Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalatea różowokropkowana zachwyca kolorowymi liśćmi, ale jest wymagająca. Jak ją pielęgnować i jakie warunki zapewnić, by dobrze rosła?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kalatea różowokropkowana to modna i bardzo dekoracyjna roślina, jednak jest dość wymagająca w uprawie.
Kalatea różowokropkowana to modna i bardzo dekoracyjna roślina, jednak jest dość wymagająca w uprawie. Katarzyna Laszczak
Kalatea różowokropkowana oraz jej liczne kuzynki, zachwycają urodą. Te rośliny to prawdziwy hit ostatnich sezonów i coraz częściej pojawiają się w sprzedaży, jednak trzeba wiedzieć, że są dość wymagające. Radzimy, jak o nie zadbać, by pięknie rosły, a ich liście cieszyły kolorami.

Spis treści

Kalatea różowokropkowana (Calathea roseopicta, Goeppertia roseopicta) należy do sporego rodzaju roślin o nazwie kalatea. Coraz więcej ich gatunków trafia do uprawy doniczkowej. To kwiaty, które ostatnio są po prostu modne, a przy tym pięknie wyglądają. Łatwo je kupić, jednak by cieszyły swym pięknem nie tylko po zakupie, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Niestety kalatea różowokropkowana należy do bardziej wymagających roślin, czyli takich, którym trzeba zapewnić staranną pielęgnację oraz odpowiednie warunki.

Polecamy też: Kalatea o liściach w kratkę, czyli Calathea musaica. Sprawdź, jak o nią zadbać

Kalatea różowokropkowana, czyli roślina o barwnych liściach

Kalatee należą do roślin o najbardziej kolorowych liściach, jednak w zależności od gatunku, ich kształt, kolory i wzory są różne. W przypadku kalatei różowokropkowanej mamy do czynienia z rośliną o dużych, owalnych liściach, wyrastających z podziemnych kłączy na długich ogonkach. Dolna część blaszki jest zabarwiona na czerwono, natomiast górną pokrywają kolorowe wzory. Najbardziej charakterystyczna jest różowa lub jasna, nieregularna obwódka, która biegnie około 1 cm od brzegu liścia oraz tak samo zabarwiony nerw główny. Poza tym liść mogą dobić dodatkowe wzory, biegnące od tego nerwu, a zabarwione na różne odcieni zieleni, różu oraz jasne kolory.

Ciekawe odmiany kalatei różowokropkowanej

Bardzo ciekawie prezentują się odmiany o ciemnych, niemal czarnych liściach, ozdobione różową, wąską obwódką i tak przebarwionym nerwem. Należy do nich m.in. kalatea Surprisestar, która jest wyjątkowo okazała (dorasta do ok. 80 cm wys.), mniejsza od niej Black Lipstick (do 40-60 cm) oraz Dottie (ok. 45 cm).
Pięknie wygląda też m.in. odmiana Rosy, która ma większość blaszki zabarwioną na różowo, a zielone jest tylko obrzeże liścia (dorasta do ok. 50 cm). Z kolei Cora i Angela mają liście w dwóch odcieniach zieleni (jasne i ciemne pasy), z dodatkiem różu. Wdzięcznie też prezentuje się kalatea różowokropkowana Eclipse, która ma liście w odcieniu mocnej zieleni z biało-różowym obrzeżem.

Calathea roseopicta ma wiele odmian o różnie ubarwionych liściach. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się te o ciemnych blaszkach z różowym wzorem.
Calathea roseopicta ma wiele odmian o różnie ubarwionych liściach. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się te o ciemnych blaszkach z różowym wzorem. Katarzyna Laszczak

Poznaj też: Kalateę Makoyana i zasady jej uprawy

Kalatea różowokropkowana – wymagania i pielęgnacja

Calathea roseopicta pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii i Peru. I choć w uprawie domowej mamy do czynienia z jej hodowlanymi mieszańcami, to tym roślinom trzeba zapewnić „tropikalne” warunki. A to oznacza wysoką temperaturę i bardzo wilgotne powietrze. Te kalatee najlepiej się czują w temperaturze 18-25 st. C. Nie znoszą nagłych jej spadków i zimnych przeciągów. Trzeba im także zapewnić wyjątkowo wilgotne powietrze. Można to osiągnąć za pomocą zraszania – nawet codziennego – jej liści. Zarówno do tego, jak i do podlewania używajmy przegotowanej wody! A podlewać te rośliny trzeba regularnie, tak, aby podłoże było lekko wilgotne. Powinno ono być próchnicze, ale przepuszczalne i mieć lekko kwaśny odczyn. Rośliny jednak nie można zalewać wodą, nie powinna ona też pozostawać długo na podstawce.

Miejsce i światło dla kalatei różowokropkowanej

Kalatea różowokropkowana nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, ale musi mieć w miarę jasne miejsce, bo inaczej jej liście nie wybarwią się ładnie. Dobrym wyborem jej okno wychodzące na wschód, ewentualnie na północ (pod warunkiem, że nie jest jakoś dodatkowo zacienione). Ze względu na zapotrzebowanie na wilgoć i ciepło, ta roślina bardzo dobrze nadaje się do łazienki z oknem. Natomiast absolutnie nie stawiajmy jej przy grzejącym kaloryferze, ani przy oknie, które otwieramy jesienią i zimą (chyba, że będziemy zdejmować roślinę na czas wietrzenia).

Przesadzanie i rozmnażanie kalatei różowokropkowanej

Jak na kapryśną roślinę przystało, ta kalatea niezbyt lubi przesadzanie, dlatego róbmy to dopiero wtedy, kiedy zaczyna wyrastać z doniczki. Przy okazji można ją rozmnożyć przez podział kłączy, jednak pamiętajmy, że jest to obarczone pewnym ryzykiem.

Kalatea, czyli „modląca się” roślina

Ta kalatea, podobnie jak inne przedstawicielki tego rodzaju, bywa nazywana modlącą się rośliną. A to dlatego, że wieczorem jej liście podnoszą się, jak złożone dłonie, natomiast w ciągu dnia rozkładają się na boki.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kalatea różowokropkowana zachwyca kolorowymi liśćmi, ale jest wymagająca. Jak ją pielęgnować i jakie warunki zapewnić, by dobrze rosła? - RegioDom.pl

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto