Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmach niemieckiego sądu w Stargardzie. Pytania do historii

Krzysztof Żyto
W ramach (Nie)Małego konkursu o Stargardzie kilka razy pojawiał się gmach niemieckiego sądu. Został on rozebrany w ramach akcji „cały naród odbudowuje swoja stolicę”. Tylko, kiedy to było?

APO w ramach dyskusji na temat tego gmachu zacytował wspomnienia pana Stanisława Jarmińczuka zawartych w książce "Stargard moje miasto". Brzmią one tak: "Przy placu Wolności stał wielki gmach sądu z czerwonej cegły. Był on tylko częściowo uszkodzony przez jeden pocisk, ale nie był spalony. W mieście brakowało opału, dlatego zaczął tam ginąć najpierw parkiet, potem drzwi, okna i wszystkie drewniane urządzenia.[...] Po roku 1950 cały obiekt został przeznaczony do rozbiórki, a cegłę wysłano na odbudowę Warszawy".

W ramach naszych konkursów o Stargardzie budynek niemieckiego sądu pojawił się parę razy, zawsze wzbudzając spore dyskusje.

Gdzie stoi mały ministrant, co to za budynek

Mały konkurs o Stargardzie

Próbując analizować dostępne materiały zacząłem mieć coraz więcej wątpliwości, co do tego, jak długo ten budynek stał. W wydawnictwie "Stargard i jego mieszkańcy", zawierającym fotografie powojennego Stargardu, gmach sądu występuje dwa razy i to tylko z lat 40-tych.

Za to na str. 24 jest zdjęcie z opisem: harcerze w pochodzie pierwszomajowym, Plac J. Stalina, obecnie Plac Wolności, Fot. z 1952 rok i na niej widać już tylko budynek samego aresztu (bez gmachu sądu). Fotografia w załączeniu.

Może to oznaczać, że budynek został rozebrany do 1952 r., ale także może być pomyłka w opisie tej fotografii. Bo przecież Aguś zamieściła zdjęcie swojego Taty z tym budynkiem w tle twierdząc, że zostało wykonane prawdopodobnie w 1957 roku.

Oglądając zdjęcie z wydawnictwa „Stargard i jego mieszkańcy” także jestem skłonny stwierdzić, że harcerki nie zostały sfotografowane w 1952 roku. Świadczą o tym ich ubiory i stojące autobusy w tle. No i oczywiście brak gmachu niemieckiego sądu.

Jednak wciąż pozostaje dla mnie bez odpowiedzi pytanie: kiedy rozebrano gmach niemieckiego sądu na cegły dla Warszawy? Moja mama pamięta budynek. Pamięta także, że sama akcja wysyłania cegieł do Warszawy była otoczona dużą „pompą” z orkiestrą, transparentami, zgromadzeniem mieszkańców itp. Niestety nie może przypomnieć sobie daty rozbiórki budynku sądu.

Liczę, że nasi znawcy dziejów historii odpowiedzą na to pytanie i podadzą więcej szczegółów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto