Jubileusz Stokrotek. Nie bądź sama w walce z rakiem

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Mottem Stowarzyszenia Amazonek „Stokrotka” jest: „Nie bądź sama w walce z rakiem. Przeżywanie emocji z innymi nie zabija. Pomaganie jest piękne!”. W poniedziałek, 15 maja „Stokrotki” obchodziły swój jubileusz 20-lecia. Kiedy zakładały stowarzyszenie w 2003 roku, było ich 18. Po 20 latach w Stargardzie jest 135 Stokrotek.

Dwadzieścia lat temu rak piersi był tematem, którego raczej się unikało niż o nim mówiło. Ale nie one. Nie tylko wzięły na swoje barki ciężar choroby onkologicznej, ale i organizację stowarzyszenia. Każda z nich to inna historia, a wszystkie łączy jedno – walka z rakiem piersi. Na co dzień spotykają się, rehabilitują i dobrze spędzają czas wśród przyjaciół.

Stokrotki udzielają wsparcia sobie wzajemnie, a jednocześnie dają dobry przykład wszystkim stargardzianom. Pokazują, że warto i trzeba o siebie walczyć, a we wspólnocie jest prawdziwa siła. To co robią jest niesamowite i godne podziwu. Mnóstwo wspomnień, wydarzeń, zrealizowanych pomysłów i energii, która od 20 lat udziela się całemu miastu – za to wszystko dziękuję i życzę kolejnych lat aktywnego działania – mówi prezydent Rafał Zając.

Uroczystość rozpoczęła się od zaśpiewania hymnu amazonek – to tradycja Stowarzyszenia. „Tylko proszę, daj nam Panie, skrawek nieba, i nic więcej, i nic więcej, nam nie trzeba” – to fragment hymnu.

Jubileusz był okazją do docenienia zarówno stowarzyszenia, jak i ludzi oraz organizacji od lat wspierających stargardzkie Stokrotki. W uroczystości wzięły również udział przedstawicielki Amazonek z regionu. Goście z zaciekawieniem oglądali archiwalne filmy i zdjęcia. Nie zabrakło także wspólnego odśpiewania hymnu Stokrotek.

Stowarzyszenie Amazonek Stokrotka zawsze wielką wagę przywiązywało do profilaktyki. O zdrowiu rozmawiało merytorycznie i bez kompleksów. Dlatego na wykładach i konferencjach pojawiali się eksperci światowej klasy, jak prof. Jan Lubiński, prekursor badań genetycznych, na co jeszcze 20 lat temu niektórzy patrzyli z dużym sceptycyzmem. Dziś profesor doceniany jest za swój wkład w rozwój genetyki – dziś opowiedział o nowoczesnych możliwościach leczenia raka piersi i jego wykrywania. Także o wpływie biopierwiastków na stan zdrowia.

Na scenie pojawił się również 13- letni Wojtek, chłopiec, który nazywany jest „dzieckiem amazonek”. Zarówno jego mama, jak i babcia, chorowały na raka piersi. Mimo choroby jego mamy, urodził się zdrowy.

Amazonki ze Stargardu oferują swoim członkiniom szeroką pomoc i profesjonalną rehabilitację – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. W ich Ośrodku Wsparcia „Skrawek Nieba” kobiety cierpiące na nowotwór piersi dostają szansę na poprawę zdrowia i siłę do walki z chorobą. Stokrotki integrują się, aktywnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych, a także zajmują się profilaktyką dotyczącą nowotworów.

Stowarzyszenia na co dzień działa przy pl. Majdanek 7, tel. 91 577 07 09 i 509 103 841.

Rzeczniczka SG o filmie "Zielona granica" Holland

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie