Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Basteja w Stargardzie zmieni swoje oblicze

Redakcja
Dziś można ją oglądać tylko na zewnątrz. Budynek z lewej niebawem zostanie wyburzony.
Dziś można ją oglądać tylko na zewnątrz. Budynek z lewej niebawem zostanie wyburzony. Tadeusz SURMA
Z początkiem kwietnia ruszył polsko-niemiecki projekt. Dzięki niemu ponownie do użytku oddany będzie jeden z gotyckich zabytków Stargardu. Zyska on całkiem nowe oblicze.

Stojąca w Parku Piastowskim XVI-wieczna Basteja zostanie niebawem wyremontowana i całkowicie zmodernizowana. Zyska 360 metrów kwadratowych powierzchni pod wystawy, sale muzealne i multimedialne.
Dostępne będą też podziemne korytarze. Przebudowane będzie wejście, kasy, pomieszczenia sanitarne i magazynowe. Przystosowana zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. windy).
Odnowiony będzie także przyległy do niej mur obronny aż po dawną czatownię. Dziś fragment tego muru grozi zawaleniem.
Wszystko to jest możliwe dzięki pieniądzom z wniosku partnerskiego, złożonego we współpracy z niemieckim Neubrandenburgiem, w ramach programu operacyjnego "Europejska Współpraca Terytorialna” – "Współpraca transgraniczna” o dofinansowanie projektu "Dwa miejsca z historią – przebudowa, remont i rozbudowa obiektu Bastei w Stargardzie Szczecińskim oraz tworzenie funkcji muzealnych w Klasztorze Franciszkanów (840 m kw.) w Neubrandenburgu oraz Bastei (360 m kw.) w Stargardzie Szczecińskim”.

Projekt powstał w biurze funduszy europejskich i rozwoju gospodarczego Urzędu Miejskiego w Stargardzie, we współpracy i przy merytorycznym udziale naszego Muzeum.
– Budżet na realizację tego projektu wynosi 4 580 098,33 euro, w tym 2 508 930,33 euro dla Stargardu – informuje Jarosław Hajduk z biura prezydenta miasta. – Natomiast wnioskowana kwota to 3 893 083,58 euro, w tym 2 132 590,78 euro dla Stargardu.

Nie jest jeszcze znany termin podpisania umowy o dofinansowanie. Nieoficjalnie wiadomo już jednak, że wnioskowane pieniądze właśnie zostały przyznane.
W przeliczeniu z euro, Stargard dostanie prawie 8 273 000 zł. Nieprzekraczalny czas realizacji projektu, to od 1.04.2010 r. do 31.03.2012 r. Basteja przy Baszcie Tkaczy w Parku Piastowskim 30 lat temu przekazana została miejskiemu Muzeum, jako jego filia. Oglądać tam można było bogaty zbiór militariów od średniowiecza do II wojny światowej oraz interesujące wystawy czasowe, ostatnio np. niebezpieczne pająki, czy kolekcję lalek.

Jednak od kilku lat Basteja jest zamknięta. Jest w bardzo złym stanie. Potwierdziła to wykonana dwa lata temu ekspertyza. Okazało się, że w ogrzewaniu podłogowym znajduje się azbest.

Obiekt jest bardzo zawilgocony. Jego utrzymanie, ogrzewanie, przerosło możliwości Muzeum. Polsko-niemiecki projekt, dzięki któremu Basteja będzie odnowiona, ma za zadanie także konsolidację współpracy Neubrandenburga i Stargardu.
– Instalacja dwóch korespondujących wystaw znajdzie się na rozszerzonych powierzchniach wystawienniczych muzeów w dwóch historycznych i zabytkowych budowlach gotyku ceglanego, klasztorze Franciszkanów i Bastei – czytamy w zamierzeniach projektu. – Oba muzea dysponują olbrzymimi zbiorami i cierpią na niedostatek powierzchni wystawienniczych.
 
Współpraca ta ma potrwać jeszcze przez kilka lat po zakończeniu renowacji klasztoru i Bastei, czyli do 2017 r.
Partnerzy są zobowiązani do organizowania wspólnych konferencji naukowych, warsztatów artystycznych, wystaw. Mają też podsumować badania nad klasztorami Franciszkanów w Neubrandenburgu i Augustianów w Stargardzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto