Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krótka interwencja w zamian za długą terapię. W stargardzkim więzieniu są zajęcia terapeutyczne dla uzależnionych od alkoholu i narkotyków

OPRAC.: Emila Chanczewska
W Zakładzie Karnym w Stargardzie nie ma osobnego oddziału terapeutycznego. Jednak funkcjonariusze służby więziennej prowadzą wiele różnych działań dla więźniów uzależnionych od substancji odurzających. W czasie epidemii koronawirusa terapię uzależnień w oddziałach terapeutycznych zastąpiła tzw. krótka interwencja.

- Problem uzależnienia dotyka wielu skazanych i często stanowi istotny czynnik ryzyka powrotności do przestępstwa - podkreśla por. Grzegorz Terlikowski z Zakładu Karnego w Stargardzie. - Niezwykle potrzebnym wydaje się więc praca mająca na celu uświadomienie i wzbudzanie wewnętrznej motywacji do podjęcia terapii uzależnienia od alkoholu lub środków odurzających, także poza murami więzienia.

W epidemii koronawirusa, do czasu wznowienia terapii uzależnień w oddziałach terapeutycznych, więźniowie którzy nie zdążyli odbyć zaplanowanej terapii lub ich zbliżający się koniec kary nie pozwala na jej zrealizowanie, objęci są tzw. „krótką interwencją”.

- Są to oddziaływania prowadzone przez psychologów w jednostce, mające na celu przede wszystkim uświadomienie skazanym problemu uzależnienia, zwiększenie wglądu w jego mechanizmy - wyjaśnia por. Grzegorz Terlikowski z Zakładu Karnego w Stargardzie. - Podczas spotkań ukazywane są również negatywne konsekwencje wynikające z długotrwałego zażywania środków odurzających i nadużywania alkoholu w wymiarze zdrowotnym, prawnym, a także rodzinnym i społecznym. Dodatkowym celem „krótkiej interwencji” jest zmotywowanie osadzonych do podjęcia terapii po opuszczeniu warunków izolacji penitencjarnej.

Ponadto osadzeni mają możliwość udziału w programach edukacyjno-profilaktycznych "Dopal sobie wartości", ”Nie piję, nie biorę”. Programy te prowadzone są przez psychologów i wychowawców. Głównym zamierzeniem programów jest przekazanie wiedzy i zwiększenie świadomości więźniów na temat picia ryzykownego, szkodliwego i uzależnienia od alkoholu, narkotyków, jak również weryfikacja mitów dotyczących picia i alkoholików, funkcjonujących w społeczeństwie, które często utrudniają przyznanie się do tego, że jest się osobą uzależnioną i przeszkadzają w podjęciu decyzji o leczeniu.

- Uczestnicy w trakcie trwania programów mogą dokonać autoanalizy, utożsamić się z problemem alkoholowym oraz uzyskać wskazówki jak żyć w trzeźwości - opowiada por. Grzegorz Terlikowski. - Przekazywane są też informacje, gdzie można uzyskać pomoc i na czym ona polega. W ramach wspierania życia w trzeźwości osadzeni spotykają się również na mitingach anonimowych alkoholików, anonimowych narkomanów.

ZOBACZ TEŻ: https://stargard.naszemiasto.pl/wosp-2021-wiezniowie-z-zakladu-karnego-w-stargardzie/ar/c13-8081031; WOŚP 2021. Więźniowie z Zakładu Karnego w Stargardzie przekazali na licytację 5 płyt ze swoją muzyką. Brawo Deiv i Eko eS![/A]

WOŚP 2021. Więźniowie z Zakładu Karnego w Stargardzie przeka...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto