Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
W piątek, 19 sierpnia w gmachu głównym Muzeum Archeologiczno-Historycznego na Rynku Staromiejskim zaprezentowana została wystawa „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”.

Niektóre z nich przebyły wiele kilometrów - opowiada o eksponatach Piotr Tarnawski z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Stargardzie, kurator wystawy. Jednym z nich jest tkanina ołtarzowa z 1678 roku, którą wypożyczyliśmy z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ciekawostką jest, że nie była ona początkowo rozpoznana jako tkanina ołtarzowa z kolegiaty, a z kościoła św. Jana. Natomiast z Muzeum Narodowego we Wrocławiu wypożyczyliśmy grafikę z 1845 r. Ta największa z grafik na wystawie, przedstawia Stargard, panoramę miasta i kilkanaście mniejszych różnych zabudowań, w tym kościół Mariacki i dworzec kolejowy z 1845 r. Ta grafika także była wyposażeniem kościoła Mariackiego, w spisach widnieje jako jego własność.

Podczas wernisażu prezentowano 20 sekundowy film, ukazujący wizytę w Stargardzie w 1911 r. cesarza Wilhelma II, który przyjechał na konsekrację kościoła Mariackiego. Film pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie, a został wykonany przez jedną z francuskich, najstarszych wytwórni filmowych na świecie. Nie wyklucza się, że gdzieś w archiwach są inne części filmowanej na każdym kroku, cesarskiej wizyty w mieście.

Część przedmiotów pokazywanych w muzeum, wydobyto podczas prac archeologicznych prowadzonych w ostatnich latach w Stargardzie. To między innymi złote obrączki, srebrne szpile, ozdobne jedwabne kokardy, aplikacje w kształcie konia, sztandar czy też okucia sarkofagów.

To wszystko znajdowało się głęboko pod posadzką kościoła - opowiada muzealnik Piotr Tarnawski, który pracuje w Dziale Historii i Badań nad Społecznością Lokalną. - Na wystawie prezentujemy tylko wybrane przedmioty pochodzące z odkryć archeologicznych, bo jest ich dużo więcej.

Dzisiaj rozpocznie się Festyn u Królowej Świata. Na Rynku będą występy artystyczne, warsztaty kreatywne dla dzieci, koło fortuny z nagrodami, kramy z rękodziełem i produktami lokalnymi, słodka niespodzianka dla mieszkańców i jubileuszowe studio, w którym zaproszeni goście opowiedzą ciekawostki o kolegiacie. O 12:30 i 14:30 spod plebanii wyruszy spacer śladami historii tej wyjątkowej świątyni. W rolę przewodnika wcieli się Marcin Majewski, dyrektor MAH.

W niedzielę (21.08.) ciąg dalszy festynu i dwa uroczyste nabożeństwa – o 12:30 msza święta odpustowa, a o 18:00 Sancta Missa po łacinie z oprawą muzyczną Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie wraz z solistami Orkiestry Camerata Stargard. Oprócz tego na Rynku cały dzień będzie trwało świętowanie. Odwiedzający nadal skorzystają z bogatej oferty wystawców. Na scenie zaprezentują się lokalni artyści, a piosenki z międzywojennych kabaretów zaśpiewa Julita Kożuszek-Borsuk. Spod plebanii wyruszą kolejne spacery historyczne po kolegiacie – o 9:00 i 14:30.

Podczas całego festynu wśród uczestników kolportowane będą „Mariackie Tony” – okolicznościowe wydawnictwo przygotowane przez Książnicę Stargardzką. W sobotę i niedzielę na Rynku pojawi się również pamiątkowa księga. Każdy, kto chciałby napisać parę słów z okazji jubileuszu kolegiaty, będzie mógł to zrobić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto