Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Bezdomność” - nie bądźmy obojętni. Każdy z nas może przekazać informacje o osobach bezdomnych

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Wraz ze spadkiem temperatury zwiększa się częstotliwość monitorowania miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Od listopada do marca – lub dłużej, jeśli nadal jest zimno – służby docierają do nich przynajmniej raz w tygodniu. W Stargardzie działają schroniska, noclegownia i ogrzewalnia. Inna opcja wsparcia to ciepłe posiłki wydawane w jadłodajni, a także dostarczane bezpośrednio do miejsc pobytu osób bezdomnych.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Dlatego też, jak co roku dzielnicowi stargardzkiej jednostki wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie dokonali kontroli takich miejsc.

Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – mówi mł. asp. Justyna Siwarska, oficer prasowy stargardzkiej policji. Odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek.

Stałym problemem, który ujawnia się podczas jesienno-zimowego monitorowania miejsc niemieszkalnych jest to, że niewiele osób bezdomnych chce skorzystać ze wsparcia. Niezależnie od tego zawsze otrzymują niezbędne informacje, żeby w razie zmiany zdania od razu wiedzieć, dokąd się zgłosić. Pracownicy MOPS pomagają w zorganizowaniu odpowiedniej odzieży i zakupie niezbędnych leków. Podczas monitoringu sprawdzane są także zapasy opału i źródła ciepła.

Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba spożywająca alkohol czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Zwracamy się z apelem aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka – dodaje mł. asp. Justyna Siwarska. Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń można powiadomić Policję o miejscach gdzie przebywają osoby bezdomne. Dzielnicowi podczas codziennej służby obchodowej udzielają również informacji odnośnie instytucji pomocowych.

Każdy z nas może w łatwy sposób przekazać informacje o osobach bezdomnych, których życie może być zagrożone z powodu niskich temperatur.

Warto zapisać te numery – 800 170 010 z telefonów stacjonarnych lub 696 031 168 z komórkowych. To bezpłatna infolinia, przez którą można wskazać osoby potrzebujące wsparcia w naszej okolicy. Działa także infolinia MOPSu – tel. 91 578 45 83. Dzwoniąc tam, osoby bez dachu nad głową dostaną wszystkie niezbędne informacje o placówkach udzielających pomocy. Pod tym numerem pracownicy stargardzkiego MOPSu także przyjmują zgłoszenia o nowych miejscach pobytu osób bezdomnych. Inna opcja to telefon do Straży Miejskiej – 91 577 50 90, do Centrum Socjalnego Caritas (ul. Z. Krasińskiego 19) – 91 577 65 96 lub do Stowarzyszenia Ludzi Bezdomnych (ul. L. Okulickiego 3) – 91 576 29 96.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto