Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Epilog VI Stargardzkich Dni Seniora: roztańczony piknik w Wiechowie pod Marianowem. ZDJĘCIA

Jan Balewski
Od środy do niedzieli trwały VI Stargardzkie Dni Seniora. Tuż po nich, w poniedziałek 20 września 2021 roku seniorzy z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Stargardzie, wybrali się na piknik do Wiechowa (gmina Marianowo).

Wieś usytuowana jest przy drodze powiatowej Marianowo - Dobrzany, nad rzeką Krępą, w pobliżu dwóch jezior Marianowskiego i Wiechowskiego. Od XIII wieku miejscowość stanowiła uposażenie klasztoru cysterek z Marianowa, a po rozwiązaniu zakonu zachowała ten sam status wobec zakładu wychowawczego dla panien szlacheckich, mieszczącego się do roku 1945 w obiektach klasztornych.

W Wiechowie znajduje się kościół współczesny wybudowany na fundamentach kościoła średniowiecznego. Wieża z kamienia polnego w ruinie oraz dwa cmentarze, jeden przy kościele z XIX w., drugi przy drodze z Marianowa do Dobrzan. Na dawnym cmentarzu przykościelnym, ogrodzonym kamiennym murem, znajduje się pomnik poświęcony ofiarom I wojny światowej.

Na północny-wschód od Wiechowa położony jest użytek faunistyczny - „Stawy Lutkowskie”, utworzony w 1996 roku w dolinie rzeki Dołżnicy, o pow. 42,82 ha. Za użytek ekologiczny uznany został, ze względów estetycznych, naukowych i dydaktycznych. Celem utworzenia tego użytku jest ochrona cennego ekosystemu wodnego, mającego znaczenie zwłaszcza dla ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków płazów i ptaków. Jest to biotop, chroniący lęgowiska gągoła oraz lęgowiska żab i żerowiska żurawi. Bliskie sąsiedztwo jezior, rzek i kompleksów leśnych, czyni z Wiechowa wieś o bogatych walorach krajobrazowych, z perspektywą rozwoju turystyki i budownictwa letniskowego.

INFORMACJE: www.marianowo.pl.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto