Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie tym razem z aparatem zawędrował Jan Balewski ze Stargardu? Do Małkocina! Zapraszamy do zobaczenia ZDJĘĆ

Jan Balewski
Kolejna porcja zdjęć z krótkich wypraw po gminie Stargard. Jan Balewski, emeryt ze Stargardu, tym razem uwiecznił ciekawe miejsca we wsi Małkocin. Zapraszamy do wspólnego odkrywania zakątków gminy Stargard!

Małkocin – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Stargard.

Wieś typu ulicówka o układzie południkowym, położona nad rzeką Małką, 7 km na północ od Stargardu, przy nieczynnej linii Stargardzkiej Kolei Wąskotorowej.
Początki istnienia wsi sięgają IX-X wieku, świadczą o tym ślady grodziska nad Małką. W latach 1490-1790 Małkocin był lennem rodziny Weyer, zaś od 1867 do 1945 należał do rodu von Leoper.

W centralnej części wsi w XV wieku wzniesiono salowy kościół pw. św. Józefa Oblubieńca, który w końcu XVI wieku uległ spaleniu. Świątynię odbudowano dopiero w 1854. Wieża kościelna wykonana z ciosów granitowych i cegieł na planie kwadratu, o zdobieniach wzorowanych na wieżach kościoła Mariackiego w Stargardzie. W kościele zachowały się dwa oryginalne witraże z 1888 i 1903, dzwon z 1594, dziewiętnastowieczna pseudogotycka wapienna chrzcielnica oraz starsza granitowa na zewnętrznej ścianie kościoła.

Na przykościelnym cmentarzu wznosi się obelisk wykonany z czarnego granitu poświęcony mieszkańcom Małkocina i Małkowin poległym podczas I wojny światowej.

Na północno-zachodnim skraju wsi znajduje się XIX-wieczny dwupiętrowy pałac w stylu klasycystycznym do którego przylega zespół parkowy (5 ha) z ciekawą architekturą krajobrazu i wiekowymi okazami drzew. Obecnym właścicielem pałacu oraz parku jest Uniwersytet Szczeciński. Obok pałacu zobaczyć można kompleks dawnych, kamienno-ceglanych budynków folwarcznych.
INFORMACJE: Wikipedia.pl

- Na zdjęciach kościół pw. Świętego Józefa Oblubieńca i obelisk ku czci poległych mieszkańców w czasie I wojny światowej - mówi Jan Balewski ze Stargardu, autor zdjęć. - Przy drodze do Warchlina zachował się murowany gołębnik w kształcie wieży z XIX wiek. Informację pokazane poniżej są udostępnione na przystanku autobusowym, jak dowiedzieliśmy się bardzo uprzejmych mieszkańców jest to zasługa działającego tam sołtysa. Brawo dla tego pana! Ostatnie trzy zdjęcia pokazują nagrobek przydrożny przy drodze z Małkocina do Grabowa, poświęcony trzem osobom, którzy po wojnie jechali do Warszawy i niestety najechali na minę.

TUTAJ ZOBACZ INNE FOTOGALERIE JANA BALEWSKIEGO: Kliknij tutaj
oprac. (ech)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto