Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzejnik aluminiowy – właściwości, wymiary, plusy i minusy. Różnice między grzejnikiem aluminiowym, stalowym i żeliwnym – który lepszy?

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Grzejniki aluminiowe mają konstrukcję modułową. Ułatwia to dobór odpowiedniej mocy grzewczej do każdego pomieszczenia. Jeśli nawet po zamontowaniu grzejnika moc okaże się za duża lub zbyt mała, można dodać lub odjąć człony. Takiej możliwości nie ma przy wyborze grzejnika stalowego płytowego lub żeliwnego.
Grzejniki aluminiowe mają konstrukcję modułową. Ułatwia to dobór odpowiedniej mocy grzewczej do każdego pomieszczenia. Jeśli nawet po zamontowaniu grzejnika moc okaże się za duża lub zbyt mała, można dodać lub odjąć człony. Takiej możliwości nie ma przy wyborze grzejnika stalowego płytowego lub żeliwnego. KFA Armatura
Decyzja o wyborze grzejników (aluminiowe, stalowe czy żeliwne) dotyczy każdego inwestora decydującego się na wykonanie nowej lub modernizację istniejącej wodnej instalacji grzewczej. Co musimy wiedzieć o grzejnikach, zanim zdecydujemy się na ich wybór? Podstawowe parametry to materiał, z jakiego są wykonane urządzenia, ich moc grzewcza, wymiary, sposób zasilania i montażu, design oraz niewątpliwie cena grzejników.

Spis treści

Grzejniki aluminiowe – zalety i wady tego rozwiązania

Przyjrzyjmy się bliżej grzejnikom aluminiowym, które wykonane są ze stopów aluminium, miedzi oraz krzemu.
Materiał ten zapewnia grzejnikom niską wagę oraz doskonałe przewodnictwo cieplne. Pierwsza cecha jest zdecydowaną zaletą tych grzejników. Dzięki niej grzejniki aluminiowe wymagają mniejszych niż grzejniki stalowe czy żeliwne, nakładów pracy przy montażu, a poza tym można je zamontować na ścianach o lżejszej konstrukcji.

Z kolei duża przewodność cieplna to dla jednych zaleta, a dla innych wada. Grzejniki aluminiowe szybko się nagrzewają i szybko oddają ciepło do otoczenia. Model aluminiowy nagrzewa się kilka razy szybciej niż stalowy model płytowy lub żeliwny o podobnej mocy i aż kilkanaście razy szybciej niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego. Niestety grzejniki z aluminium szybko się też schładzają. Przez co, w przypadku wyłączenia centralnego ogrzewania, równie szybko spada temperatura w pomieszczeniach. Z tego powodu lepiej sprawdzą się w instalacjach z ciągłą dostawą ciepła.

Warto wiedzieć:

Dawniej zalecano, aby unikać łączenia grzejników aluminiowych z instalacją wykonaną z rur miedzianych. To dlatego, że aluminium ma większą niż żelazo (główny składnik stali i żeliwa) różnicę potencjałów z miedzią. Większa jest więc jego aktywność elektrochemiczna, która prowadzi do ryzyka wystąpienia korozji wżerowej aluminium. Obecnie renomowani producenci na etapie produkcji urządzeń poddają je specjalistycznej obróbce antykorozyjnej. Procesom (anaforezy i fluorocyrkonowania) poddawane są obie (zewnętrzna i wewnętrzna) powierzchnie grzejników aluminiowych. Dlatego można stosować je z powodzeniem do wszystkich instalacji (z rur stalowych, miedzianych i tworzyw sztucznych) w systemach zarówno otwartych jak i zamkniętych.

Warto wiedzieć, że aluminium należy do metali „miękkich”, co wiąże się z niższą od stali i żeliwa wytrzymałością mechaniczną. Dlatego grzejniki aluminiowe są mniej odporne na uszkodzenia. Znacznie łatwiej jest uszkodzić taki grzejnik podczas montażu i eksploatacji.

Moc grzewcza i wymiary grzejników aluminiowych w porównaniu ze stalowymi i żeliwnymi

Grzejniki aluminiowe, podobnie jak grzejniki żeliwne, są zbudowane z elementów łączonych w całość na etapie produkcji i dlatego w handlu stosuje się nazewnictwo – aluminiowe grzejniki żeberkowe (członowe lub x-elementowe). Taka konstrukcja daje grzejnikom aluminiowym przewagę nad stalowymi grzejnikami panelowymi i grzejnikami żeliwnymi.

Urządzenie o określonej mocy grzewczej dobieramy na podstawie bilansu cieplnego dla danego pomieszczenia. A co jeśli się okaże, że tak dobrany grzejnik nie zapewnia nam komfortu termicznego? Jest nam za gorąco – mamy możliwość zdemontowania dowolnej liczby członów, jest nam za zimno – dokładamy dowolną liczbę elementów (pod warunkiem, że zmieszczą się nam w miejscu montażu).

Teoretycznie taką samą możliwość zapewniają nam grzejniki żeliwne, tyle tylko, że porównywalne rozmiarowo żeberka żeliwne mają mniejszą moc grzewczą, więc do montażu czy demontażu będzie ich więcej. A montaż dodatkowych ciężkich elementów żeliwnych może okazać się niemożliwy przy ścianach o lżejszej konstrukcji. Z kolei przy grzejniku panelowym możemy jedynie liczyć na regulację przy pomocy głowic termostatycznych. Jeśli to nie wystarczy, do wymiany będzie cały grzejnik.

Warto dodatkowo zaznaczyć, że w zestawieniu grzejników aluminiowych, żeliwnych i panelowych o porównywalnej mocy, wymiary tych pierwszych są najmniejsze.

Sposób zasilania i montażu grzejników

Pod względem sposobu zasilania poszczególne rodzaje grzejników specjalnie się od siebie nie różnią. W zależności od tego, jakiego producenta wybierzemy, mamy do wyboru zasilanie boczne, dolne czy dolne środkowe. Za to już sam montaż znacznie się różni. Największą elastyczność w wyborze miejsca zapewnia nam grzejnik aluminiowy. Ze względu na mniejsze wymiary i stosunkową niewielką wagę można go również montować w płytkich wnękach czy na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych.

Wygląd grzejników aluminiowych

Design to sprawa gustu i indywidualnego wystroju pomieszczeń. Producenci grzejników aluminiowych dokładają starań, aby ich wyroby jak najlepiej pasowały do różnych wnętrz. Każdy z nich ma w swojej ofercie grzejniki dekoracyjne, które z powodzeniem można zamontować we wnętrzu urządzonym w stylu klasycznym, skandynawskim, pomieszczeniach typu loft czy tradycyjnym mieszkaniu. W takich grzejnikach inaczej ukształtowane są wyloty powietrza i zmienione są profile płyt przednich członów. Obok tradycyjnego białego koloru dostępny jest także grafit, czarny oraz czasem odcień miedzi.

Grzejnik aluminiowy czy stalowy 03 G500F Grafit KFA Armatura
Grzejnik jest to nie tylko nieodzownym elementem ogrzewania domu. Ze względu na swój nowoczesny design może także nadawać stylowy wygląd pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. KFA Armatura

Więcej możliwości co do zmiany kształtu jest w przypadku grzejników stalowych. Dostępne są też w szerszej palecie kolorów.

Cena grzejników

Trudno jest porównywać konkretne ceny grzejników, bo ich wysokość zależy od regionu sprzedaży, sklepu czy dostawcy. Najczęściej ani w danym regionie, ani w sklepie czy u konkretnego dostawcy nie ma asortymentu, który obejmowałby wszystkie trzy typy grzejników porównywalne pod względem parametrów grzejnych i wymiarów. Ale dla przykładu można podać dwie ceny grzejników w sklepach firmowych najpopularniejszych w Polsce producentów:

  • grzejnik aluminiowy żeberkowy – 4 człony, moc 554,4 W, wymiary 570 x 322 cm – 260,27 zł;
  • grzejnik panelowy – moc 545 W, wymiary 600 x 400 cm – 411,04 zł,
  • grzejnik żeliwny (nowy) o tych samych parametrach można znaleźć w cenie powyżej 1000 zł.

Który grzejnik lepszy stalowy czy aluminiowy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Każdy z tych grzejników ma swoje zalety i wady. Jedni wybiorą tanie i lekkie grzejniki aluminiowe, inni odporne na uszkodzenia grzejniki stalowe, a jeszcze inni tradycyjne i niezniszczalne grzejniki żeliwne.

Innowacyjne rozwiązanie, czyli grzejniki aluminiowe z jonami srebra

Na rynku dostępne są grzejniki aluminiowe pokryte farbą z aktywnymi jonami srebra. Obecnie nanosrebro uznawane jest za związek, który działa antywirusowo, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Dzięki tym cechom grzejniki z powłoką w technologii BioCote® zabezpieczają przed rozmnażaniem się i przetrwaniem drobnoustrojów – bakterii, pleśni czy grzybów.

Grzejnki aluminiowy
KFA Armatura
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Reklama
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grzejnik aluminiowy – właściwości, wymiary, plusy i minusy. Różnice między grzejnikiem aluminiowym, stalowym i żeliwnym – który lepszy? - RegioDom.pl

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto