Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już działa! Na razie w aptece, w PEC-u, w "emdeku"... Stargardzka Strefa Sztuki

Maciej Dura-Pomarański
Maciej Dura-Pomarański
W Stargardzie sztuka wychodzi do mieszkańców. Dzieła stargardzkich artystów plastyków można teraz spotykać i podziwiać w miejscach naszego miasta, które odwiedza się na co dzień. Każdy twórca ma szansę pokazać swoje prace w miejskiej przestrzeni.

Ludmiła Sabadini:

„Stargardzka Strefa Sztuki” wyznacza w przestrzeni publicznej otwarte i widoczne miejsca do wyeksponowania dzieła stargardzkiego artysty. Mamy 21. wiek, dlatego obecnie galerie sztuki to już nie tylko zamknięte przestrzenie. Na całym świecie powstają miejsca, w których można obejrzeć ciekawą wystawę, ale przy tym również wypić kawę, spotkać się ze znajomymi, robić zakupy, załatwić sprawę urzędową czy spojrzeć na obraz idąc na imprezę. W Stargardzie także powstają nietypowe miejsca wystawiennicze, które łączą galerię sztuki z inną działalnością. Krótko mówiąc – sztuka wychodzi do ludzi. W ten sposób powstała „Stargardzka Strefa Sztuki”, która tworzona jest przez Stargardzkie Stowarzyszenie Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama”. Pomysłodawcą i inicjatorem, a jednocześnie kuratorem jest Maciej Dura-Pomarański.

Maciej Dura-Pomarański:

Nasz Stargard jest miejscem na mapie, gdzie kultura kwitnie z prędkością pnącza jednorocznego w ogrodzie. I nie ma nic piękniejszego niż praca dla tych, którzy chcą tworzyć i rozwijać się. W naszym mieście jest ich mnóstwo. Znani i nieznani. Starsi i młodsi. Z wielkimi dziełami sztuki i miniaturkami zdjęć. Ogromna orkiestra i pojedynczy grajek.

Na szlaku „Stargardzkiej Strefy Sztuki” są m.in. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia, „Apteka Nowa” u Państwa Waliszewskich, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Już niebawem obraz któregoś ze stargardzkich artystów zostanie wyeksponowany m.in. w Urzędzie Miejskim oraz Przychodni "Przy Janie". Tych miejsc będzie coraz więcej. Jednocześnie chcemy promować ogromny talent lokalnych twórców oraz mieszkańców Stargardu. Mamy nadzieję, że sztuka dotrze do jak największej liczby odbiorców w naszym mieście. W pierwszych punktach Strefy możemy zobaczyć obrazy m.in. Ludmiły Sabadini, Elżbiety Szumskiej, Joanny Jyoti Szali czy Ryszarda Balonia. Kolejni artyści są już gotowi do wyeksponowania obrazów w kolejnych miejscach. Obrazy w tych miejscach będą zmieniane co kilka miesięcy na kolejne dzieło.

W Stargardzie mamy już wiele galerii:dwie galerie w Stargardzkim Centrum Kultury, Galerię im. Jerzego Wąsiewicza w Starostwie Powiatowym, „Galerię jednego obrazu” i „Galerię na Poddaszu” w Książnicy Stargardzkiej, „Galerię w Ratuszu” na Rynku Staromiejskim oraz dwie galerie w siedzibie Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych Stowarzyszenia „Brama” w Bramie Wałowej. W tej ostatniej wernisaże odbywają się cyklicznie przez cały rok w każdy ostatni czwartek miesiąca o godzinie 18:00.

Zobacz też wideo: zespół perkusyjny z PSM Stargard
Wideo (ech)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto