Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Balewski ze Stargardu zabiera nas na kolejną wyprawę, tym razem na dalekie Podkarpacie. Na zdjęciach piękny Przemyśl

Jan Balewski
Związany z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Jan Balewski ze Stargardu, zaprasza internautów na kolejne wirtualne zwiedzanie naszego kraju. Tym razem w foto galerii Jana Balewskiego piękny, podkarpacki Przemyśl. - Na zdjęciach pierwsze wyjście na zwiedzanie po zakwaterowaniu się hotelu i zjedzeniu obiadu - wspomina autor fotografii. W jego imieniu zapraszamy do oglądania i podziwiania!

Przemyśl - miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem przy ujściu Wiaru.

Według danych GUS z 30 czerwca 2020 roku, Przemyśl liczył 60 442 mieszkańców.

Przemyśl był miastem królewskim I Rzeczypospolitej i stolicą ziemi przemyskiej wchodzącej w skład województwa ruskiego. Był miastem stołecznym starostwa przemyskiego w drugiej połowie XVI wieku. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Przemyślu mieściła się kasa szafarzy podatków dla Rusi. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę od 23 grudnia 1920 do 18 sierpnia 1945 znajdował się na terenie województwa lwowskiego. Od 1945 do 1974 wchodził w skład województwa rzeszowskiego. W latach 1975–1998 siedziba władz województwa przemyskiego. Przemyśl to znaczący węzeł komunikacyjny – trasa międzynarodowa E40, przejście graniczne z Ukrainą w Medyce, duża, graniczna stacja kolejowa (Przemyśl Główny). Miasto jest siedzibą kilku instytucji o znaczeniu ponadlokalnym: podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, urzędu celno-skarbowego, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, archiwum państwowego i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

W 2018 r. zespół staromiejski Przemyśla[oraz kompleks Twierdzy Przemyśl zostały wpisane na listę pomników historii.

Miasto ma kilka muzeów, m.in. Muzeum Archidiecezjalne (zał. 1902) oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (zał. 1909).

W Przemyślu znajduje się największa liczba obiektów zabytkowych na obszarze województwie podkarpackiego oraz jedna z największych w skali ogólnopolskiej Swoją siedzibę ma tutaj Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

INFORMACJE: pl.Wikipedia.org

W obiektywie Jana Balewskiego ze Stargardu: stargardzcy i sz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto