Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego pada deszcz? Jak pokazać dziecku cykl obiegu wody w przyrodzie?

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Jak wytłumaczyć kilkulatkowi cykl obiegu wody w przyrodzie?
Jak wytłumaczyć kilkulatkowi cykl obiegu wody w przyrodzie? Fot. Linus Mimietz / unsplash
Dlaczego pada deszcz? Z czego zrobione są chmury? Co to znaczy, że woda paruje? Twój przedszkolak zasypuje Cię pytaniami i chce poznać zasady rządzące światem? Jak w najprostszy sposób wyjaśnić dziecku całkiem skomplikowane zjawiska? Podpowiadamy.

Spis treści

Lawina pytań – jak sobie z nią poradzić?

Z jednej strony dociekliwość przedszkolaków nas cieszy – ich potrzeba poznawania świata, zainteresowanie otaczającą rzeczywistością, gotowość do poznawania mechanizmów rządzących przyrodą. Z drugiej, czasami czujemy się przytłoczeni mnogością pytań i niesłabnącym apetytem na wiedzę. Jak wyjaśnić dziecku w prosty sposób zjawiska, które z pewnością proste nie są? Jak przełożyć świat biologii, fizyki czy chemii na język zrozumiały dla kilkulatka? Weźmy na przykład cykl obiegu wody w przyrodzie – jak pokazać malcowi, że woda nie „znika”, tylko zmienia stan i krąży? W jaki sposób woda „wysycha”? Jak wyjaśnić dziecku, z czego zrobione są chmury? Dlaczego pada deszcz?

Na czym polega obieg wody w przyrodzie?

- Pod wpływem ciepła słonecznego, morza, rzeki i jeziora parują, czego dowodem są unoszące się wysoko w atmosferze chmury, będące skupiskiem pary wodnej, skondensowanej w małe krople lub kryształki lodu. „Popychane” przez wiatr chmury przemieszczają się nad chłodnymi regionami, a tworzące je krople zwiększają swoją objętość i spadają na ziemię w postaci deszczu, śniegu lub gradu. Woda opadowa przesiąka w głąb ziemi, poprzez spływ powierzchniowy oraz podziemny zasila wody stojące i płynące. W wyniku parowania i transpiracji – wydalania wody przez rośliny, powraca ona do atmosfery. Proces zaczyna się od nowa – tłumaczy Marzena Fenert, autorka edukacyjnego bloga Kreatywne Wrota.

Dorośli z pewnością zrozumieli. Ale ich dzieci pewnie zdecydowanie mniej. Dlatego autorka Kreatywnych Wrót, postanowiła ów obieg wody pokazać. I to w taki sposób, aby był zrozumiały – i jednocześnie atrakcyjny – już dla kilkulatka.

Obieg wody – domowy eksperyment

Aby przygotować domowy eksperyment, który z ciekawością obserwować będą zarówno maluchy, jak i zdecydowanie starsi domownicy, potrzebne będą:

  • woreczek strunowy,
  • woda,
  • niebieski barwnik np. spożywczy,
  • taśma klejąca,
  • marker lub permanentny cienkopis.

Dodatkowo przydać się może wieszak do ubrań z klamerkami (np. wieszak do spódnic), sznurek.

Domowy eksperyment z pewnością pomoże malcowi zrozumieć na czym polega obieg wody w przyrodzie. Dla starszych będzie atrakcyjną zabawą.
Domowy eksperyment z pewnością pomoże malcowi zrozumieć na czym polega obieg wody w przyrodzie. Dla starszych będzie atrakcyjną zabawą. Fot. blog Kreatywne Wrota
  1. Na strunowym woreczku markerem lub permanentnym cienkopisem narysuj schematyczny obieg wody w przyrodzie. Ważne, aby rysunek był trwały i nie rozmazywał się przy dotknięciu. Jak bardzo szczegółowy schemat narysujesz – zależy tylko od Ciebie. Możesz także opisać każdą z faz cyklu obiegu wody – parowanie, opady.
  2. Do woreczka z rysunkiem nalej zabarwioną na niebiesko wodę – do poziomu zgodnego z przygotowanym wcześniej schematem obiegu.
  3. Szczelnie zamknij woreczek strunowy i przyklej go taśmą klejącą do okiennej szyby. Jeśli obawiasz się, że taśma nie utrzyma woreczka z wodą – możesz wykorzystać wieszak z klamerkami, który za pomocą sznurka zamocujesz np. na karniszu.
  4. Podczas słonecznego dnia woda w woreczku zacznie parować. Następnie skropli się i niebieskim „deszczem” spłynie z powrotem do woreczkowego jeziora.
Woreczek, prosty rysunek i zabarwiona woda. Oto łatwa odpowiedź na trudne pytania.
Woreczek, prosty rysunek i zabarwiona woda. Oto łatwa odpowiedź na trudne pytania. Fot. blog Kreatywne Wrota

źródło: blog Kreatywne Wrota

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dlaczego pada deszcz? Jak pokazać dziecku cykl obiegu wody w przyrodzie? - Strefa Edukacji

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto