Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na stargardzkich cmentarzach można segregować śmieci, ale nie jest to takie proste

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
W naszej redakcji gości stargardzianin, który twierdzi, że na cmentarzach w Stargardzie nie ma możliwości segregowania śmieci. Zwróciliśmy się z tą sprawą do Zarządu Usług Komunalnych, który jest zarządcą cmentarzy komunalnych, skąd otrzymaliśmy wyczerpujące wyjaśnienia. Na nekropoliach odpady można selekcjonować, ale nie jest to takie proste!

- Na cmentarzach komunalnych są pojemniki do segregacji odpadów, pod postacią zielonych "grzybków" z czterema otworami wlotowymi, także pojemniki siatkowe na tworzywa sztuczne - informuje Julita Siek, kierownik Działu Odbioru i Zagospodarowania Odpadów ZUK Stargard. - Kilka miesięcy temu na cmentarzu komunalnym przy ul. Kościuszki stanął również regał na znicze mający na celu ograniczenie masy powstających odpadów.

Jak przyznaje pani Julita, selektywna zbiórka odpadów na cmentarzach nie jest tak prosta, jak na przykład w domach.
- Frakcja odpadów powstająca na cmentarzach komunalnych jest frakcją bardzo trudną do segregacji - przyznaje Julita Siek. - Niestety nie każdy sobie z tą segregacją dobrze radzi. Selektywne zbieranie odpadów wymaga wydzielenia frakcji surowców od odpadów, które nie nadają się do segregacji. Tak jak to robimy w naszych domach z innymi rodzajami odpadów. Np. w domu wyrzucając słoik z metalową nakrętką, odkręcamy nakrętkę, słoik wrzucamy do pojemnika zielonego, a nakrętkę do pojemnika żółtego. Podobnego wydzielania surowców wymaga selektywne zbieranie odpadów powstających na cmentarzach.

Na cmentarzach najczęściej powstają następujące rodzaje odpadów:
- odpady zielone z wycinki, koszenia i grabienia - odpady te są odbierane selektywnie jako odpady biodegradowalne zielone
- wieńce z tworzywa sztucznego połączone z elementami metalowymi mocującymi, kwiatami z tkanin i plastiku
- wieńce z kwiatów żywych, lub wieńce z kwiatów sztucznych na żywym iglaku
- znicze, szklane i plastikowe osłony, wkłady
- doniczki
- opakowania - głównie folie i reklamówki

- Wieńce, zwłaszcza te łączone z kwiatów żywych i sztucznych, niestety są bardzo trudnym odpadem do selektywnego zbierania, ponieważ osoba, która taki wieniec wyrzuca musiałaby rozdzielić wszystkie elementy i wyrzucić je do różnych pojemników, w tym również do pojemnika na odpady zmieszane - przyznaje Julita Siek z ZUK Stargard. - Jest to często po prostu niewykonalne. Selektywne zbieranie takiego odpadu wymagałoby wydzielenia odpadów zielonych od odpadów w postaci elementów nie nadających się do wysegregowania w postaci gąbek, mocowań, zszywek, wstążek, sztucznych kwiatów itp. Szklane i plastikowe osłony na znicze są odpadami szczególnymi. Plastikowe elementy np. podstawki, przykrywy i inne, niezanieczyszczone parafiną elementy, należy wysegregować do pojemnika na odpady plastikowe. Doświadczenie wielu lat pokazuje, że w pojemniku na plastik lądują wszystkie zanieczyszczone parafiną zużyte wkłady, które w ogóle nie powinny trafić do pojemników na odpady z tworzyw sztucznych, a także inne elementy z plastiku bardzo często okopcone i zanieczyszczone parafiną. W pojemniku na szkło powinny znaleźć się wyłącznie szklane osłony bez elementów plastikowych, pod warunkiem że nie są zanieczyszczone parafiną. Zużyte wkłady zawsze powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane, ze względu na największy stopień zanieczyszczenia oraz elementy metalowe - blaszki mocujące knot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto