjemnego wpływu i większego zaangażowania w całość.

Audiobook interaktywny dla dzieci

Warto wspomnieć, że interaktywne audiobooki mogą być wyjątkowo korzystne m.in. dla dzieci. Dlaczego? Ponieważ dzięki atrakcyjności dźwiękowej potrafią na dłużej przyciągnąć i zatrzymać uwagę najmłodszych. Tego typu dzieła wspomagają więc u młodszych użytkowników umiejętność skupienia i koncentracji. To z kolei może być wykorzystane także w przypadku edukacji, np. w trakcie słuchowiska ucząc języków obcych lub znajomości zwierząt itp., dzięki wplatanym pytaniom, na które dziecko ma odpowiedzieć, zachęcając do zapamiętania oferowanych treści.

Polska i nowa forma rozrywki

Również w Polsce audiobooki interaktywne zyskują na popularności. Jednym z pierwszych takich dzieł w naszym kraju był audiobook „1812: Serce Zimy” stworzony przez Telekomunikację Polską. Jego akcja dzieje się w Rosji w czasach kampanii Napoleona i przedstawia znaną historię w nowym stylu, pozwalając właśnie na decyzyjność odbiorców co do tego, jak potoczą się w tym przypadku historyczne wydarzenia. Niewątpliwą zaletą tego interaktywnego słuchowiska jest jego lektor, którym jest Piotr Fronczewski.

W czasach obostrzeń pandemicznych powstał natomiast w Polsce inny ciekawy projekt, w postaci interaktywnego audiobooka pod tytułem „Pandemioza”. Jest to nieco surrealistyczny obraz jednego dnia z życia osoby w trakcie lockdownu, w którym głosów udzieliły takie gwiazdy, jak Magdalena Schejbal, Rafał Zawierucha i Piotr Gąsowski.

Już także rodzime lektury przekształcane są także w tę nową, zaawansowaną formę rozrywki. Przykładem może być tu „Antek” Bolesława Prusa jako interaktywny audiobook od Orange Labs. Klasyczna opowieść została tu zmieniona, a jej fabuła oddana w ręce samych użytkowników przy zachowaniu klimatu oryginału. Tu również wystąpiła głosowo plejada artystów, wśród których znaleźli się m.in. Henryk Talar, Artur Pontek, Włodzimierz Matuszak czy Ewa Serwa.

Jakub Ćwiek i interaktywne słuchowisko, jako nowy wymiar technologii

Interaktywne audiobooki nie tylko zyskują na popularności, ale też na jakości wynosząc książki i słuchowiska w nowy wymiar. Najnowszym i doskonałym tego przykładem jest wydane niedawno dzieło „Drelich. Bad Luck”. Jej autorem jest polski pisarz Jakub Ćwiek, który zasłyną w pierwszej kolejności świetnymi seriami fantasy „Kłamca” i „Chłopcy. Autor w swoich powieściach garściami czerpał inspiracje z popkultury oraz otaczającej nas, polskiej rzeczywistości, przekształcając znane historie, jak „Piotruś Pan” czy podania mitologii nordyckiej w coś wyjątkowego.

Od jakiegoś czasu autor postawił jednak na kryminały i doskonale sobie na tym polu radzi, a „Drelich. Bad Luck” jest tego przykładem. Jest to bowiem trzecia część przygód Marka Drelicha, ale tym razem w formie interaktywnego audiobooka. Można jednak się z nią zapoznać bez konieczności przeczytania poprzednich odsłon, ponieważ przedstawia odrębną historię z tym bohaterem.

„Najważniejszym celem tego słuchowiska było pokazanie, że można przekraczać pewne konwencje i oddać odpowiedzialność za zakończenie opowieści w ręce odbiorców. Tym bardziej cieszę się, że udało nam się zgromadzić zespół naprawdę fajnych ludzi, którzy z zaangażowaniem i pozytywną energią podjęli się realizacji tego projektu” - Jakub Ćwiek, autor słuchowiska.

Obsada interaktywnego słuchowska Jakuba Ćwieka
W nowym interaktywnym audiobooku autorstwa Jakuba Ćwieka nie zabrakło gwiazd, jak Cezary Pazura. Pulp Books

Interaktywne słuchowisko „Drelich. Bad Luck” zostało udostępnione m.in. w aplikacji mobilnej PulpUp i co istotne, w jego tworzenie zaangażowanych było wiele gwiazd i artystów. W obsadzie głosowej znaleźli się bowiem m.in. Grzegorz Daukszewicz, Filip Kosior, a także Edyta i Cezary Pazurowie, którzy wcielili się w małżeństwo.

„Byłem zaskoczony tym, w jak wiele różnych stron w ogóle może potoczyć się opowieść. Nawet w życiu wszystko wydaje się prostsze – jest albo, albo. Tymczasem tutaj mamy niewiarygodną ilość prawdopodobnych zakończeń” – Cezary Pazura.

Interaktywne audiobooki są więc najlepszym przykładem tego, jak technologia pomaga poszerzać horyzonty i przełamywać bariery. Nowe narzędzia pozwalają nie tylko łączyć znane media, ale dzięki temu oferować odbiorcom zupełnie nowe i jeszcze bardziej personalne doznania.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Audiobooki interaktywne – nowa forma rozrywki. Na wyższy poziom podnosi je Jakub Ćwiek, z nową książką, słuchowiskiem i grą w jednym - GRA.PL

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto