Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coś nowego, ekologicznego! W Stargardzie stanęło 10 pojemników na elektrośmieci

OPRAC.:
Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Laptop, tablet, aparat fotograficzny, radio, mikser, baterie... to tylko niektóre przykłady zużytych rzeczy elektronicznych i elektrycznych, które można wyrzucać do nowych pojemników, które stanęły w Stargardzie. O zbiornikach na elektrośmieci informuje dziś stargardzki Zarząd Usług Komunalnych.

Gdzie stanęły nowe pojemniki?:

– os. Zachód – parking przy sklepie Spar,

– ul. H. Wieniawskiego – naprzeciwko przychodni Magmed,

– ul. J. Lelewela – obok cukrowni,

– ul. Tańskiego 6,

– ul. M. Konopnickiej – parking przy przychodni,

– ul. Pierwszej Brygady – przy wjeździe do sklepu Metalik,

– osiedle Tysiąclecia – przy wspólnym miejscu gromadzenia odpadów,

– parking przy ul. Skarbowej (za budynkiem Czarnieckiego 23),

– ul. Prządki – przy wjeździe na parking,

– ul. Armii Krajowej – parking koło kościoła.

Dziś, z odpadów wytwarzanych w naszych domach wysegregowujemy surowce wtórne w postaci makulatury, papieru, opakowań z tworzyw sztucznych i opakowań szklanych. Jednak wciąż częstym zjawiskiem na terenie naszego miasta jest pozostawianie w miejscach gromadzenia odpadów niebezpiecznych odpadów w postaci np. mikrofali, mikserów, radioodbiorników czy telewizorów. Podobnym problemem są żarówki oraz baterie. Zdarza się, że tak mały sprzęt mieszkańcy po prostu wrzucają do pojemników na odpady zmieszane. Zapominamy o tym, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera substancje szkodliwe takie jak rtęć, ołów, kadm czy nikiel, które z łatwością przenikają z uszkodzonego sprzętu do gleby, wód gruntowych i powietrza powodując zanieczyszczenie środowiska naturalnego, stanowiąc tym samym poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Tego rodzaju odpady wymagają szczególnego postępowania, a więc powinny być zbierane selektywnie i oddawane bezpośrednio do specjalnych punktów funkcjonujących na terenie każdej gminy.

ZUK Stargard

Na terenie Gminy Miasta Stargard do tej pory odpady niebezpieczne można było oddać w Punkcie Zbierania Odpadów Niebezpiecznych przy ul. Bogusława IV 15 oraz w sklepach wyłącznie na wymianę przy zakupie nowego sprzętu zgodnie z zasadą „jeden za jeden”.

W trosce o nasze środowisko, a także bezpieczeństwo i wygodę mieszkańców Stargardu, Gmina Miasto Stargard dołączyła do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci, który umożliwia szybką, łatwą i bezpieczną zbiórkę elektroodpadów.

We wrześniu 2021 r. podjęto w tym zakresie współpracę z MB Recycling Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. k. oraz z ,,Fundacją Odzyskaj Środowisko” i organizacją odzysku AURAEKO w zakresie rozszerzenia systemu zbierania i zagospodarowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych na terenie naszego Miasta.

Już od dzisiaj, mieszkańcy Stargardu elektryczne śmieci o gabarytach do 50 cm będą mogli oddać komfortowo w okolicy swojego domu, bez konieczności jechania do PZON. Na terenie Stargardu stanęło 10 specjalistycznych oznakowanych czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Pojemniki na odpady elektryczne i elektroniczne wyróżniać będzie kolor czerwony, oznaczenia graficzne i dane kontaktowe MB Recycling, oraz szczegółowy i czytelny opis, tak aby łatwo mogły być odróżnione od innych pojemników na odpady komunalne. Na pojemnikach zostaną zebrane informacje o systemie odbioru i zagospodarowania odpadów oraz dotyczące zasad postępowania ze zużytym sprzętem. Specjalna konstrukcja pojemników zapewnia ich szczelność, tak aby żadne substancje, które są szkodliwe, nie przedostały się na zewnątrz.

Wszystkie zebrane odpady trafią do profesjonalnych zakładów zagospodarowania, a surowce wtórne zostaną poddane recyklingowi. Z części materiałów i surowców powstają wyjątkowe ule z recyklingu oraz trash art czyli "sztuka ze śmieci". Ule wielkopolskie z charakterystycznymi czerwonymi daszkami trafiają do miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci.

Do pojemników będzie można wrzucać małogabarytowe elektryczne śmieci, tj. sprzęty, których żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, takie jak np. telefony, zegary, golarki elektryczne, wagi czy baterie.

Sprzęty wielkogabarytowe można oddawać dzwonią na infolinię 572 102 102.
UWAGA! Odpadów nie należy gromadzić przy pojemnikach.

Ponadto, odpady elektryczne i elektroniczne pochodzące z gospodarstw domowych, w tym odpady wielkogabarytowe, nadal będzie można oddać do Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych zlokalizowanego na terenie Ekopunktu przy ul. Bogusława IV 15 w godzinach jego funkcjonowania.

EKOPUNKT czynny jest:

  • w dni robocze od 7:00 do 17:00
  • w soboty: od 8:00 do 14:00,
  • w niedzielę i święta – nieczynny;

Szczegółowe sposoby postępowania z odpadami elektrycznymi i elektronicznymi określa ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach oraz ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY – DBAJMY WSPÓLNIE O NASZE ŚRODOWISKO!

Informacje: ZUK Stargard

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto