Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Największa od lat inwestycja w gminie Warnice. Wybudują oczyszczalnię ścieków

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
To bez wątpienia największa inwestycja w gminie Warnice na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Kosztem prawie 14,5 milionów złotych pochodzących między innymi z Polskiego Ładu w Barnimiu wybudowana zostanie oczyszczalnia ścieków. - To dla nas wyjątkowy dzień – zapewnia wójt Warnic Alina Werstak. O tym jak ważna jest to inwestycja niech świadczy fakt, że po tej części jeziora Miedwie wiele miejscowości nie ma oczyszczalni ścieków.

O skali inwestycji, tak potrzebnej dla gminy, jak i mieszkańców Barnimia niech świadczy fakt, że roczny budżet Warnic wynosi około 18 milionów złotych. Budowa oczyszczalni ścieków, kosztować ma około 14,5 milionów złotych. Jej zakonczenie przewidziano na koniec przyszłego roku.

- Otrzymaliśmy ogromne wsparcie z Polskiego Ładu z Funduszu Inwestycji Strategicznych w wysokości 9,7 miliona złotych - mówi wójt Alina Werstak. - Dodatkowo udało nam się uzyskać prawie 4 miliony złotych z RPO. Od niemal trzydziestu lat budowa oczyszczalni ścieków była wyczekiwana przez mieszkańców naszej gminy. Nasz budżet, który wynosi około 18 mln, nigdy by nie podołał tak ogromnej inwestycji.

Oczyszczalnia ścieków w Barnimiu ma być gotowa również w rekordowym czasie, bowiem wykonawca ma tylko 11 miesięcy na oddanie do eksploatacji oczyszczalni.

O dobrej współpracy na linii rząd i samorząd mówił poseł Michał Jach z PiS, dla którego wdrożenie przez rząd takich środków umożliwiło wielu gminom uruchomienie inwestycji, na które tych gmin nie byłoby stać.

- Takie inwestycja, jak ta planowana w gminie Warnice są możliwe tylko i wyłącznie dzięki rządowemu programowi Polski Ład, który został wdrożony przez Prawo i Sprawiedliwość - mówi poseł na Sejm RP, Michał Jach. – Dzisiejsze podpisanie umowy jest zwieńczeniem działań rządu i samorządu. Dla gminy Warnice uzyskane środki pozwolą na budowę niezbędnej oczyszczalni, na którą samorządu po prostu nie byłoby stać.

W podpisaniu umowy w Warnicach uczestniczył wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który podkreślał jak ważne dla samorządów staje się wsparcie rządowe. W ostatnim rozdaniu z rządowego funduszu wsparcia w wysokości 380 milionów złotych skorzystały wszystkie samorządy w województwie zachodniopomorskim.

- Warto podkreślić, że blisko 10 milionów złotych, które trafia do Warnic to jest ponad połowa budżetu - mówi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. – Tu widzimy skalę rządowej pomocy i możliwości zmiany sytuacji, która była dla samorządu trudna. Po wielu latach oczekiwań wybudowana zostanie oczyszczalnia ścieków. Przekazane przez Rząd środki to są pieniądze, które są bardzo ciężko wypracowane przez Polaków, którzy codziennie rano wstają, idą do pracy, którzy uczciwie płacą podatki, a państwo je uczciwie dzieli poprzez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Bo były takie lata, w których nie było tych pieniędzy. Polacy tak samo ciężko pracowali i tak samo ciężko się starali.

Jak wyjaśnia wójt Werstak, nie są to jedyne środki, jakie gmina pozyskała z rządowych funduszy.

- Trzy miliony uzyskaliśmy na wodociąg w Reńsku – dodaje wójt Werstak. Obecnie trwa budowa kanalizacji w Wierzbnie, której koszt budowy to prawie milion złotych. Niedawno ukończyliśmy prace remontowe na drodze gminnej. Małymi kroczkami pozyskujemy środki na niezbędne inwestycje. Obecnie chcemy wykonać dużą inwestycje dla naszych mieszkańców.

[g]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Największa od lat inwestycja w gminie Warnice. Wybudują oczyszczalnię ścieków - Głos Szczeciński

Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto