Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bratki – kolorowe i odporne. Najłatwiejsze w uprawie kwiaty na balkon, taras i do ogrodu. Kiedy posadzić bratki?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Bratki na balkonach i rabatach można sadzić od wczesnej wiosny. Niestraszny im przelotny śnieg, ani przejściowy przymrozek.
Bratki na balkonach i rabatach można sadzić od wczesnej wiosny. Niestraszny im przelotny śnieg, ani przejściowy przymrozek. Katarzyna Laszczak
Bratki to jedne z pierwszych wiosennych kwiatów, które mogą się pojawić na naszych balkonach, tarasach i w ogrodach. Mają przeróżne kolory, są wytrzymałe na zimno, tolerują różne warunki. Na ich uprawę może się zdecydować nawet seryjny „zabójca kwiatów”, jednak o bratkach warto co nieco wiedzieć. Podpowiadamy, jak uprawiać te kwiaty już od wczesnej wiosny.

Spis treści

Sadzonki bratków można kupić od wczesnej wiosny

Bratki można kupić już od wczesnej wiosny. Spotkamy je nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale też marketach, targowiskach, bywają nawet w budkach z warzywami. Są to sadzonki już gotowe do kwitnięcia, często z kilkoma rozwiniętymi kwiatami, które kuszą kolorami. A niewiele jest kwiatów, które dorównywałyby bratkom pod tym względem. Nie dość, że mają przeróżne kolory – od bieli, przez odcienie różu, niebieskiego, żółtego, czerwieni, do głębokiego fioletu, to w dodatku bardzo często są różnokolorowe, a ich płatki mogą zdobić dodatkowo zdobić plamki i paseczki. Czy warto dać się skusić urokowi bratków? Zdecydowanie tak. Nie dość, że są urocze, to jeszcze mało wymagające i stosunkowo niedrogie. A skrzynka czy misa wypełniona ich kolorowymi kwiatami od razu zapewni nam wiosenny nastrój. Bratki można sadzić już w marcu! Kwiecień również będzie dobrym terminem.

Bratki duże i małe, czyli fiołki ogrodowe i rogate

Często w sprzedaży spotyka się coś, co wygląda na dwa typy bratków. Jedne mają duże kwiaty, drugie znacznie mniejsze, ale liczniejsze. Te pierwsze – duże – to bratki ogrodowe, czyli inaczej fiołki ogrodowe. Gatunek, który powstał ze skrzyżowania kilku gatunków fiołków. Natomiast te miniaturowe bratki to w rzeczywistości osobny gatunek (i jego ozdobne odmiany), czyli fiołek rogaty. Bywa też nazywany bratkiem drobnokwiatowym. Krótko mówiąc - wszystkie bratki są… fiołkami!
Warto wiedzieć, że fiołki rogate, choć mają mniejsze kwiaty, to wytwarzają ich znacznie więcej, są też żywotniejsze od dużych bratków ogrodowych. Bywa, że rozsiewają się po ogrodzie (lub trawniku pod blokiem) i pozostają tam na dłużej. I bratki ogrodowe, i drobnokwiatowe, mają takie same wymagania uprawowe.

Nie przegap zdjęć bratków. Zobacz, jak wyglądają ogrodowe, a jak drobnokwiatowe

Jak zadbać o bratki, żeby długo kwitły?

Bratki wystarczy posadzić w uniwersalnej ziemi. Dobrze wyglądają zarówno w klasycznych skrzynkach balkonowych, jak i mniejszych, okrągłych doniczkach czy misach lub koszykach. Lubią jasne miejsca, ale najtrwalsze będą tam, gdzie słońce nie grzeje zbyt mocno. Nie znaczy to, że jeśli mamy balkon od południa, musimy z nich zrezygnować, ale będą na nim kwitły nieco krócej. Bratki bowiem wolą chłód niż ciepło.
Z zabiegów pielęgnacyjnych bratki trzeba podlewać, najlepiej tak, żeby ziemia była lekko wilgotna. Jeśli lekko przesuszymy je (poznamy to po „oklapłych” liściach), to też nic się nie stanie – podniosą się po podlaniu. Trzeba tylko zadbać o to, żeby w doniczce był odpływ (a pod nią podstawka). Poza tym warto usuwać przekwitłe kwiaty, szczególnie z dużych bratków. Dzięki temu rośliny będą wyglądać ładnej, a przy tym – chętniej wytwarzać nowe kwiaty.
Bratki są odporne na zimno i nie zaszkodzi im nawet lekki przymrozek.

Warto przeczytać:

Jak długo kwitną bratki i co zrobić, gdy przekwitną?

Trzeba liczyć się z tym, że bratki ogrodowe to kwiaty sezonowe. Ukwiecą nam balkon wiosną, ale około czerwca stracą ładny wygląd. Wtedy można się z nimi bez żalu rozstać i posadzić letnie kwiaty. Sezon na bratki wróci znów jesienią (wtedy będzie trzeba kupić nowe sadzonki).

Bratki ogrodowe to kwiaty dwuletnie – zakwitają w drugim roku uprawy (czyli wtedy, gdy kupujemy ich sadzonki). Potem najczęściej zamierają.

Polecamy też:

Uprawa bratków w ogrodzie

Bratki można posadzić nie tylko na balkonie, ale też w ogrodzie. Świetnie nadają się na obwódki rabat, albo do kompozycji z wiosennymi kwiatami cebulowymi, takimi jak tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki. A nawet z samych bratków można stworzyć ciekawą rabatę. Bratki ogrodowe uprawia się jako kwiaty dwuletnie – z nasion wysiewanych w poprzednim sezonie, latem. Jak samodzielnie wyhodować bratki, dowiesz się z tego artykułu:

W ogrodzie możemy też posadzić gotowe sadzonki, kupione wiosną. Wtedy zakwitną od razu i będą to kwiaty na sezon, choć może się zdarzyć, że rozsieją się same. Dłużej w naszym ogrodzie mogą pozostać fiołki rogate (bratki drobnokwiatowe), które są teoretycznie są wieloletnie, jednak ozdobne odmiany uprawia się najczęściej jako rośliny dwuletnie (są najładniejsze właśnie w drugim roku uprawy, ale mogą przetrwać dłużej). Po wiosennym kwitnieniu warto je przyciąć, dzięki temu mogą zakwitnąć ponownie jesienią. Chętnie rozsiewają się same.

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Sadząc bratki najlepiej dla nich wybrać miejsce jasne, ale nie mocno nasłonecznione. Warto zapewnić im żyzną, przepuszczalną ziemię, wzbogaconą kompostem. Jeśli długo nie pada, mogą wymagać podlewania. Również w ogrodzie bratki będą pięknie prezentowały się do czerwca-lipca. Potem można je zastąpić letnimi, jednorocznymi kwiatami, np. aksamitkami, które bez problemu kupimy przez cały sezon (można także samodzielnie przygotować ich sadzonki). Aksamitki nadają się na bardziej słoneczne stanowiska, w bardziej zacienionych możemy posadzić np. niecierpki.

Bratki są jadalne

Warto wiedzieć, że i bratki ogrodowe i fiołki rogate są jadalne. Ich kwiaty wyglądają niezwykle efektownie w sałatkach i innych potrawach. Jednak nie używajmy do tego celu kwiatów z kupnych sadzonek. Są one uprawiane jako rośliny ozdobne, a nie spożywcze. Oznacza to, że do ich zasilania i ochrony można używać środków chemicznych, które nie są przeznaczone dla roślin jadalnych. Zjedzenie takiej rośliny może spowodować zatrucie. Natomiast jeśli mamy bratki z własnej uprawy (lub naprawdę ekologicznego, sprawdzonego źródła), możemy cieszyć się nie tylko ich wyglądem, ale też smakiem i wizualnym uatrakcyjnieniem potraw.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bratki – kolorowe i odporne. Najłatwiejsze w uprawie kwiaty na balkon, taras i do ogrodu. Kiedy posadzić bratki? - RegioDom.pl

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto