Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pionierów Stargardu po raz siódmy. Pełen atrakcji przy słonecznej pogodzie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Za nami siódma edycja Dnia Pioniera Stargardu. Przy pięknej słonecznej tłumy mieszkańców Stargardu, dla których przygotowano mnóstwo atrakcji oraz poczęstunek. Dobra zabawa, atrakcje dla małych i dużych, a do tego mnóstwo ciekawych historii pobudzających wyobraźnię. To święto tych, którzy tuż po II wojnie światowej budowali od nowa polskie miasto, a także wszystkich mieszkańców, którzy tworzą je dzisiaj. Jak zawsze 12 maja Rynek Staromiejski stał się miejscem historycznych, literackich, kulturalnych i sportowych wydarzeń.

To ważne święto dla naszego miasta. Stargard ma bardzo bogatą historię z wieloma zwrotnymi momentami, które istotnie wpłynęły na losy mieszkańców. Jednym z takich właśnie okresów był czas po zakończeniu II wojny światowej, kiedy z różnych stron Polski przybywali tutaj ludzie zaczynający wszystko od zera. To święto jest wyrazem szacunku za ich ciężką pracę i ukształtowanie niemal od podstaw nowego Stargardu. Pamiętamy o nich dbając także o dalszy, dynamiczny rozwój naszego miasta – mówi prezydent Rafał Zając.

Podczas zabawy na Rynku Staromiejskim niesłabnącą popularnością cieszyło się koło fortuny z nagrodami. Z kolei na scenie swoje umiejętności pokazywali zdolni ludzie z naszego miasta – przedszkolaki, zespół De Facto ze Stargardzkiego Centrum Kultury, wokaliści z Młodzieżowego Domu Kultury, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, Big Band Stargard i tancerze z Pracowni Dancehall SCK. Najmłodsi stargardzianie chętnie brali udział w warsztatach zorganizowanych przez Książnicę Stargardzką i Młodzieżowy Dom Kultury. Tych, którzy lubią świętować aktywnie, Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprosił do udział w 7. Biegu Forsycji. Warto wiedzieć, że to właśnie ta roślina o charakterystycznych, intensywnie żółtych kwiatach, jest symbolem pionierów Stargardu. Setki młodych krzewów trafiły także do osób, które zakręciły kołem fortuny i poprawnie odpowiedziały na pytanie o mieście.

Pomiędzy wszystkimi stoiskami na Rynku krążyli kurierzy w stylowych przebraniach. Rozdawali mieszkańcom „Wieści z Wieści”. W lokalnej gazecie z 1946 r., można było przeczytać m.in. o amerykańskich uczonych, którzy nawiązali kontakt z księżycem, apelu papieża Piusa XII i zmianie czasu na letni.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne od wielu lat gromadzi historie stargardzkich pionierów. Ich losy można było poznać w „Namiocie Wspomnień”, do którego chętnie zaglądali mieszkańcy, a także posłuchać ze sceny. Na zakończenie Dnia Pionierów czeka nas jeszcze spotkanie z Jolantą Aniszewską (piątek, 12.05., 18:30, piwnica Towarzystwa Przyjaciół Stargardu, wejście do Ratusza od strony kolegiaty), autorką książki „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. Obszerne, dwutomowe opracowanie jest opowieścią o przełomach. Pierwsza część rozpoczyna się od podróży po przedwojennym mieście, które – jak powiedziała sama autorka – dało się uwieść Hitlerowi. Drugi tom „Zamętu” przenosi czytelników w niewyobrażalnie trudną rzeczywistość tytułowego powojnia. Nowi, polscy mieszkańcy musieli zmierzyć się z problemami w każdym aspekcie codziennego życia. To właśnie w podziękowaniu za wysiłek włożony w budowanie praktycznie od podstaw miasta, od 2017 r. świętujemy Dzień Pionierów Stargardu, przekazując pamięć o nich kolejnym pokoleniom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto