Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Stargardzie. Sanepid przy ul. Czarnieckiego pracuje pełną parą

Emila Chanczewska
Na pierwszej linii frontu walki w czasie epidemii koronawirusa znaleźli się pracownicy służby zdrowia ze szpitali i pogotowia ratunkowego oraz służby mundurowe, policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, żołnierze, żandarmeria, służba więzienna. Ratowników medycznych czy policjantów widać na ulicach i dużo mówi się o ich pracy. Tymczasem stan epidemii od początku zmienił tryb pracy w inspekcji sanitarnej, czyli sanepidzie. Zapytaliśmy o to w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stargardzie.

Praca w stargardzkim sanepidzie została ukierunkowana przede wszystkim na przeciwdziałanie epidemii koronawirusa. W praktyce stało się tak od początku marca, formalnie zostało to określone pod koniec marca br.

CZYTAJ TEŻ: Stargardzianie byli w rejonie Włoch, gdzie panuje koronawirus. Nadzoruje ich sanepid

- Zarządzeniem z 25 marca 2020 roku dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stargardzie, działalność tutejszej inspekcji od 25 marca 2020 r. do odwołania ograniczona została do wykonywania zadań związanych z przeciwdziałaniem skutkom epidemii COVID-19 oraz innych ustawowych zadań, o ile mają charakter pilny oraz niezbędny do zapewnienia pomocy obywatelom, szczególnie w zakresie ochrony zdrowia i życia - informuje Anna Pożdał, starszy asystent Sekcji Higieny Komunalnej PSSE w Stargardzie.

W stargardzkim sanepidzie zawieszona została bezpośrednia obsługa petentów.
- Interesanci wpuszczani są wyłącznie w sytuacji, gdy jest to niezbędne i zasadne - wyjaśnia Anna Pożdał. - Podjęcie powyższych działań miało również na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. PSSE w Stargardzie zapewnia pracownikom niezbędne środki ochrony indywidualnej, tj. rękawiczki, maseczki, środki do dezynfekcji rąk i powierzchni.

W sanepidzie jest teraz znacznie więcej pracy. Wśród nowych zadań jest m.in. nakładanie kwarantanny i prowadzenie nadzoru epidemiologicznego. Także przekazywanie mieszkańcom powiatu i innym służbom wszelkich informacji, związanych z koronawirusem. Zmianie musiał ulec tryb pracy stacji przy Czarnieckiego 34 w Stargardzie.
- Ze względu na zaistniałą sytuację oraz ogrom telefonów wprowadzono dwuzmianowy tryb pracy - mówi Anna Pożdał ze stargardzkiego sanepidu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stargardzie w związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego informuje, że działalność Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stargardzie została ograniczona do kontaktu telefonicznego:

Higiena Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku 91 56126 20
Higiena Komunalna 91 56126 42
Higiena Pracy 91 56126 15
Epidemiologia 91 56126 17
Nadzór Zapobiegawczy 91 56126 16
Higiena Dzieci i Młodzieży 91 56126 21
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia 91 56126 29

- poprzez platformę e-puap,
- kontaktu elektronicznego e-mail [email protected]

Istnieje możliwość składania pism i wniosków za pośrednictwem poczty oraz skrzynki umieszczonej na drzwiach Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Czarnieckiego 34 w Stargardzie. Formularze wniosków dostępne są na naszej stronie internetowej www.pssestargard.pis.gov.pl.

Godziny urzędowania:
Poniedziałek - piątek 7.25 - 15.00

Zgłoszenia dot. koronawirusa:
- w godzinach urzędowania dyżur pod nr telefonu:
91 561 26 16
91 561 26 17
91 561 26 42

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stargardzie informuje, że telefon alarmowy 694 439 839 jest telefonem alarmowym w sprawie przypadku kontaktu z osobą chorą lub wystąpienia niepokojących objawów chorobowych (kaszel, duszności, wysoka temperatura).
NIE NALEŻY blokować numeru alarmowego w sprawach nie wymagających natychmiastowej pomocy ze strony PSSE w Stargardzie.

Osoby, które maja gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu powinny zasięgnąć porady lekarza POZ (kontakt telefoniczny) lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału chorób zakaźnych w Szczecinie.

Po godzinie 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni wolne od pracy należy korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mieszczącej się w budynku "J" szpitala przy ul. Wojska Polskiego 27 w Stargardzie. Kontakt pod nr 91 578 92 96.

Infolinia MSZ w spr. przekraczania granic:
022 523 88 80

ZUS dodatkowe linie tematyczne
022 560 16 00

NFZ telefoniczna informacja pacjenta 24H
800 190 590*

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto