Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na fali protestów w Szczecinie nadano nazwę "plac Praw Kobiet". W Stargardzie był pomysł na nazwę "Skwer Walczących o Wolność"

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Fot. Emila Chanczewska/archiwum
Przez nasz kraj w ostatnich latach przetaczają się protesty. Ostatnio o wolność mediów, wcześniej przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, o wolne sądy, w obronie konstytucji. Tak jest także w naszym regionie. Ludzie wychodzą na ulicę, by wyrażać swój sprzeciw albo okazywać poparcie. Dzieje się to w stałych miejscach, stąd inicjatywy, by nadać im związane z protestami nazwy. Taki pomysł przeszedł w Szczecinie, odrzucony zaś został w Stargardzie.

W dniu 29 czerwca 2021 r. radni Rady Miasta Szczecina zdecydowaną większością głosów przyjęli projekt uchwały w sprawie nadania nazwy urzędowej placowi w Szczecinie. Nazwa „plac Praw Kobiet” nadana została placowi otoczonemu ulicami Zygmunta Starego, Henryka Pobożnego, Jarowita, Szczerbcową.

Kwartał wcześniej (1.04.2021 r.) do prezydenta Stargardu wpłynęła petycja w sprawie nadania nazwy skwerowi przy placu Wolności w Stargardzie. Jej autorką jest Urszula Odrobińska, liderka lokalnej grupy Obywatele Stargard, OSK Stargard. Prywatnie stargardzka emerytka, mama, babcia i już prababcia, od lat aktywnie działa na rzecz praw człowieka. Od 5 lat regularnie organizuje zgłaszane, ale też spontaniczne zgromadzenia, głównie właśnie na skwerze przy rondzie w centrum Stargardu.

- Działając w imieniu Grupy Lokalnej Obywatele Stargard, OSK Stargard wnoszę o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie nadania nazwy „Skwer Walczących o Wolność” terenowi zielonemu pomiędzy chodnikiem a skarpą przy placu Wolności, gdzie realizujemy pokojowe demonstracje w obronie praw i wolności każdego człowieka i obywatela - napisała Urszula Odrobińska w petycji do Rafała Zająca, prezydenta Stargardu.

W uzasadnieniu jest mowa o wolności obywatelskiej oraz o działalności grupy Obywatele Stargard, OSK Stargard.

- Obywatele Stargard, OSK Stargard od 2016 roku walczą z niesprawiedliwością i łamaniem prawa przez aktualną władzę, jawnie i pokojowo demonstrując w obronie wolności każdego człowieka, jego prawa do wolnego wyboru i przeciwko wykluczaniu osób i próbom alienowania całych grup społecznych - napisała Urszula Odrobińska w petycji. - Demonstracje odbywają się zawsze w tym samym miejscu, i po tylu latach uważamy, że wpisało się już ono w tradycję życia publicznego naszego miasta. Dla podkreślenia faktu, że wolność nie jest nikomu dana raz na zawsze, że jest człowiekowi „zadana", że należy o nią ustawicznie dbać i o nią zabiegać oraz dla upamiętnienia obecnie działających i tych wszystkich, którzy walczyli w obronie wolności każdego człowieka w przeszłości, wnoszę o nazwanie miejsca naszych demonstracji.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Stargardzie o stanowisko wobec tej inicjatywy. Pomysł nadania nazwy nie został podjęty, co tłumaczone jest sąsiedztwem placu Wolności.
- Jako, że słowo „wolność” odnosi się wprost do terminów takich jak chociażby: niezawisłość, niezależność, możliwość autonomicznego działania, walka o godność człowieka, przeciwstawianie się reżimowi czy totalitaryzmom, uznano, że nie ma potrzeby nadawania nazwy Walczących o Wolność skwerowi będącemu przecież w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Wolności - wyjaśnia Piotr Styczewski, rzecznik Urzędu Miejskiego w Stargardzie.

Urszula Odrobińska bardzo żałuje, że tak się stało.
- W centrum Szczecina, obok innego placu, jest teraz plac Praw Kobiet, wielka szkoda że w centrum Stargardu nie będzie skweru Walczących o Wolność... - mówi Urszula Odrobińska. - My jednak nie ustaniemy w protestach w tym miejscu. Zapraszam na swojego Facebooka, gdzie zapowiadam i zapraszam na zgromadzenia, protesty i literiady.

- Warto przypomnieć, że Plac Wolności wcześniej miał różne nazwy w trudnej historii Stargardu. Był Placem Sądowym, Adolfa Hitlera czy Józefa Stalina - dodaje Piotr Styczewski, rzecznik Urzędu Miejskiego w Stargardzie. - To przemianowanie właśnie na Plac Wolności niewątpliwie stało się symbolem, również walki o wolność, który w latach 90. XX w nabrał nowego znaczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto