Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukacja ekologiczna w praktyce. Uczniowie na rzecz selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
Przedszkola, szkoły podstawowe i średnie ze Stargardu walczą o nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych. Do programu, organizowanego przez Fundację Odzyskaj Środowisko, przystąpiły m.in. Niepubliczne Integracyjne Przedszkole Niezapominajka, Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego i Zespół Szkół nr 5. Pozostałe stargardzkie placówki oświatowe wciąż mają szansę zgłosić się do konkursu.

W naszych domach i mieszkaniach zgromadziliśmy ponad 20 milionów sztuk elektrośmieci, dlatego najwyższy czas zrobić porządek i przekazać je do recyklingu. Z części przekazanych materiałów powstaną ule z charakterystycznymi czerwonymi daszkami oraz dzieła sztuki w nurcie trash art. – podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Główną ideę programu jest zaangażowanie uczniów na rzecz selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci.

Chcemy pokazać praktyczny wymiar edukacji ekologicznej – oprócz wiedzy teoretycznej potrzebne są konkretne działania, dlatego zachęcam wszystkie szkoły do rejestracji w programie. Pokażcie, że łatwo jest być eko. Nagroda w wysokości 50 000 złotych być może czeka właśnie na Was - dodaje Szwarc.

By wziąć udział w ogólnopolskim programie wystarczy wypełnić krótkie zgłoszenie, w którym wypełniamy dane szkoły, adres, miasto oraz imię i nazwisko Koordynatora. To on będzie czuwał nad działaniami w danej placówce. W kolejnym kroku należy przygotować fotorelację z czerwonym pojemnikiem na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w roli głównej. Trzeci i najważniejszy punkt programu to zbiórka elektrycznych śmieci.

Elektroodpady to wszystkie sprzęty, które były zasilane energią elektryczną z sieci lub bateriami. Za zgromadzone elektryczne śmieci w trakcie zbiórek, w zależności od ich rodzaju, przyznawane są punkty np. za zużytą lodówkę 30 punktów, za stary telewizor 7 punktów, a za tonery 2 punkty. Punktacja w systemie nalicza się automatycznie. Szkoła, która zbierze największą ilość punktów, wygrywa 50 tysięcy złotych. Zbiórki przeprowadzane są we współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania MB Recycling i Maya Victory.

Lokalni eko liderzyNauczyciele, którzy włączą się w akcję, jako koordynatorzy szkolni, ale także rodzice dający przykład swoim dzieciom, to środowisko społeczne, które tworzy idealne miejsce i czas dla wykreowania lokalnych liderów w dziedzinie ekologii. Najlepsi z nich przez Fundację Odzyskaj Środowisko zostaną zaproszeni do stałej współpracy, aby mogli dzielić się swoimi pomysłami i doświadczeniami w zakresie edukacji ekologicznej. Jest to o tyle ciekawe, że lokalni liderzy często poprzez swój przykład i małą zmianę korzystnie wpływają na świat przyrody, a miasta dzięki ich zaangażowaniu stają się bardziej smart. Dlatego zgłoś swoją szkołę do udziału w programie – bądź eko i daj przykład innym.

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci. Wszystkie szczegóły wraz z regulaminem i harmonogramem znajdują się na stronie www.polskastolicarecyklingu.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto