Mistrzostwa Polski Krajowego Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych — Stargard 2023

Grzegorz Świstak
W Stargardzie odbyły się Mistrzostwa Polski Krajowego Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych. O tytuły mistrzów Zrzeszenia walczyli zawodnicy w kategoriach: młodziczka/młodzik, juniorka młodsza/ junior młodszy, juniorka/junior oraz młodzieżowcy — kobiety i mężczyźni. Startowało prawie 300 zawodników, reprezentujących 42 kluby z 10 województw.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, bezpośrednim organizatorem WMLKS Pomorze Stargard, a współorganizatorami: Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS w Szczecinie, Urząd Miejski Stargard, Starostwo Powiatowe Stargard, Urząd Gminy Stargard, OSiR sp. z o.o. Stargard, Urząd Marszałkowski Woj. Zachodniopomorskiego. Partnerem wydarzenia PZU S.A. Mistrzostwa dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Klasyfikację klubową wygrał ULKS Talex Borzytuchom, przed WMLKS Pomorze Stargard oraz AML Słupsk, wojewódzką: pomorskie przed wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Zanim zawodnicy wyruszyli na trasę odbyła się uroczystość otwarcia mistrzostw, w której udział wzięli m.in: wiceprzewodniczący Zachodniopomorskiego Zrzeszenia LZS Tomasz Paciejewski oraz Krzysztof Piasek, wiceprezes Krajowego Zrzeszenia LZS, który dokonał otwarcia mistrzostw.

Pogoda nie rozpieszczała zawodników, było zimno, śnieżnie i błotnisto. Jednak na przygotowanie trasy biegowej nie można było narzekać. Rywalizacja w wielu biegach była emocjonująca, a walka o medale trwała do ostatnich metrów.

W kategorii U-16 kobiet startowały 53 zawodniczki, które rywalizowały na trasie o długości 1500 m. Mistrzynią została Oksana Pestka z AML Słupsk (obroniła tytuł w ubiegłego roku), wicemistrzynią Weronika Dudzińska z KS Stal LA Ostrów Wlkp., brązowy medal wywalczyła Katarzyna Szuster z MKS Hermes Gryfino. Walka o srebrny medal trwała do ostatnich metrów. Wśród mężczyzn w tej kategorii wiekowej rywalizowało 43 biegaczy. Mistrzem Zrzeszenia został Marcel Maćkowski z UKS Achilles Leszno (w ubiegłym roku był najlepszy w rywalizacji dzieci), drugi linię mety przeciął Marcel Kowalski z MLKS Żak Pyrzyce, trzeci był Bartłomiej Strzygocki z MLKS Agros Żary. Zawodnicy mieli do pokonania 2000 m.

W kategorii U-18 rywalizowały 34 biegaczki, dystans to 2000 m. Najszybciej pokonała go Amelia Tyczyńska z UKS Achilles Leszno (ubiegłoroczna brązowa medalistka U-16), drugie miejsce zajęła Dominika Kozłowska z LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz, trzecie Marta Kacprzyńska z LKS Maków Mazowiecki. Wśród mężczyzn trasę o długości 3000 m najszybciej pokonał Mikołaj Olejnik z UKS Filipides Teresin (ubiegłoroczny mistrz U-16), który wyprzedził dwóch biegaczy z WMLKS Pomorze Stargard — Antoniego Jarosza i Maksymiliana Lisickiego. Startowało 34 zawodników.

Mistrzynią Zrzeszenia w kategorii U-20 została Katarzyna Napiórkowska LKS Maków Mazowiecki (podobnie jak w ubiegłym roku), wicemistrzynią Lena Suchowolak z UKS Filipides Teresin (ubiegłoroczna wicemistrzyni U-18), brązowy medal zdobyła Magdalena Breza z ULKS Talex Borzytuchom. Startowało 17 zawodniczek, które rywalizowały na trasie o długości 2000 m. W tej kategorii wiekowej mężczyźni mieli do przebiegnięcia 4000 m, rywalizowało ich 28. Mistrzem Zrzeszenia został Michał Mirek z MKS Osa Zgorzelec, wicemistrzem Jakub Napierała z MKS Juvenia Puszczykowo, brązowy medal wywalczył Krzysztof Zieliński z ULKS Talex Borzytuchom (również ubiegłoroczny brązowy medalista).

W kategorii U-23 kobiet startowało 6 zawodniczek, miały do pokonania 3000 m. Mistrzynią Zrzeszenia została Regina Piechowska z ULKS Talex Borzytuchom (ubiegłoroczna wicemistrzyni U-20), wicemistrzynią Katarzyna Nowakowska z AML Słupsk, brązowy medal wywalczyła Weronika Mikołajewska z GKS Żukowo. Z kolei młodzieżowcy rywalizowali na trasie o długości 4000 m. Najszybszy okazał się Konrad Pogorzelski z Adam Draczyński Running Team Nowa Sól, drugie miejsce zajął Daniel Marszak z GKS Cartusia Kartuzy, trzeci był Mikołaj Czechowicz z PLKS Gwda Piła. Startowało 11 zawodników.

Odbyły się również biegi dzieci (rocznik 2010-2012). Na starcie dziewcząt pojawiło się 36 młodych biegaczek, które rywalizowały na 1000 m. Najszybsza była Anna Ćwigoń-Szymczak z LKS Jantar Ustka, drugie miejsce zajęła Michalina Metlicka z ULKS Talex Borzytuchom, trzecie Zuzanna Hein z LKS Lubusz Słubice. Wśród chłopców, których rywalizowało 21, najlepszy okazał się Igor Gałuszka z MLKS Sokół Lubin, drugie miejsce zajął Filip Olejnik z UKS Filipides Teresin, trzecie Jakub Michnikowski MKS Juvenia Puszczykowo.

W biegu VIP startowało 5 osób — 3 panie i 2 panów. Wśród kobiet kolejność była następująca: 1. Zuzanna Łakomska LKS Zuza Running Team Opoczno, 2. Lucyna Kuklińska-Nurkowska LKS Jantar Ustka, 3. Malwina Majek LKS Koluszki, wśród mężczyzn: 1. Andrzej Pańko MKS Hermes Grifino, 2. Antoni Tomczyk LKS Koluszki.

W czasie zawodów odbyły się również Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego U16 chłopców i dziewcząt. Mistrzynią na dystansie 1500 m została Katarzyna Szuster z MKS Hermes Gryfino, na 2500 m najlepsza była Malwina Ossowska z UKS Barnim Goleniów. Wśród chłopców na dystansie 2000 m najlepszy był Marcel Kowalski MLKS Żak Pyrzyce, a na 3000 m Mikołaj Roszyk z UKS Barnim Goleniów.