Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mężczyzna zasłabł w kaplicy na cmentarzu, przed pogrzebem

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Fot. Emila Chanczewska
Przed pogrzebem na nowym cmentarzu w Giżynku jeden z żałobników zasłabł. Dzięki szybkiej reakcji starszy mężczyzna został uratowany. W niesieniu pomocy pomógł automatyczny defibrylator AED, który zamontowany jest na ścianie cmentarnego budynku przy ulicy Spokojnej 49. To jedno z kilkudziesięciu takich urządzeń, które są zlokalizowane w różnych częściach Stargardu.

- Uczestnicy pogrzebu błyskawicznie zareagowali na zasłabnięcie - informuje UM Stargard. - AED został ściągnięty ze ściany budynku i uruchomiony. Jednocześnie wezwano karetkę. Zespół pogotowia ratunkowego pojawił się na miejscu w krótkim czasie i udzielił poszkodowanemu profesjonalnej pomocy. Ważne, że pozostali żałobnicy mieli odpowiednią wiedzę i nie zawahali się skorzystać z AED. To właściwe zachowanie, które naprawdę może uratować życie.

- W poprzedni czwartek, 13 maja o godzinie 13.45, mieliśmy wezwanie do mężczyzny w wieku około 80 lat, który zasłabł w kaplicy cmentarza na Giżynku - mówi Paulina Heigel, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. - W chwili przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego na miejsce pacjent był przytomny. Został zabezpieczony i przertansportowany do szpitala.

Do sytuacji doszło w cmentarnej kaplicy, jeszcze przed pogrzebem. Starszy pan szybko doszedł do siebie. Po kilku dniach, w poniedziałek 17 maja, odwiedził grób zmarłej osoby, na pogrzebie której nie był obecny.

Jak ustaliliśmy, w poniedziałek lub wtorek na cmentarz przyjedzie serwis, by naładować użyty defibrylator, założyć nowe elektrody i plomby. Jak mówią pracownicy cmentarza, to miejsce jak najbardziej odpowiednie dla lokalizacji defibrylatora. Często pojawiają się tam silne emocje i zasłabnięcia. Wzywane jest nieraz pogotowie ratunkowe. Nawet dziś jedna z osób na pogrzebie poczuła się gorzej i trzeba był przynieść jej krzesło i pomóc dojść do siebie.

Urządzenia AED są intuicyjne, może ich użyć każdy, nawet osoba nieznająca zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Automatyczny defibrylator wydaje polecenia głosowe i dokładnie instruuje, co należy po kolei zrobić. W naszym mieście mamy 16 takich urządzeń w ramach Publicznej Sieci Defibrylatorów Zewnętrznych i 7 w autobusach MPK. Dokładną lokalizację najbliższego AED można sprawdzić w bezpłatnej aplikacji Staying Alive - przypomina magistrat.
ZOBACZ: Stargardzka Sieć Defibrylatorów. Co to jest defibrylator? Ile defibrylatorów znajduje się w Stargardzie? Gdzie ich szukać? Zobacz!

Stargardzka Sieć Defibrylatorów. Co to jest defibrylator? Il...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto