Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzealny magazyn archeologiczny w Stargardzie gotowy!

Emila Chanczewska
Autorami siedmiu projektów mających na celu adaptację pomieszczeń gospodarczych budynku szkolnego na magazyn muzealny zabytków archeologicznych MAH w Stargardzie są kustosze z MAH w Stargardzie (od lewej) Piotr Tarnawski z Działu Historii i Badań nad Społecznością Lokalną i Andrzej Bierca z Działu Dokumentacji Zabytków.
Autorami siedmiu projektów mających na celu adaptację pomieszczeń gospodarczych budynku szkolnego na magazyn muzealny zabytków archeologicznych MAH w Stargardzie są kustosze z MAH w Stargardzie (od lewej) Piotr Tarnawski z Działu Historii i Badań nad Społecznością Lokalną i Andrzej Bierca z Działu Dokumentacji Zabytków. Fot. Emila Chanczewska/archiwum
Wtorek 22 grudnia 2020 roku to historyczna data dla pracowników Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Dziś, po 6 latach od rozpoczęcia, zakończone zostały prace budowlane i instalatorskie muzealnego magazynu i nastąpił odbiór placu budowy. Magazyn powstał pod niecką basenu, działającego w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Noblistów Polskich na osiedlu Zachód B15 w Stargardzie.

Przebudowa i adaptacja pomieszczeń w przyziemiu SP 11 na osiedlu Zachód w Stargardzie na magazyn archeologiczny MAH w Stargardzie przebiegała w VII etapach. Dziś zakończony został etap VII, w którym wykonane zostały prace na zewnątrz obiektu - odwodnienie i izolacja ściany południowej, dojście do drzwi magazynu oraz prace wewnątrz obiektu obejmujące m.in. uzupełnienie i dokończenie prac montażowo-instalacyjnych, stolarka drzwiowa, biały montaż instalacji oświetleniowej, alarmowej, SAP i telewizji przemysłowej oraz wykończenie pomieszczenia do wstępnego oczyszczania i konserwacji zabytków, gdzie zostały położone płytki podłogowe i ścienne o podwyższonej odporności (kwasoodporne).

W ramach działań przewidzianych w projekcie do magazynu zakupione zostało także wyposażenie umożliwiające konserwację zabytków archeologicznych w postaci: cieplarek laboratoryjnych, stołu podświetlanego, lamp do doświetlenia miejsca pracy, lampy z lupą, lampy dezynfekującej, myjki ultradźwiękowej, krzeseł laboratoryjnych, zestawu mikropiaskarki.

Etap ten pn. Adaptacja pomieszczeń gospodarczych budynku szkolnego na magazyn muzealny zabytków archeologicznych. Cz. 7 współfinansowany był przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, w ramach programu Infrastruktura Kultury 2020.

Autorami siedmiu projektów mających na celu adaptację pomieszczeń gospodarczych budynku szkolnego na magazyn muzealny zabytków archeologicznych MAH w Stargardzie są kustosze z MAH w Stargardzie Piotr Tarnawski z Działu Historii i Badań nad Społecznością Lokalną i Andrzej Bierca z Działu Dokumentacji Zabytków. Wszystkie projekty dofinansowane były z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

- Dzięki tegorocznym pracom po Nowym Roku będzie możliwy całkowity odbiór obiektu, przez straż pożarną, inspekcję sanitarną i budowlaną, a w pierwszym kwartale 2021 roku będzie już mógł być obiekt użytkowany w pełnym zakresie - zapowiada Andrzej Bierca z MAH w Stargardzie. - Na terenie naszego województwa będzie to jedyny taki magazyn. Wpisuje się on w powstającą mapę magazynów archeologicznych na terenie całej Polski. MAH w Stargardzie jest swego rodzaju prekursorem w tych działaniach jako że jest to pierwszy tego typu magazyn w odrębnym budynku i z tak specjalistycznym i nowoczesnym wyposażeniem.

Znajdą się w nim artefakty z wykopalisk archeologicznych na terenie naszego miasta, a także z innych ośrodków miejskich dawnego województwa szczecińskiego (z wyłączeniem Szczecina i Polic). Będą mogli prowadzić tam prace naukowe studenci, archeolodzy, historycy, antropolodzy. Pieczę nad magazynem sprawować będzie Dział Archeologiczny Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie i wejście do niego będzie musiało być poprzedzone kontaktem z pracownikami tego działu lub z dyrektorem MAH Stargard.

Czy zamknięcie siódmego, ostatniego etapu budowlanego magazynu oznacza, że stargardzcy muzealnicy nie będą już starać się o kolejne ministerialne finanse na ten cel?
- Kolejne projekty będą na doposażenie magazynu w dodatkowe, niezbędne sprzęty - wyjaśnia Andrzej Bierca.

Muzealny magazyn archeologiczny w Stargardzie powstał, bo konieczne było zwiększenie powierzchni magazynowej MAH Stargard, którego zbiory liczą kilkaset tysięcy zabytków archeologicznych. Pochodzą z badań na terenie Starego Miasta w Stargardzie, także z terenu Recza. Są wśród nich wyroby z gliny, metalu, skóry, szkła, również ceramiczne, z poroża i kości zwierząt.
W nowo powstałym magazynie będą konserwowane, składowane i udostępniane do badań.

Znajdujący się pod szkolnym basenem magazyn został wyposażony w komplet przesuwnych regałów, na których składowane będą cenne zabytki z wykopalisk.

Stargard. Muzealny magazyn już wyposażony. W tym roku ma tam...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto