Prawie 200 programistów z całej Polski wzięło udział w 48-godzinnym Hackathonie dla Miast organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z GovTech Polska w ramach cyklu wydarzeń GovTech Festival. Jury wyłoniło cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania czterech miast: Chełma, Stargardu, Świdnika i Zduńskiej Woli.
Zwycięskie zespoły otrzymały 30 000 złotych oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie.
Jury, w którym zasiadali przedstawiciele PFR, GovTech Polska, samorządowcy oraz eksperci wyłoniło cztery najciekawsze rozwiązania, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają na wyzwania zgłoszone do Hackathonu dla Miast przez Chełm, Stargard, Świdnik i Zduńską Wolę.
Stargard został wybrany spośród kilkudziesięciu polskich miast do udziału w hackathonie – to duże wyróżnienie. Przez cały weekend młodzi, zdolni programiści opracowywali rozwiązania, dzięki którym nasza platforma Kupuj Lokalnie będzie jeszcze lepiej służyć rozwojowi lokalnego biznesu.
Gratuluję wszystkim zespołom, które zaangażowały się w stargardzki projekt, a przede wszystkim zwycięzcom – ekipie Rzeszów Smart Team. Jestem przekonany, że wdrożenie innowacyjnych rozwiązań ułatwi korzystanie z platformy zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom.
W naszym mieście szybko zaczęliśmy reagować na problemy przedsiębiorców związane z pandemią. Jednym z rozwiązań było właśnie uruchomienie serwisu Kupuj Lokalnie. Dzięki temu lokalny, często niewielki biznes mógł bezkosztowo przenieść się do sieci i dotrzeć do klientów w tym szczególnym czasie. Już na początku przyszłego roku może to być jeszcze prostsze i bardziej efektywne.
Rafał Zając, prezydent Stargardu
- Zespół Klamp za stworzenie “Systemu Zarządzania Odpadami (SZO)” - zintegrowanego systemu łączącego w jednym miejscu dane pochodzące m.in. z Sanepidu, Urzędu Miasta czy firm odbierających odpady, dla wyzwania z zakresu bezpiecznej segregacji odpadów w Chełmie.
- Zespół Smart Team za stworzenie strony internetowej znani-lokalnie.pl wraz z aplikacją dla wyzwania z zakresu generatora lokalnego biznesu w Stargardzie.
- znani-lokalnie.pl KLIKNIJ TUTAJ
- Zespół AiRonmen za stworzenie “Agregatora mobilności mieszkańców”- platformy integrującej informacje o mobilności mieszkańców z wielu źródeł danych np. kamery, ZTM, GUS dla wyzwania z zakresu mobilności w Świdniku.
- Zespół GBX Soft za stworzenia intuicyjnego narzędzia informatycznego Stop Smog, pozwalającego obliczyć i porównać koszty wymiany starego pieca na nowy system ogrzewania. Dotyczy to wyzwania z zakresu energetycznej transformacji miasta w Zduńskiej Woli.