Kapelusze z głów... Ostatnie pożegnanie Majki Cierockiej. Poranna msza w kolegiacie i pogrzeb na stargardzkim cmentarzu

Tadeusz Surma
Sobota 7 marca 2020 roku to ciemna karta w historii stargardzkiej kultury. Tego dnia pochowana została reżyser Maria Cierocka, która zmarła 4 marca 2020 r., w wieku 73 lat.

Marię - powszechnie znaną jako Majka Cierocka - pożegnali stargardzianie na czele z prezydentem miasta Rafałem Zającem oraz przyjezdni bliscy.

Maciej Dura-Pomarański z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie przedstawił notę biograficzną zmarłej artystki.

Maria Majka Cierocka urodziła się w Stargardzie 24 października 1947 r. W swojej bogatej drodze artystycznej występowała na deskach teatrów muzycznych w Gdyni, Bydgoszczy i Szczecinie. Była jednak mocno związana z rodzinnym miastem. W latach 1984-2011 pracowała jako instruktorka teatralna w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. Formowała młodych ludzi czyniąc z nich nie tylko aktorów, ale też silną osobowość. Dziś wielu z nich możemy oglądać na deskach teatrów, ekranów kin i telewizorów.
Majka Cierocka była inicjatorką niezliczonych przedsięwzięć kulturalnych. Tworzyła scenariusze i reżyserowała spektakle teatralne, koncerty, widowiska. Była pomysłodawczynią warsztatów aktorskich dla dzieci i młodzieży. Stworzyła niezapomniany, cykliczny spektakl plenerowy Misterium Męki Pańskiej i Stargardzką Jesień Teatralną. Projekty jej autorstwa zawsze wzbudzały zainteresowanie, cechowały się odwagą i często również bezkomromisowością. Majka Cierocka w 2007 roku wyróżniona przez Prezydenta Stargardu Nagrodą dla Twórców Kultury, w 2019 r. za całokształt pracy artystycznej otrzymała ministerialną odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2019 r. ponownie dostała nagrodę Prezydenta Miasta Stargard tym razem za długoletnie zaangażowanie w kreowanie kultury w naszym mieście. Ostatni raz z szeroką publicznością spotkała się w listopadzie ubiegłego roku. Okazją był wieczór z Majką C. Hołd na scenie złożyli jej, tej wyjątkowej postaci, jej uczniowie, dziś rozproszeni w różnych miejscach w Polsce i w Europie.

Po porannej mszy w stargardzkiej kolegiacie mariackiej odbył się pogrzeb na cmentarzu przy ul. Kościuszki.
- Gdy urna opuszczała kościół i gdy była wkładana do grobu rozległy się długie owacje na stojąco - mówi Maciej Dura-Pomarański z MDK Stargard. - Wszyscy klaskali jak po zakończonym spektaklu...

Podczas sobotniego ostatniego pożegnania Majki Cierockiej nie mogło zabraknąć symbolicznych kapeluszy, które za życia wyróżniały artystkę z tłumu.

(ech)

Nie żyje Maja Cierocka, uznana stargardzka reżyserka. Jest data pogrzebu

Niech żyje bal! Wspaniały wieczór z Majką Cierocką w Stargar...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ostrzał Kijowa. W trakcie operacji na sercu dziecka zabrakło prądu

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie